انتخاب سردبیر موبایل پی‌تک (PayTech)

پرداخت در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در جهان و ایران چه وضعیتی دارد؟

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

رسول قربانی، کلیک جام‌جم / سال ۲۰۱۴، زمانی که هنوز خریدهای میلیاردی استارت‌آپ‌ها در دنیا مد نشده بود، فیسبوک در خبری هیجان‌انگیز اعلام کرد شرکت واتس‌اپ را ۱۹ میلیارد دلار خریده است. این خرید آن هم در شرایطی که واتس‌اپ، حتی ۲۰ نفر پرسنل و یک ریال درآمد هم نداشت، با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد. آن زمان هنوز فقط ۳۰۰ میلیون نفر کاربر واتس‌اپ بودند و امروز این رقم از یک میلیارد نفر هم گذر کرده است. این را بگذارید کنار این‌که این روزها پیام‌رسان‌های فوری بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بسیاری از مردم جهان شده است. دانستن این‌که واتس‌اپ بیشترین کاربر را در جهان دارد، باعث می‌شود بیشتر روی حرکت‌های این شرکت حساس شویم.

هفته گذشته شایعه‌ای که تا الآن تائید نشده در رسانه‌ها منتشر شد که واتس‌اپ می‌خواهد ویژگی‌های پرداخت الکترونیک را به اپلیکیشن خود در هند اضافه کند. همین خبر، بار دیگر روش پرداخت از طریق پیام‌رسان‌های فوری را سر زبان‌ها انداخت. واتس‌اپ اولین پیام‌رسانی نیست که می‌خواهد برای پرداخت مورداستفاده کاربرانش قرار بگیرد. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به چند مورد مختلف در جهان و البته ایران.

.

واتس‌اپ

درباره واتس‌اپ فعلاً همه چیز در حد شایعه است و این شایعه هم از جایی شروع شد که به آگهی‌های استخدام وب‌سایت واتس‌اپ موردی با عنوان Digital Transactions Lead برای هندوستان اضافه شد. فرد مناسب برای این شغل درواقع یک نیروی پشتیبانی است که تسلط خوبی به سیستم‌های پرداخت در هند داشته باشد. البته موقعیت شغلی نه در هند بلکه در دفتر واتس‌اپ در سیلیکون‌ولی آمریکاست. تا زمانی که واتس‌اپ ویژگی پرداخت را به اپلیکیشن خودش اضافه کند، بد نیست درباره ویژگی‌های پرداخت مشابه واتس‌اپ در چین یعنی وی‌چت بدانیم.

.

وی‌چت پی

در چین تمام سرویس‌های گوگل فیلتر است. نه دسترسی به وب‌سایت گوگل وجود دارد، نه گوگل‌مپ، نه یوتیوب و نه هیچ سرویس دیگری از گوگل. منتها چینی‌ها مشابه تمام سرویس‌ها را دارند و نکته مهم این است که مردم چین هم از این ابزارها استقبال کرده‌اند. واتس‌اپ با این‌که در چین فیلتر نیست، اما مردم چین به‌صورت گسترده از وی‌چت استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های جالب وی‌چت این است که بستری برای بسیاری از سرویس‌های مختلف است. مثلاً در چین اوبر (معروف‌ترین اپلیکیشن درخواست تاکسی در دنیا) سرویس نمی‌دهد، اما به کمک وی‌چت می‌توان از خدماتی مشابه اوبر بهره‌مند شد و البته از همین اپلیکیشن برای پرداخت هم استفاده کرد. در فروشگاه‌های چین، چهار روش یا ابزار برای پرداخت موبایلی قابل‌استفاده است: اپل‌پِی، کوئیک‌پَس (چاینا یونین‌پِی)، علی‌پِی (علی بابا) و وی‌چت‌پِی.

تِن‌سِنت یکی از هلدینگ‌های بزرگ فناوری در چین است که صاحب کسب‌وکارهای متنوعی است و آن‌ها چیزی شبیه پی‌پال به نام تِن‌پی دارند. وی‌چت یکی از کسب‌وکارهای تِن‌سِنت است که خود وی‌چت ابزاری برای پرداخت به نام وی‌چت‌پی دارد. وی‌چت‌پی درواقع یک کیف پول موبایلی است که با آن می‌توان کارهای زیادی انجام داد.

ازجمله انتقال پول از یک فردبه‌فرد دیگر، پرداخت در وب‌سایت، شارژ موبایل، پرداخت قبض آب و برق، سفارش و پرداخت هزینه تاکسی، خرید بلیت قطار و هواپیما، رزرو اتاق هتل، خرید بلیت سینما و کارهای فراوان دیگر.

تِن‌سِنت که مالک وی‌چت است، خودش را فیسبوک چین می‌داند، با این تفاوت که ۹۵ درصد درآمد فیس‌بوک از تبلیغات است و تنها ۱۹ درصد درآمد تِن‌سِنت از تبلیغات. درواقع تِن‌سِنت می‌خواهد بیشتر از این‌که یک شرکت تبلیغاتی باشد، یک ارائه‌کننده خدمات باشد. برای استفاده از وی‌چت هم افراد تنها کافی است کارتی از یکی از بانک‌های چین داشته باشند و اکانتی در این اپلیکیشن.

.

پرداخت با اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در ایران

در ایران به دلیل این‌که تلگرام روسی پرطرفدارترین اپلیکیشن پیام‌رسان است، برخی به سراغ این رفته‌اند که پرداخت از طریق این اپلیکیشن را فراهم کنند. هنوز موردی وجود ندارد که بتوان گفت این مورد موفقیت حداقلی پیدا کرده است، هرچند اخیراً شایعه‌هایی منتشر شده که خود تلگرام در حال همکاری با استرایپ است و شاید در آینده نزدیک ویژگی پرداخت را به این اپلیکیشن اضافه کند.

در ایران اپلیکیشن پیام‌رسانی وجود دارد به نام «گپ» که نزدیک به ۵۰۰ هزار کاربر دارد. گفته می‌شود در ایران تلگرام بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون کاربر دارد. در ماه‌های آینده درصورتی‌که دسترسی به پیام‌رسان‌هایی مثل تلگرام در ایران محدود شود یا مردم به اپلیکیشن‌های ایرانی اقبال نشان دهند، گپ یکی از اپلیکیشن‌هایی است که احتمالاً موردتوجه مردم قرار بگیرد. این تیم در حال پیاده‌سازی ابزارهایی برای پرداخت از طریق این اپلیکیشن هستند.

به‌تازگی با حمایت یکی از شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات بانکی دولتی ایران هم اپلیکیشنی به نام «بله» معرفی شد. بله قرار است قابلیت پرداخت داشته باشد. فعلاً این اپلیکیشن کاربر زیادی ندارد، اما ویژگی‌اش این است که از همان ابتدا خودش را ابزاری برای گفت‌وگو و پرداخت معرفی کرده است.

.

علت اقبال به پرداخت از طریق پیام‌رسان‌ها چیست؟

میلِنیال واژه‌ای است برای نامیدن نسلی که بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ به دنیا آمده‌اند؛ یعنی جوان‌های ۱۷ تا ۳۷ ساله امروز. این نسل کسانی هستند که در زندگی و کسب‌و‌کارشان تفاوت‌های زیادی با نسل‌های قبلی دارند. این‌ها شیوه ارتباط بشدت متفاوتی دارند. ارتباط از طریق پیام‌رسان‌های فوری یکی از روش‌های ارتباطی این نسل و نسل‌های بعد از آن‌هاست که اکنون نسل‌های قبل از آن‌ها هم از این روش استفاده می‌کنند. در کشورهای مختلف دنیا هم ابزارهایی مختلف مورد اقبال قرار گرفته‌است. در ایران تلگرام روسی، در آمریکا و اروپا واتس‌اپ آمریکایی و در چین وی‌چت چینی.

روش‌هایی که امروز مورداستفاده مردم برای ارتباط قرار می‌گیرد بسیار با قبل متفاوت است. به این نسل، «نسلِ موبایل» هم می‌گویند؛ حتی شاهد نسلی هستیم با عنوان Z. نسل زِد معرف اولین نسلی است که دنیای بدون موبایل را ندیده‌اند و اولین نسلی که نسل‌های قبلی به جای این که به آن‌ها کار با ابزارها را یاد بدهند، کار با ابزارها را از آنها یاد می‌گیرند. به نظر می‌رسد تغییرات فراوانی در شیوه زندگی و کسب‌وکار ما در حال رخ دادن است.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */