راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

تاسیس شاپرک مراحل نهایی‌اش را می‌گذراند

جلسات کمیسیون بانکداری‌الکترونیکی نزدیک به یک سال است که تشکیل نمی‌شود. آقای سیدحمید پورمحمدی به عنوان قائم‌مقام بانک مرکزی لطفا بفرمایید علت این موضوع چیست؟

علت اصلی‌اش این است که اولا کارهای وسیعی در بانک مرکزی داریم که الان اولویت جدی‌مان است، بنابراین یک مقدار رسیدگی به کمیسیون بانکداری الکترونیکی را برای آینده گذاشتیم. دوم اینکه در تقسیم کاری که الان در بانک مرکزی داریم، حوزه بانکداری‌الکترونیکی را دبیرکل پیگیری می‌کند. کارهای بسیار خوبی در زمینه بانکداری‌الکترونیکی انجام شده که از جمله آنها طرح شاپرک است که مربوط به طرح مگاپی‌اس‌پی‌ها است و تمام شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت را یکجا جمع می‌کند. همینطور مباحث مربوط به امضای دیجیتال که پیگیری شده، بحث اوراق مالی مانند اوراق مشارکت که کاملا الکترونیکی می‌شوند. همچنین مباحث مربوط به پرداخت‌های خرد که فرد می‌تواند رقمی را با یک کلیک به سراسر کشور برای هر قشری بفرستد، مثل حقوقی که به حساب کارکنان دولت واریز می‌شود.

با استفاده از پایا؟

بله. همینطور طرح حساب‌های دولتی که مکانیزه شده است.

فکر می‌کنید جلسات کمیسیون بانکداری الکترونیکی مجددا از چه زمانی تشکیل شود؟

الان به شیوه دیگری، بانک مرکزی این جلسات را تشکیل می‌دهد اما تشکیل این جلسات به شکل مرسوم به اتمام کار ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی بر می‌‌‌گردد.

برای شاپرک قرار است شرکتی تشکیل شود. راجع به شکل‌گیری این شرکت توضیح می‌دهید؟

شرکتی است که در آن تمام پی‌اس‌پی‌های کشور یکی می‌شوند و در فروشگاه‌ها دیگر شاهد تعدد POS نخواهیم بود.

تأسیس این شرکت الان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

تقریبا مراحل نهایی‌اش را می‌گذراند اما جزییات آن را دبیرکل توضیح می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.