راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

امضای تفاهم همکاری بانکی، بیمه‌ای و تجاری بین ایران و لهستان

سیدکمال سیدعلی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران و پیتر استولرسکی رئیس هیئت‌مدیره شرکت بیمه اعتباری لهستان (کا.یو.کا.یی KUKE) در حاشیه نشست اتحادیه برن در بلگراد صربستان، یادداشت تفاهم همکاری بانکی، بیمه‌ای و تجاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در این تفاهم‌نامه 2 طرف درزمینهٔ همکاری بانکی و بیمه‌ای و همچنین تبادل اطلاعات اعتباری تجاری و سایر بخش‌های تسهیل‌کننده تجارت به توافق رسیدند.

سیدعلی توسعه روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی مانند لهستان در فرصت ایجاد‌شده در شرایط پسابرجام را یادآوری و ابراز امیدواری کرد همکاری‌های بیمه‌ای و بانکی 2 کشور در آینده نزدیک گسترش یابد.

امضای چنین یادداشت‌های تفاهم با دیگر کشورها به‌ویژه کشورهای اروپایی می‌تواند موجب بهبود رتبه ریسک اعتباری کشور در آینده نزدیک شود.

لهستان با 38 میلیون نفر جمعیت به پایتختی «ورشو» یکی از اعضای اتحادیه اروپاست و در شرق قاره سبز قرار دارد.

لهستان با آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، لیتوانی، روسیه، بلاروس و اوکراین همسایه است و در شمال این کشور دریای بالتیک قرار دارد.

بیست و ششم اردیبهشت‌ماه و سوم خردادماه نیز یادداشت تفاهم صندوق ضمانت صادرات ایران به ترتیب با موسسه بیمه اعتبار صادراتی فنلاند* و اگزیم بانک (بانک صادرات واردات) اسلواکی در حاشیه نشست اتحادیه برن امضا شد.

اتحادیه بیمه‌گران اعتبار صادراتی و سرمایه‌گذاری موسم به اتحادیه برن از سال 1934 توسط ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و انگلیس در شهر برن سوئیس تشکیل شد.

مجموعه دیگری در این زمینه به نام کلوپ پراگ نیز از سال 1993 با حضور چند عضو از اروپای شرقی آغاز به کار کرد. ایران نیز از سال 1999 با هدف گسترش فعالیت‌های بیمه اعتبار صادراتی و تبادل اطلاعات و دانش فنی به عضویت این اتحادیه درآمد.

البته صندوق ضمانت صادرات صندوق ایران پیش از انقلاب اسلامی در اتحادیه برن عضو بود و پس از تأسیس دوباره در سال 1375، موضوع عضویت رسمی در اتحادیه برن دوباره در سال 1381 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید اما اجرایی نشد تا اینکه اردیبهشت‌ماه 1395 در پی ادغام کلوپ پراگ در اتحادیه برن، ایران به این اتحادیه پیوست.

اعضای اتحادیه برن با ادغام کلوپ پراگ به 81 موسسه از 73 کشور افزایش یافت.

از مزایای عضویت کامل در اتحادیه برن می‌توان به دسترسی به اطلاعات تخصصی اعضا و به‌تبع آن دسترسی به آخرین تحولات و دستاوردهای صنعت بیمه اعتبار صادرات در دنیا اشاره کرد.

«سیدکمال سیدعلی» مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران و «پیتر استولرسکی» رئیس هیئت‌مدیره شرکت بیمه اعتباری لهستان (کا.یو.کا.یی KUKE) در حاشیه نشست اتحادیه برن در بلگراد صربستان، یادداشت تفاهم همکاری بانکی، بیمه‌ای و تجاری امضا کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.