شرکت‌ها یادداشت

روزنوشت از روز سوم کنگره موبایل بارسلون / آسمان بارسلون زیاد می‌بارد

نوشته شده توسط رضا قربانی

عید امسال رفته بودم قشم و شیراز. در کم‌باران‌ترین سالی که داشتیم هم در قشم مثل موش آب‌کشیده شدم هم در شیراز. در شیراز یک‌بار که با خودم لج کرده بودم که زیر باران بمانم و مثل موش آب‌کشیده رسیده بودم دم در هتل انقدر اوضاع خرابی داشتم که نگهبان جلوی در حتی در خیالش هم تصور نمی‌کرد که کسی می‌تواند در بهترین هتل شهر باشد ولی ساعت‌ها زیر باران مانده است و الان این‌طوری برگشته هتل. بعدازآن دیگر خشک‌سالی بود و تمام. الان هم در بارسلون گفتند آخرین باری که برف باریده هشت سال پیش بوده است. حالا اینجا انقدری برف نبارید که زمین را سفیدپوش کند منتها باران اصلاً خیال کوتاه آمدن ندارد. با این حال در یک روز بارانی یعنی روز سوم رویداد که اتفاقاً آخرین روز برگزاری بخش استارت‌آپی است راهی ۴YFN شدم. عنوان این بخش برای ۴ سال بعد است. این عنوان در دل خودش این مفهوم را دارد که احتمالاً از دل استارت‌آپ‌هایی که اینجا می‌بینیم شاید ۴ سال بعد کسب‌وکارهای واقعی بیرون بیاید. اگر از دل این‌ها کسب‌وکار واقعی بیرون نیامد چه؟ هیچی. از بین می‌روند. این مسیری است که استارت‌آپ‌ها طی می‌کنند. بیش از ۹۰ درصد این کسب‌وکارها به هیچ جایی نمی‌رسند و درصد کم‌تری هم که موفق می‌شوند احتمالاً موفقیت‌های خیره‌کننده‌ای پیدا می‌کنند. مهم‌ترین نکته‌ای که درباره بخش استارت‌آپ‌ها دوست داریم بگویم این است که هیچ کسی اینجا نمی‌خواهد با استارت‌آپ‌ها کاسبی کند یا شوآپ راه بیندازد. استارت‌آپ‌ها بخشی از مسیری هستند که جامعه و کسب‌وکارهای بزرگ برای توسعه آن را انتخاب کرده‌اند. انتخابی از سر اجبار. رابطه استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ یک رابطه واقعی است. نه رابطه مشمئزکننده خیریه مانند است نه رابطه‌ای سواستفاده‌گرانه. گاهی اوقات این رابطه پر از سواستفاده را از طرف ماجرا می‌بینیم. منتها اینجا کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌ها به این نتیجه رسیدند که می‌توانند در کنار هم اثربخش‌تر باشند. چیزهای دیگری هم درباره این رویداد ارزش گفتن دارد که آنها را در این ویدیو گفتم. امیدوارم مشاهده این ۱۰ دقیقه ویدیو برای شما جذاب باشد.

*عنوان یادداشت برگرفته از نام کتابی است با نام «آسمان لندن زیاد می‌بارد».

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی هستم؛ بنیان‌گذار شبکه راه پرداخت؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران. با کمک همکارانم کتاب‌هایی درزمینهٔ فین‌تک منتشر کردیم، مثل بانک ۳.۰، بانک دیجیتال، بانکداری مجازی، گسست بانک‌ها، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی و چند کتاب دیگر. انتشار این کتاب‌ها علاقه شخصی من است که افراد بیشتری با فین‌تک آشنا شوند. سردبیر ماهنامه عصر تراکنش هم هستم که به‌صورت تخصصی درزمینهٔ فین‌تک منتشر می‌شود. تولید ویدیو و پادکست یکی دیگر از کارهایی است که با کمک همکارانم انجام می‌دهم. روزنامه‌نگاری با آفتابگردان همشهری در من شروع شد و با گنبد کبود ابرار جدی شد و در روزنامه شریف به نتیجه رسید. در رسانه‌هایی مثل عصر ارتباط، پیوست، دنیای اقتصاد و تجارت فردا، مدیریت ارتباط و چند جای دیگر چیزهایی نوشته‌ام و در هفته‌نامه شنبه دبیر صفحه فین‌تک هستم. اگر می‌خواهید بیشتر درباره من بدانید لطفا وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

۱ دیدگاه

  • ممنون جناب قربانی؛ گزارش خوب و جامعی بود. نگاه ارزشمند شما و به اشتراک گذاری اون بسیار ستودنیه. براتون بهترینها رو آرزو میکنم.

/* ]]> */