راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

۳۰۰۰ میلیارد تومان سهم ۲۸ بانک از پرداخت مالیات است

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۶ حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان مالیات از سیستم بانکی کشور وصول خواهد شد که معادل فقط ۳ درصد کل مالیات وصولی دولت است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک‌ها در حال حاضر از مهم‌ترین نهادها در اقتصاد بانک‌محور کشور به شمار می‌روند. در این بین یکی از سؤالات مهم در خصوص عملکرد سیستم بانکی میزان مالیات وصولی از بانک‌ها بوده است این در حالی است که تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی از میزان مالیات عملکرد وصولی از سیستم بانکی در رسانه‌ها منتشر نشده است.

اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد در سال ۹۶ میزان مالیات وصولی از بانک مرکزی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. همچنین میزان مالیات در نظر گرفته شده برای سیستم بانکی حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.

همانطور که اشاره شد تاکنون هیچ گونه اطلاعاتی از میزان مالیات پرداختی بانک‌ها در دسترس نبوده اما نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد میزان مالیات وصولی از سیستم بانکی در سال ۸۶ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به این ترتیب طی ۱۰ سال گذشته مالیات وصولی از بانک‌ها با یک رشد قابل توجه همراه بوده است. کارشناسان معتقدند یکی از عمده دلایل افزایش مالیات وصولی از بانک‌ها رشد چشم‌گیر تعداد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری بوده است. بر این اساس از سال ۸۶ تاکنون تعداد بانک‌های فعال کشور تقریباً دو برابر شده است.

کل مالیات پرداختی توسط بانک‌ها فقط معادل حدود ۳ درصد کل مالیات دریافتی دولت از همه بخش‌های اقتصادی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.