راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

از نظر بانک UBS بیت‌کوین یک ارز نیست

حتی با این‌که با آغاز فروش سهام بیت‌کوین، برخی سرمایه‌گذاران معتقدند ارز دیجیتال به بازاری باثبات‌تر تبدیل می‌شود، بانک مدیریت سرمایه یوبی‌اس، اعتقادی به این ندارد که بیت‌کوین، یک ارز است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، حتی با این‌که با آغاز فروش سهام بیت‌کوین، برخی سرمایه‌گذاران معتقدند ارز دیجیتال به بازاری باثبات‌تر تبدیل می‌شود، بانک مدیریت سرمایه یوبی‌اس، اعتقادی به این ندارد که بیت‌کوین، به یک ارز قانونی تبدیل خواهد شد.

پاول داناوان، اقتصاددان ارشد جهانی این بانک در پستی نوشت: «این حباب که به همه حباب‌های دیگر خاتمه خواهد داد، به بزرگ‌تر شدن خود ادامه می‌دهد. ارزهای دیجیتال تنها درصورتی‌که به‌عنوان ارز قبول شوند، دارای ارزش هستند. در حالی که هنوز نمی‌توان برای مهم‌ترین تبادلات اقتصادی از آنها استفاده کرد و عرضه این پول‌ها فقط می‌تواند بیشتر شود و هرگز کم نمی‌شود که این آنها را به مورد ضعیفی برای ذخیره ارزش تبدیل کرده است.»

این اقتصاددان در گزارش ماه اکتبر هم گفته بود که نوسانات شدید قیمت بیت‌کوین باعث شده است توانایی آن برای این‌که چیزی برای ذخیره ارزش تبدیل شود از بین برود درحالی‌که این یک ویژگی ضروری برای هر ارزی به‌حساب می‌آید.

او در آن گزارش نوشت: «با افزایش ۲۰ برابری قیمت بیت‌کوین ظرف تنها ۲ سال و فقدان هرگونه پشتوانه اقتصادی اصلی، قیمت ارزهای دیجیتال قطعاً فقط یک حباب است.»

به شکلی مشابه، ری دالیو، اقتصاددان و یکی از موسسان شرکت اتحادیه بریج‌ودر، در ماه سپتامبر توانایی بیت‌کوین را برای این‌که واحدی برای تبادلات باشد زیر سؤال برد.

دالیو گفت: «شما امروز نمی‌توانید تبادلات زیادی با بیت‌کوین انجام دهید و آن را به‌سادگی خرج کنید. برخلاف طلا، این چیزی نیست که بتوان به‌عنوان وسیله‌ای برای حفظ ثروت به آن نگاه کرد چرا که دارای نوسانات شدید است. جای تأسف است؛ در حالی که بیت‌کوین می‌توانست یک ارز باشد. از لحاظ مفهومی می‌توانست کار کند، اما ازآنجایی‌که درجه ذهنی و خیالی بودن آن بالا است و تبادلات هم با آن انجام نمی‌شود، به توانایی آن آسیب می‌زند.»

مدیر سابق صندوق سرمایه فورترس، مایکل نووگراتز می‌گوید: «من معتقدم بیت‌کوین به بزرگ‌ترین حباب زندگی ما تبدیل خواهد شد. تا پایان ۲۰۱۸ قیمت آن به‌سادگی از ۴۰۰۰۰ دلار هم فراتر می‌رود. موج بزرگی از پول به سمت بیت‌کوین سرازیر شده است. نه‌فقط در آمریکا بلکه در سراسر دنیا.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.