راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

معرفی ۱۰ ارز رمزنگاری‌شده که از بین بیش از ۱۳۰۰ ارز، باید بیشتر به آن‌ها توجه کرد / بیت‌کوین و دوستان

2

ماهنامه عصر تراکنش / ارزهای رمزنگاری‌شده یا همان ارزهای دیجیتال کلیدواژه‌ای است که این روزها شاید موضوع خیلی از جست‌وجوهای اینترنت، کنفرانس‌ها، سخنرانی‌ها و رویدادها باشد. این ارزهای رمزنگاری‌شده به‌دلیل رشد قیمتی که به‌خصوص در یک سال گذشته داشتند، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته‌اند.

نزدیک به ۱۳۰۰ ارز رمزنگاری‌شده در دنیا وجود دارد که تقریبا هیچ‌کدام شرایط کاملا مشابهی با یکدیگر ندارند و بسیار از این ارزها مورد اقبال عموم قرار نگرفته‌اند. بسیاری از این ارزها آمده‌اند تا تکمیل‌کننده ارز قبلی باشند یا روی موضوعی تمرکز کرده‌اند که شاید ارزهای دیگر توجهی به آن نداشته‌اند. در زمان نوشتن این مطلب (۱۱ آذرماه ۹۶) بازار سرمایه کل این ارزها، ۳۲۶ میلیارد و ۴۶۲ میلیون دلار بود که ۵۶.۴ درصد از این عدد را بیت‌کوین به خود اختصاص داده است. این یعنی از بین این همه ارزها، فعلا فقط یکی با اقبال قابل توجهی روبه‌رو شده است.

به‌دلیل اولین بودن بیت‌کوین و شهرتی که به دست آورده است، سایر ارزهای دیجیتال را آلت‌کوین می‌نامند، بنابراین به‌جز مورد اول یعنی بیت‌کوین که در این مطلب به آن اشاره کرده‌ایم، به معرفی ۹ آلت‌کوین نیز می‌پردازیم.

زمان نوشتن این مطلب ۱۱ آذرماه ۹۶ بوده و عددها باتوجه به آن زمان نوشته شده است.

 

۱. بیت‌کوین (Bitcoin):

شناخته‌شده برای: اولین بودن، دسترسی آسان، پذیرش بالا

بازار سرمایه: ۱۸۴ میلیارد و ۱۷۴ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۱۱ هزار دلار

بیت‌کوین اولین ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که در سال ۲۰۰۹ توسط فردی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو خلق شده است و خیلی‌ها معتقدند «ناکاموتو» یک نفر نیست؛ بلکه مجموعه‌ای از افراد هستند. به‌دلیل اولین بودن این ارز، بسیاری از افراد بیت‌کوین را تعریفی برای ارزهای رمزنگاری‌شده می‌دانند و همان‌طور که در ابتدای مطلب گفته شد، به‌دلیل شهرتی که بیت‌کوین به دست آورده است، سایر ارزهای دیجیتال را آلت‌کوین می‌نامند. بیت‌کوین هیچ شباهتی به سکه یا اسکناس ندارد، هیچ اثری از کاغذ، مس، نقره یا طلا در ساخت این پول عجیب وجود ندارد و نمی‌توان آن را در کیف پول فیزیکی قرار داد؛ بیت‌کوین تنها ۳۱ هزار خط برنامه و یک اعلامیه اینترنتی است.

بیت‌کوین امکان پرداخت‌های بسیار کم‌هزینه را فراهم می‌کند. شبکه این ارز رمزنگاری‌شده سیستم کنترل‌کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان، موسسه یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تایید هر انتقال بیت‌کوین، زیر یک دقیقه است. هنگام انتقال پول از یک نقطه ‌به ‌نقطه دیگر، در تمام شبکه اطلاع‌رسانی می‌شود و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.

قبل از ابداع این ارز رمزنگاری‌شده، سیستم‌های مالی آنلاین برای امنیت، به یک سیستم کنترل‌کننده مرکزی احتیاج داشتند. ساتوشی ناکاموتو با ابداع یک شیوه اثبات کار در شبکه همتا به همتا، راهی جایگزین پیشنهاد کرد.

بیت‌کوین کش، بیت‌کوین گلد، بیت‌کوین دارک و لایت‌کوین از زیرشاخه‌های بیت‌کوین هستند.

بیت‌کوین کش: به‌دلیل نارضایتی اعضای جامعه بیت‌کوین از جهت‌گیری این ارز دیجیتالی، یک جایگزین به نام بیت‌کوین کش ایجاد شد. بیت‌کوین کش در آگوست ۲۰۱۷ ایجاد شد که می‌توان آن را از مهم‌ترین زیرشاخه‌های بیت‌کوین دانست؛ زیرا این ارز از نظر پروتکل بسیار شبیه بیت‌کوین است؛ اما تفاوت‌هایی نیز با بیت‌کوین دارد، به‌عنوان مثال «محدودیت اندازه بلوک». بیت‌کوین کش اندازه بلوک را از یک مگابایت به هشت مگابایت افزایش می‌دهد و با این کار اجازه می‌دهد تراکنش‌های بیشتری انجام شوند؛ در واقع هدف اصلی بیت‌کوین کش نیز همین موضوع است؛ یعنی افزایش تعداد تراکنش‌هایی که انجام می‌شوند.

طرفداران این ارز بر این باور هستند که این تغییر، بیت‌کوین کش را قادر می‌سازد تا با حجم مبادلاتی که پی‌پال و ویزا انجام می‌دهند، رقابت کند. در نتیجه می‌توان گفت این ارز به‌دنبال تبدیل به یک ارز رمزنگاری‌شده با تمرکز بر ظرفیت تراکنش است.

هر واحد بیت‌کوین کش در زمان نوشتن این مطلب، یک هزار و ۴۰۳ دلار قیمت داشت. همچنین این ارز دارای بازار سرمایه ۲۷ میلیارد و ۳۷۸ میلیون دلاری است.

بیت‌کوین گلد: زیرشاخه بعدی بیت‌کوین، بیت‌کوین گلد است. بیت‌کوین گلد پروژه‌ نرم‌افزاری Open source است که توسط توسعه‌دهندگان داوطلب ساخته شده است و توسط جامعه‌ای از علاقه‌مندان بیت‌کوین که به‌سرعت در حال رشد هستند، پشتیبانی می‌شود و در سراسر جهان گسترش می‌یابد و هنوز اطلاعات زیادی درباره آن در دست نیست و در زمان نوشتن این مطلب هر واحد آن حدود ۳۰۰ دلار قیمت داشته است.

بیت‌کوین دارک (BTCD): بیت‌کوین دارک یک نوع سیستم مالی کامل است. این ارز دیجیتال به‌دنبال غلبه بر بسیاری از معایبی است که در جهان کنونی مالی وجود دارد. بیت‌کوین دارک بر این باور است که همه باید به‌صورت امن و بدون هزینه تراکنش‌های خود را توسط درگاه‌های پرداخت جهانی در سراسر دنیا انجام دهند. در زمان نوشتن این مطلب هر واحد این کوین حدود ۱۲۵ دلار قیمت داشته است.

لایت‌کوین (Litecoin): لایت‌کوین در اکتبر سال ۲۰۱۱ توسط چارلز لی، کارمند سابق گوگل به‌عنوان جایگزینی برای بیت‌کوین ایجاد شد. لایت‌کوین مانند بیت‌کوین است و می‌توان آن را استخراج کرد و به‌عنوان پول برای خریدوفروش کالا و خدمات استفاده کرد. لایت‌کوین دارای بازار سرمایه ۴ میلیارد و ۹۸۱ میلیون دلار است و در زمان نوشتار این مطلب هر واحد آن حدود ۹۵ دلار قیمت داشته است.

 

۲. اتریوم (Ethereum):

شناخته‌شده برای: قراردادهای هوشمند، اولین جایگزین بیت‌کوین، ویتالیک بوترین

بازار سرمایه: ۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۴۶۰ دلار

اتریوم توسط یک برنامه‌نویس جوان روسی به نام ویتالیک بوترین راه‌اندازی شد که این جوان اکنون فقط ۲۳ سال دارد. ویتالیک بوترین ۱۷ سالش بود که راه‌اندازی مجله بیت‌کوین به او پیشنهاد شد. ویتالیک در خلال فعالیت در مجله بیت‌کوین متوجه ایراداتی در این ارز شد و همین جرقه‌ای برای خلق اتریوم بود و بوترین در ۱۹سالگی اتریوم را خلق کرد؛ در نتیجه ژانویه ۲۰۱۴ اتریوم به‌طور رسمی معرفی شد.

اتریوم بزرگ‌ترین و معتبرترین پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکزی است که قراردادهای هوشمند همتا به همتا و برنامه‌های توزیع را قادر می‌سازد تا بدون هیچ‌گونه تقلب، کنترل یا تداخل از سوی شخص ثالثی، ساخته و اجرا شوند. فناوری اتریوم نیز مانند بیت‌کوین و لایت‌کوین زنجیره بلوک است. زنجیره بلوک در واقع دفترکل توزیع‌شده فردبه‌فردی است که در حال حاضر، امن‌ترین راه برای انجام تراکنش‌ها به‌حساب می‌آید.

و اما اتریوم کلاسیک (ETC) که زیرمجموعه‌ اتریوم است، به‌دلیل جنگ داخلی که بین جامعه اولیه این ارز به وجود آمده بود، از دل اتریوم ایجاد شد؛ همان‌طور که بیت‌کوین کش از دل بیت‌کوین ایجاد شده است. اکنون هر واحد اتریوم کلاسیک حدود ۳۰ دلار است.

 

۳. ریپل (Ripple):

شناخته‌شده برای: تمرکز قوی روی صنعت بانکی، زمان تسویه در لحظه

بازار سرمایه: ۹ میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۲۴ سنت

ارز بعدی، ریپل است. ریپل در سال ۲۰۱۲ و توسط شرکت ریپل ایجاد شده است. ریپل روی پرداخت‌های تجاری بینبانکی و تراکنش‌های مالی بین‌کشوری تمرکز کرده است. ریپل بر خلاف بیشتر ارزهای رمزنگاری‌شده که از موسسات متمرکز، مانند بانک‌ها فرار می‌کنند، با هدف کمک به بانک‌ها و موسسات مالی برای ارسال آسان و کم‌هزینه پول ایجاد شده است. بسیاری از متخصصان، ریپل را تهدید بزرگی برای سوئیفت می‌دانند و معتقدند ریپل در آینده نه‌چندان دور، جایگزین سوئیفت خواهد شد. ناگفته نماند سوئیفت هم این تهدید را به‌خوبی لمس کرده و سعی دارد قبل از دیر شدن موضوع، محصولی مشابه ریپل را تولید و توسعه دهد. ریپل علاوه بر اینکه یک بستر است، یک واحد پول دیجیتال نیز به همین اسم دارد.

 

۴. دش (Dash):

شناخته‌شده برای: سرعت بالای انجام تراکنش

بازار سرمایه: پنج میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۷۷۳ دلار

دش ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که هم روی موضوع حریم خصوصی و هم روی سرعت تمرکز کرده است. این ارز در ۱۸ ژانویه سال ۲۰۱۴ با نام «اکس‌کوین» وارد بازار شد و در ۲۸ فوریه به «دارک‌کوین» تغییر نام داد. دارک‌کوین نیز در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ به «دش» تغییر ماهیت پیدا کرد. دقت داشته باشید که نام دارک‌کوین را با بیت‌کوین دارک اشتباه نگیرید. نام دش هم تلفیق و مشتقی از Digital Cash (پول دیجیتالی) است. دش از InstantSend پشتیبانی می‌کند که امکان انجام تراکنش‌ها در چند ثانیه را فراهم می‌آورد.

 

۵. مونرو (Monero):

شناخته‌شده برای: محرمانه بودن

بازار سرمایه: دو میلیارد و ۹۱۶ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۱۸۸ دلار

مونرو ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که روی حریم خصوصی تمرکز کرده است. این ارز از فناوری امضای حلقه‌ای (ring signature technology) استفاده می‌کند و به همین دلیل یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. مونرو عمدتا توسط افرادی استفاده می‌شود که جایی برای فعالیت‌های مالی کاملا خصوصی می‌خواهند.

 

۶. نئو (NEO):

شناخته‌شده برای: قراردادهای هوشمند، اتریوم چینی

بازار سرمایه: دو میلیارد و ۲۶۵ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۳۴ دلار

نئو ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که قبلا با عنوان انت‌شرز نام‌گذاری شده بود. نئو اولین ارز رمزنگاری‌شده غیرمتمرکز، open-source و بر اساس فناوری زنجیره بلوک است که در چین راه‌اندازی شده است و به همین دلیل با نام «اتریوم چینی» نیز شناخته می‌شود.

این ارز دیجیتال یک پلتفرم نرم‌افزار اقتصاد هوشمند است که همانند اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند؛ اما بر خلاف اتریوم که تنها از Solidity برای نوشتن برنامه‌ها در پلتفرم خود پشتیبانی می‌کند، نئو از زبان‌های معروف دیگری نیز در برنامه‌های خود استفاده می‌کند.

 

۷. ان‌ئی‌ام (NEM):

شناخته‌شده برای: الگوریتم اثبات اهمیت

بازار سرمایه: دو میلیارد و ۲۲۸ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۲۶ سنت

ان‌ئی‌ام یک ارز رمزنگاری‌شده‌ همتا به همتا با فناوری زنجیره بلوک است که در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد. ان‌ئی‌ام بر خلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند، از الگوریتمی تحت عنوان اثبات اهمیت استفاده می‌کند.

این ارز رمزنگاری‌شده ویژگی‌های زیادی را به فناوری زنجیره بلوک معرفی کرده است که ازجمله‌ آنها حساب‌های چندامضایی، پیام‌دهی رمزنگاری‌شده و استفاده از EigenTrust به‌عنوان سیستم اعتباری هستند.

نرم‌افزار ان‌ئی‌ام روی یک زنجیره بلوک تجاری به نام Mijin استفاده می‌شود که توسط شرکت‌های مالی و شرکت‌های خصوصی در ژاپن و در سراسر جهان بررسی و تست شده است. Mijin به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و امنیت را افزایش می‌دهد.

 

۸. زی‌کش (Zcash):

شناخته‌شده برای: ویژگی غیر قابل‌ کشف بودن

بازار سرمایه: ۸۹۲ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۳۲۳ دلار

زی‌کش ارز رمزنگاری‌شده دیگری است که در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶ معرفی شد. زی‌کش یک ارز غیرمتمرکز و open-source است که حریم خصوصی قوی را برای کاربران فراهم می‌کند. کاربران زی‌کش می‌توانند معاملات خود را کاملا حفظ کنند؛ زیرا در معاملاتی که توسط زی‌کش انجام می‌شود، فرستنده، گیرنده و مبلغ پنهان است و تنها چیزی که در فرایند معاملات زی‌کش افشا می‌شود، این است که «چیزی» در یک نقطه و یک زمان خاص اتفاق افتاده است.

تا حدودی می‌توان گفت زی‌کش توسعه‌یافته‌ بیت‌کوین است؛ زیرا گفته می‌شود این ارز دارای دو نوع آدرس است؛ شفاف که همانند بیت‌کوین عمل می‌کند و خصوصی که ورژن جدید آن است.

بنابراین می‌توان از مهم‌ترین ویژگی این ارز رمزنگاری‌شده تراکنش‌های ناشناس را نام برد؛ برای مثال در بیت‌کوین، اگر شما آدرس بیت‌کوین کسی را داشته باشید، می‌توانید مسیر تراکنش‌های او را دنبال و مشاهده کنید که او چقدر پول ارسال یا دریافت کرده است؛ در صورتی ‌که در زی‌کش این مساله حل شده است و برای افرادی که می‌خواهند تراکنش‌های ناشناس داشته باشند، یک راهکار جایگزین است. در واقع زی‌کش سپری محکم برای مقابله با چشم‌های کنجکاو رصدکننده بر اساس روش «اثبات دانایی صفر» طراحی کرده است. اثبات دانایی صفر روشی است که در آن فرد اثبات‌کننده می‌تواند به فرد تصدیق‌کننده ثابت کند که بیانیه ارائه‌شده صحیح است.

 

۹. داج‌کوین (Dogecoin):

شناخته‌شده برای: قابل ‌استفاده به‌عنوان پاداش و استفاده در صنایع سرگرمی

بازار سرمایه: ۲۳۴ میلیون لار

قیمت هر واحد: یک سنت

داج‌کوین یا داگ‌کوین یک ارز دیجیتال جدید، همتا به همتا و غیرمتمرکز است که شما را قادر می‌سازد تا به‌آسانی به‌صورت آنلاین پول جابه‌جا کنید. داج‌کوین در دسامبر ۲۰۱۳ توسط یک برنامه‌نویس به نام بیللی مارکوس ایجاد شد و به‌سرعت کاربران زیادی را از آن خود کرد. این ارز در ژانویه ۲۰۱۴، به سرمایه ۶۰ میلیون دلاری دست پیدا کرد و در نوامبر ۲۰۱۷، این سرمایه به ۲۲۷ میلیون دلار افزایش یافت.

کیف پول‌های داج‌کوین قابل ‌استفاده روی کامپیوتر، تلفن هوشمند یا وب‌سایت هستند. از این ارز برای خرید کالا، خدمات و همچنین برای تجارت با ارزهای رمزنگاری‌شده دیگر می‌توان استفاده کرد.

یکی از محبوب‌ترین استفاده‌های داج‌کوین «پاداش دادن» است؛ یعنی می‌توان به کاربران اینترنتی که محتوای بامعنا و خوب تولید می‌کنند یا محتواهایشان را به اشتراک می‌گذارند، داج‌کوین اهدا کرد.

 

۱۰. لیسک (Lisk):

شناخته‌شده برای: زبان برنامه‌نویسی جاوا

بازار سرمایه: ۸۸۴ میلیون دلار

قیمت هر واحد: ۷ دلار

لیسک ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که توکن آن LSK نامیده می‌شود. برای انتقال یک LSK از یک حساب به حساب دیگر ۱۰ ثانیه زمان لازم است و پس از حدود یک الی دو دقیقه می‌توان تراکنش را تمام‌شده دانست. لیسک مانند بیت‌کوین از الگوریتم اثبات کار یا مانند Nxt از الگوریتم اثبات سهم استفاده نمی‌کند، بلکه از یک پیاده‌سازی ساده از الگوریتم اولیه‌ اجماع بیت‌شرز به نام مجوز اثبات مشارکت استفاده می‌کند. بر خلاف اتریوم که تنها از زبان برنامه‌نویسی Solidity استفاده می‌کند و بیشتر برنامه‌نویسان نیاز دارند این زبان را یاد بگیرند، لیسک با جاوا اسکریپت نوشته شده است که زبانی شناخته‌شده و محبوب است و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که بدون یادگیری زبان برنامه‌نویسی جدید از آن استفاده کنند.

بیت‌کوین با سرعت زیادی در حال پیشی گرفتن از دیگر آلت‌کوین‌ها است. با این‌ حال اتریوم و ریپل بیشتر برای راهکارهای سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تا حد زیادی شناخته‌شده‌اند و می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توانند به شهرت بیت‌کوین نیز دست پیدا کنند. این ارزها در حال حاضر و با توجه به شرایطی که در یک سال اخیر به دست آورده‌اند، آمده‌اند تا بمانند و رقابت کنند؛ اما اینکه چند نمونه از این ارزها در این میدان رقابت سخت و نفسگیر که پای رقیبی قدر مثل بیت‌کوین نیز در میان است، سربلند بیرون می‌آیند، تنها با زمان مشخص می‌شود.

2 نظرات
  1. ناشناس می‌گوید

    ممنون بابت مقاله. برای آخرین ارز الکترونیک (لیسک) لطفا مشخص کنید‌که آیا منظور java بوده یا javascript.

    1. محمد می‌گوید

      JavaScript

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.