راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بازدید نایب‌رئیس مجلس از سامانه‌های پرداخت بانک مرکزی

مسعود پزشکیان نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی در بازدید از بخش فناوری‌های اطلاعات بانک مرکزی گفت که بانک مرکزی باید بتواند به‌طور شفاف انتظارات خود را از مجلس و دولت بیان کند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مسعود پزشکیان نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی به همراه مهدی فقیهی رئیس دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی صبح روز دوشنبه 20 دی‌ماه از سامانه‌های پرداخت بانک مرکزی بازدید کردند.

بانک مرکزی به‌عنوان مرکز ثقل شبکه بانکی و ارائه‌دهنده خدمات بانکداری الکترونیک با ایجاد سامانه‌ها و سیستم‌های الکترونیک، در سال‌های اخیر خدمات گسترده‌ای به بانک‌ها و جامعه در نظام پولی و بانکی کشور ارائه می‌دهد.

سامانه‌های پرداخت بانک مرکزی

سالانه میلیاردها تراکنش مالی از درگاه‌های بانک مرکزی از طریق سامانه‌های شتاب، شاپرک، ساتنا، پایا و … انجام می‌شود و روزانه 30 میلیون نفر از خدمات نظام‌های پرداخت بهره‌مند می‌شوند.

همچنین حجم عظیمی از داده‌ها و اطلاعات در این سامانه‌ها، تولید و نگهداری می‌شود که قابلیت نظارت بر روند پولی کشور را برای سیاست‌گذاران این حوزه فراهم می‌کند.

اهمیت شبکه بانکی برای اقتصاد کشور و در رأس آن بانک مرکزی سبب شد که نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی به همراه مهدی فقیهی رئیس دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، برای ایجاد تعاملات سازنده‌تر از بخش فناوری‌های اطلاعات بانک مرکزی بازدید کنند و گفتگویی با علی کرمانشاه معاون فناوری‌های نوین، حسین نقره‌کار شیرازی معاون حقوقی و ناصر حکیمی مدیرکل فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی داشته باشد.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات اکثر سازمان‌ها در کشور عدم وجود چشم‌انداز و برنامه راهبردی برای دستیابی به این اهداف است

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به داده‌های موجود در سامانه‌های پرداخت بانک مرکزی عنوان کرد: «امروزه اطلاعات و دانش، منبع قدرت است و هراندازه اطلاعات دقیق‌تری داشته باشیم قدرت تصمیم‌گیری تأثیرگذارتری خواهیم داشت. ما در سامانه‌های پرداخت خود، الگوی مصرفی میلیون‌ها شهروند جامعه را داریم که این اطلاعات در بستر شفاف و دموکراتیک قابلیت استفاده در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها را داراست.»

در این بازدید نائب رئیس مجلس شورای اسلامی وجود برنامه‌ریزی استراتژیک را لازمه دستیابی به اهداف و چشم‌اندازها خواند و تصریح کرد: «یکی از اصلی‌ترین مشکلات اکثر سازمان‌ها در کشور عدم وجود چشم‌انداز و برنامه راهبردی برای دستیابی به این اهداف است. این موضوع سبب شده است که از داده‌ها و اطلاعات موجود نیز استفاده و بهره‌برداری درستی نشود. سازمان‌ها باید رسالت و حدود اختیارات خود را به‌درستی بشناسند و همچنین ابزارهای انجام آن را داشته باشند و بر اساس آن فعالیت‌های خود را مدیریت کنند و مجلس نیز آمادگی دارد هر جا خلأ قانونی وجود دارد و نیاز به بستر قانونی است با تعامل با سازمان‌ها آن را ایجاد کند.»

پزشکیان در ادامه با اشاره به اهمیت تعامل بیشتر بانک مرکزی و مجلس افزود: «بانک مرکزی باید به‌طور شفاف انتظارات خود را از مجلس و دولت بیان کند و ابزارها و اختیاراتی قانونی را که در جهت ثبات پایدار مالی، اجرای سیاست‌های پولی و ارزی و پیاده‌سازی نظام‌های پرداخت مطلوب لازم است با تعامل مطلوب تأمین کند.»

pezeshkian-bank-1000-way2pay-95-10-21

او با اشاره به هجمه‌های علیه شبکه بانکی در جامعه، گفت: «بسیاری از هجمه‌ها به بانک‌ها به دلیل عدم اعطای تسهیلات، ناشی از ناآگاهی از نحوه کارکرد سیستم بانکی است و در این زمینه بانک‌ها و بانک مرکزی نیاز به مهارت‌های برقراری ارتباط برای آموزش متقاضیان، آحاد جامعه و مسئولان و سیاست‌گذاران دارند.»

پزشکیان افزود: «مجلس برای ایفای نقش قانون‌گذاری و نظارتی خود به ابزارها، شاخص‌ها و اطلاعات نظارتی بانک مرکزی نیاز دارد. این اطلاعات باید در قالب گزارش‌های راهبردی و قابل‌فهم برای نمایندگان ارائه شود. هنگامی‌که تصمیم‌گیری بر اساس اطلاعات باشد قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری به بهبود وضعیت موجود منجر خواهد شد.»

در پایان جلسه بر تعامل بیشتر دو نهاد مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی تأکید و مقرر شد در جلسات آتی راهکارهای و پیشنهادهای گذر از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب بررسی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت