راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

با واژگان و اصطلاحات فین‌تکی بیشتر آشنا شوید

درگیر شدن با فین‌تک کار سختی نیست. فین‌تک بخش جذابی است که دارد قدرت را از بخش سنتی می‌گیرد، به بانک‌ها نفوذ کرده و به صنعت شک و شمایل جدیدی می‌بخشد. حالا دیگر تکنولوژی‌های فین‌تک به بخش جدانشدنی از زندگی روزمره افراد تبدیل شده است.

اما اصطلاحاتی که در این حوزه وجود دارد چیست؟ با وجود تمام هیجانات و اشتیاق‌هایی که در این زمینه وجود دارد، درک درست آنچه در حال وقوع است واقعا کار سختی است. لغات بانکی، اصطلاحات فناوری و زبان مختص فین‌تک بسیاری وجود دارد و در ادامه می‌خواهیم شما را با برخی مبانی اولیه در این زمینه آشنا می‌کنیم تا دفعه بعد که سروکارتان به این بخش افتاد، آمادگی و آشنایی بیشتری داشته باشید.

AML: قوانین ضد پولشویی به قوانین یا روش‌های موجود برای کاهش درآمدهای غیرقانونی اشاره می‌کند.

API: اپلیکیشن رابط برنامه‌نویسی، ویژگی‌های یک برنامه مشخص را نشان می‌دهد. این APIها از این جهت اهمیت دارند که دیگر برنامه‌نویسان را قادر می‌سازند تا از اجزای نرم‌افزارهای موجود استفاده کنند و یه توسعه سریع و قابل اعتماد نرم‌افزار کمک می‌کنند.

Cryptocurrency: یک ارز دیجیتالی که برای حفظ امنیت از رمزنویسی استفاده می‌کند. یک سیستم غیرمتمرکز است؛ به این معنی که هیچ موجودیت مرکزی برای نظارت بر فرایندها وجود ندارد و به‌جایش از فناوری زنجیره بلوک استفاده می‌شود. انواع مختلفی از ارزهای رمزنگاری‌شده وجود دارد، مانند بیت‌کوین، اتریوم و ریپل.

Bitcoin: بیت‌کوین محبوب‌ترین و به‌طور کلی اولین نوع از ارزهای رمزنگاری‌شده است و هیچ‌کس واقعا نمی‌داند که مخترع ان چه کسی است.

Blockchain: زنجیره بلوک، درواقع جایی است که تراکنش‌های ارزهای رمزنگاری‌شده در آن ذخیره می‌شود و زمانی که یک‌بار اطلاعات در آن وارد می‌شود، دیگر قابل تغییر نیست. فناوری زنجیره بلوک، فقط شامل ارزهای رمزنگاری‌شده نیست و بخش‌هایی مانند قراردادهای هوشمند و ذخیره دارایی‌های دیجیتال را نیز شامل می‌شود.

Collaborative Consumption: یک مدل اقتصادی مبتنی بر اشتراک‌گذاری، مبادله و اجاره خدمات است. نمونه اقتصاد مشارکتی یا اقتصاد همکاری را می‌توان در جاهایی مانند علی‌بابا یا کیک‌استارتر مشاهده کرد و همچنین در راهکارهای فین‌تکی مانند وام‌های فردبه‌فرد نیز دیده می‌شود.

Digital Native: به فردی گفته می‌شود که در عصر دیجیتال بزرگ شده است. این بخش از افراد برای رشد فین‌تک‌ها بسیار حیاتی هستند چراکه فین‌تک‌ها انتظار دارند هرچه بیشتر خدمات و سرویس‌هایشان را به‌صورت آنلاین و بسیار پیشرفته به مخاطبانشان ارائه دهند.

DRAAS: جبران فاجعه به‌عنوان سرویس، میزبانی سرورها توسط اشخاص واسط در صورت بروز حادثه است. یعنی اینکه تمام داده‌های حیاتی ما، بدون توجه به اینکه چه اتفاقی برای خود ما می‌افتد، در سلامت و امنیت کامل باقی بمانند.

EMV: نشان‌دهنده استاندارد جهانی برای کارت‌های اعتباری و نقدی است. این کلمه از اول اسم توسعه‌دهندگان اصلی این کارت‌ها یعنی یوروپی، مسترکارت و ویزا گرفته شده است. در حال حاضر بسیاری از کارت‌ها مجهز به تراشه EMV برای جلوگیری از هرگونه تقلب هستند.

Encryption: درواقع به فرایند رمزگذاری پیام‌ها گفته می‌شود. فرایند رمزگذاری برای فین‌تک، زنجیره بلوک و هرچیزی که نیاز به امنیت دارد، حیاتی است. داده‌هایی مانند نام و شماره افراد با استفاده از الگوریتمی، به یک کد تبدیل می‌شوند و برای تبدیل این کدها به داده‌ها و اطلاعات مفید و قابل استفاده، به یک کلید نیاز است.

Fintech: فین‌تک یا همان فناوری‌های مالی، یک صنعت شناخته‌شده برای حمایت از نرم‌افزار و فناوری در بخش مالی است. علاوه بر این، آن‌ها شهرت زیادی هم در به چالش کشیدن بخش بانکداری سنتی و مؤسسات هم دارند.

Finserv: این کلمه اختصاری که عمدتا در توییتر هم دیده می‌شود به هرچیزی در صنعت خدمات مالی اشاره دارد.

KBA: اعتبارسنجی مبتنی بر دانش است که برای جلوگیری از هرگونه تقلب به کار گرفته می‌شود. مصرف‌کنندگان احتمالا KBA را به‌عنوان همان سؤال مخفی می‌شناسند که کاربران بایستی قبل از دسترسی به چیزی که می‌خواهند به آن پاسخ دهند.

KYC: مخفف عبارت «مشتری‌ات را بشناس» است که این موضوع هم در تأیید هویت کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد که نیاز به اطلاعات شناسایی دقیق در این سال‌های اخیر، برای مبارزه با تقلب بیشتر از قبل رشد داشته است.

Messaging Commerce: تجارت پیام‌رسان درواقع همان اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی است که حکم همان پایانه‌های فروش را دارند. این روند در حال حاضر در آسیا طرفداران زیادی دارد و همچنان هم رو به افزایش است. این مدل تجارت به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از ابزاری به سادگی اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، خرید انجام دهند.

On-boarding: پذیرش سازمانی، مکانیزمی است که در آن کارکنان جدید دانش، مهارت و رفتار لازم را برای این که اعضای موثری در سازمان شوند به دست می‌آورند. مراحل پذیرش سازمانی در هر شرکتی متفاوت است. ارائه فرایندهای بسیار ساده و آسان پذیرش سازمانی، اغلب به‌عنوان مزیت‌های فین‌تک نسبت به بانک‌های سنتی در نظر گرفته می‌شود.

Payment Gateway: درگاه پرداخت، یک ارائه‌دهنده خدمات است که مجوز پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری را می‌دهد. این درگاه‌های پرداخت به‌عنوان واسطه‌ای بین پورتال پرداخت، مانند یک وب‌سایت و یک بانک عمل می‌کند.

PCI Compliance: قوانین صنعت پرداخت کارتی، مجموعه‌ای از استانداردهای امنیتی طراحی‌شده برای محافظت از اطلاعات کارت هنگام انجام تراکنش و بعد از عملیات است. تمامی کارت‌ها می‌بایست با این استانداردها تطابق داشته باشند.

POS: پایانه فروش همان مرحله‌ای است که اطلاعات پرداخت مشتری توسط یک دستگاه فیزیکی گرفته می‌شود. بسیاری از استارت‌آپ‌های فین‌تکی معروف هستند که اپلیکیشن‌ها و خدماتی ارائه می‌دهند تا این روند را تسریع کرده و امن نگه دارد.

P2P Lending: وام‌دهی فردبه‌فرد یا وام‌دهی اجتماعی این امکان را برای وام‌دهندگان فراهم می‌کند تا بتوانند مستقیما و بدون هیچ شخص واسط و ساختارهای قدیمی به افراد وام دهند.

Robo-Adviser: با استفاده از این مشاوران رباتی شما می‌توانید مشاوره‌های سرمایه‌گذاری خودتان را خودکار کنید. مشاوره‌های رباتی از پلتفرم‌های آنلاینی می‌آیند که نیاز به تعاملات انسانی را بسیار محدود می‌کند.

SSO: شناسایی یگانه به کاربران کمک می‌کند تا دیگر درگیر شناسه و رمز عبورهای متعدد و مختلف برای ورود نباشند.

Smart Contracts: قراردادهای هوشمند برنامه‌های کامپیوتری است که به‌صورت خودکار یک قرارداد را اجرا می‌کند. این قراردادهای هوشمند و غالبا مبتنی بر زنجیره بلوک می‌تواند موجب صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه‌های تراکنشی شود.

SaaS: نرم‌افزار به‌عنوان سرویس، یک ابزار رایج و مورد استفاده استارت‌آپ‌ها است. درواقع در این مدل یک ارائه‌دهنده واسط میزبان اپلیکیشن‌ها می‌شود و آن‌ها را از طریق اینترنت در دسترس مشتریان قرار می‌دهد.

Tokenization: توکنیزاسیون می‌تواند داده‌های حساس را با یک سری از نمادهای منحصربه‌فرد جایگزین کند. درواقع با استفاده از این توکن‌ها، کاربران می‌توانند اطلاعات ضروری کارت‌های اعتباری و تراکنش‌هایشان را بدون اینکه امنیت خودشان را به خطر اندازند، حفظ کنند.

Underbanked: به افرادی گفته می‌شود که دسترسی به خدمات بانکی مناسب یا سرویس‌هایی که توسط بانک‌های خرده‌فروشی ارائه می‌شود، ندارند. ممکن است که این افراد حساب بانکی هم داشته باشند، اما بیشتر به روش‌های جایگزین متکی هستند. توانایی خدمت رسانی به این دسته از افراد، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فین‌تک‌ها محسوب می‌شود.

منبع: Dataconomy

1 نظر
  1. ناشناس می‌گوید

    کمی ترجمه ها مشکل داره مثلا onboarding ترجمه درستی نشده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.