راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ابزارهای پوشیدنی پرداخت از آنچه تصور می‌کنیم به ما نزدیک‌ترند! / تجربه استفاده از دستبند G&D

در چند سال گذشته یکی از روندهایی که مدام در مورد اهمیت آن صحبت شده، فناوری‌های پوشیدنی است. به نظر می‌رسد در آینده نزدیک با رشد پهنای باند و آمدن نسل جدید ارتباطات همراه یعنی 5G بسیاری از رویاها رنگ واقعی‌تری به خود بگیرند؛ همین حالا هم اتفاق‌های هیجان‌انگیری افتاده است. اینترنت اشیا (IOT) با افزایش سرعت اینترنت همراه مطمئنا در زندگی روزمره کاربردهای جدی‌تری پیدا می‌کند. ابزارهای پوشیدنی هم با گسترش روش‌های نوین ارتباطات حتما نقش بیشتر و پررنگ‌تری در زندگی مردم بازی خواهند کرد.

اولین بار در رویداد المپیک ریو شرکت ویزا به صورت گسترده شروع به استفاده از ابزارهای پوشیدنی کرد. یکی از جالب‌ترین این ابزارها حلقه‌ای بود که با فناوری‌ NFC به ابزار پرداخت تبدیل می‌شد.

ببینید: ویزا و المپیک

در کنگره موبایل ۲۰۱۷ (MWC 2017) هم شرکت G&D با تائید ویزا از دست‌بندی رونمایی کرد که به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار می‌گرفت. کمپانی آلمانی G&D و بانک اسپانیایی  Caixabank با ویزا برای ارائه این دست‌بند همکاری کرده بودند. به بازدیدکننده‌های کنگره موبایل بارسلون این دستبند‌ها داده می‌شد که به عنوان ابزار پرداخت در اسپانیا و هرجایی که ویزا و ابزار پذیرش NFC وجود دارد قابل استفاده بودند.

مدیران G&D یکی از این دستبندها به من هم دادند که وسیله جالبی بود. زمانی که در بارسلون بودم از این دستبند بسیار سبک و تا حدودی ارگونومیک استفاده کردم. هنگامی که این دستبند به دست شما بسته شده تقریبا چیز خاصی حس نمی‌کنید و زمان پرداخت هم با نزدیک کردن دستبند به ابزار پذیرش به راحتی می‌توانید پرداخت را انجام دهید. جنس دستبند به نظر نمی‌رسد حساسیت خاصی روی پوست ایجاد کند و قابل استفاده در محیط‌هایی مانند استخر هم هست.

G&D می‌گوید که پیش‌بینی می‌شود ۹۳۶ میلیون نفر از مردم دنیا تا سال ۲۰۲۱ به جمع استفاده‌کنندگان ابزارهای پوشیدنی اضافه شوند. همین‌طور حجم تراکنش‌هایی هم که از طریق این ابزارها پیش‌بینی شده ۴۷۱ میلیون یورو تخمین زده می‌شود.

دستبند G&D از نظر امنیتی مبتنی بر یک چیپ جاوا است. این دستبند دقیقا مانند یک کارت پیش‌پرداخت یا بدهی می‌ماند. برای اطلاع از میزان اعتبار موجود در دستبند هم به راحتی می‌توان از طریق وب‌سایت بانک Caixabank اعتبار موجود در کارت را چک کرد.

این دستبند نه فقط به عنوان یک ابزار پرداخت بلکه برای هر جایی که  access control وجود دارد هم قابل استفاده است. نمی‌شود از پرداخت‌های خرد صحبت کرد و به حمل‌ونقل عمومی اشاره نکرد. این ابزار قابل استفاده در اتوبوس و مترو و … هم خواهد بود.

در آینده نزدیک پرداخت‌های بدون تماس بیشتر از امروز گسترش می‌یابد و کسب‌وکارهای مختلف تلاش می‌کنند با ارائه نوآوری جایی برای خودشان در این بازار باز کنند. طبیعی است که این ابزارها با تجربه کاربری خوبی که دارند مورد استقبال عامه مردم هم قرار می‌گیرند و بزرگ‌ترین مانع سر راه گسترش آنها نقاط پذیرش و افزایش امنیت در این ابزارها است.

G&D یا Giesecke & Devrient یک کمپانی تامین‌کننده ابزارهای فناورانه بین‌المللی است که دفتر مرکزی‌اش در مونیخ آلمان است. این کمپانی سال ۱۸۵۲ شروع به کار کرده و ۱۱ هزار و ۴۰۰ نفر در آن کار می‌کنند. این کمپانی سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۲ میلیارد یورو فروش داشته است. G&D در ۳۱ کشور دنیا ۵۱ شرکت زیرمجموعه و همکار تجاری دارد. این کمپانی راه‌حل‌هایی در زمینه پرداخت، ارتباطات امن و مدیریت هویت ارائه می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.