راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

۱۲ کتاب عالی در زمینه فین‌تک که باید بخوانید / کتاب فین‌تک

این روزها وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارد که خبرهای مربوط به کمپانی‌ها و شرکت‌های فین‌تک (Fintech) را به گوش شما می‌رسانند، ولی کتاب‌ها، که اغلب نتیجه تحقیقات گسترده‌ای هستند، یک چیز دیگرند و این امکان را به شما می‌دهند که دید وسیع‌تری نسبت به یک بخش خاص و همین‌طور روندها و تحولات پیش‌رو داشته باشید. با ما همراه باشید تا برترین کتاب‌های فین‌تک را به شما معرفی کنیم.

۱۲ کتاب عالی در زمینه فین‌تک که باید بخوانید
۱۲ کتاب عالی در زمینه فین‌تک که باید بخوانید

اگر شما علاقه‌مند باشید به بیت کوین، ارز‌های رمزنگاری‌شده، وام‌‌دهی فردبه‌فرد، بانکداری موبایلی و یا نسبت به آینده پول و بانکداری کنجکاو باشید، ما برای شما ۱۲ کتاب اصلی در زمینه فین‌تک را گردآوری کرده‌ایم که حتماً باید آن‌ها را در کتابخانه خود داشته باشید. شاید بعضی از این‌ کتاب‌ها در همه بخش‌هایشان فین‌تک را پوشش ندهند، اما ذهنیت شما در زمینه فین‌تک و بانکداری دیجیتال را می‌سازند.

 

Fintech-Book-Brett-King-Bank-3.01
کتاب فین‌تک

۱
بانک 3.0؛ چرا بانکداری دیگر جایی برای رفتن نیست، بلکه کاری است که باید انجام دهید

‘Bank 3.0: Why Banking Is No Longer Somewhere You Go But Something You Do,’ Brett King

«چرا بانکداری دیگر جایی برای رفتن نیست بلکه کاری است که باید انجام دهید» یا همان بانک ۳.۰  تقریبا پرسروصداترین کتاب در بین همه این دوازده  کتاب است. اولین نسخه از کتاب برت کینگ با نام بانک 2.0 در سال ۲۰۱۰ در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون در آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه و ژاپن قرار گرفت. کینگ آینده‌پژوه، سخنران و نویسنده استرالیایی در حوزه فناوری است که کتاب بانک 3.0 را در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد. کتابی که به بررسی آخرین روندها، بازتعریف بانکداری و سرویس‌های مالی ازجمله کیف پول موبایلی، تبلت‌ها، فناوری ابری و رسانه‌های اجتماعی می‌پردازد و همین‌طور روند روبه‌رشد افرادی که حساب بانکی ندارند اما از خدمات بانکی استفاده می‌کنند را بررسی می‌کند. به‌طور خاص باید گفت که کتاب بانک 3.0 دست می‌گذارد بر روی شکاف روبه رشدی که بین رفتار مشتری و خدمات مالی سنتی وجود دارد. این شکاف فرصتی برای رقبا و استارتاپ‌های غیر بانکی است که بازی را به نفع خود تغییر دهند.

کتاب برت کینگ با عنوان بانک ۳.۰؛ پایان دوران بانکداری، آن‌گونه که می‌شناسیم شهریور سال ۹۳ در راه پرداخت (گروه رسانه‌ای شفق) ترجمه و منتشر شد.

 

ببینید: گزارش رونمایی کتاب بانک ۳.۰

 

 

Fintech-Book-Brett-King-Breaking-Banks
کتاب فین‌تک

۲
گسست بانک‌ها؛ نوآوران، برهم‌زنندگان و استراتژیست‌ها بانکداری را از نو راه می‌اندازند

‘Breaking Banks: The Innovators, Rogues, and Strategists Rebooting Banking,’ Brett King
کتاب کینگ با عنوان نوآوران، برهم‌زنندگان و استراتژیست‌ها بانکداری را از نو راه می‌اندازند در سال 2014 منتشر شد که مجموعه‌ای از مصاحبه‌های او با کارآفرین‌ها، متخصصان و برهم‌زنندگان نظم موجود در حوزه فین‌تک در سرتاسر جهان است که هر یک به دنبال بازتعریفی از امور مالی و بانکداری هستند. این کتاب دربردارنده داستان‌ها، مطالعات موردی و مستندی است که دیدگاه نوآوران را نسیت به آینده پول تدوین کرده است. سرفصل‌های این کتاب شامل بیت کوین، وام‌دهی فردبه‌فرد، رسانه‌های اجتماعی و جذاب‌تر از همه مدل‌های نوظهور کسب‌وکارهای بانکی است. برت کینگ کتاب دیگری دارد که در صف انتظار برای انتشار به سر می‌برد و نامش «افزوده: زندگی در مسیر هوشمندی» (Augmented: Life in the Smart Lane) است که به فناوری‌هایی می‌پردازد که به افراد امکان دسترسی فوری به اطلاعات را می‌دهند. این کتاب که قرار است در ماه ژوئن 2016 (۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۵) منتشر شود، فناوری‌هایی از قبیل ابررایانه‌ها، سنسورهای هوشمند، خودروهای بدون راننده و دستیاران شخصی را برجسته می‌کند که شیوه زندگی، کار کردن و آموختن ما را تغییری اساسی خواهند داد.

ببینید: خرید آنلاین نسخه آنلاین کتاب گسست بانک‌ها در طاقچه

کتاب گسست بانک‌ها در راه پرداخت (گروه رسانه‌ای شفق) توسط احمد میردامادی ترجمه و آماده انتشار شده است که بعد از پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر می‌گردد.

 

ببینید: فصلی از کتاب منتشر نشده برت کینگ با عنوان افزوده

 

Best-Fintech-Books-Chris-Skinner-Digital-Banks
کتاب فین‌تک

۳

بانک دیجیتال؛ راه‌کارهای راه‌اندازی یک بانک دیجیتال

‘Digital Bank: Strategies to Launch or Become a Digital Bank,’ Chris Skinner
کریس اسکینر بعد از چاپ دو کتاب با نام‌های «آینده امور مالی بعد از SEPA» و «آینده بانکداری در جهان پیشرفته»، کتاب دیگری با عنوان بانک دیجیتال: راه‌کارهای راه‌اندازی یک بانک دیجیتال را منتشر کرد. او در این کتاب تجزیه‌وتحلیل‌های وسیعی بر روی انقلاب دیجیتال در بانکداری ارائه کرده و نیز کارهایی که جاهایی مانند بارکلی برای تحول دیجیتالی خود انجام داده‌اند را بررسی کرده است. تمرکز این کتاب بر روی اینترنت موبایل است و به مدل‌های جدید بانکداری مانند بانک FIDOR در آلمان و استارتاپ‌هایی حوزه فین‌تک مانند Metro Bank و زوپا می‌پردازد.
کریس اسکینر، نویسنده، منتقد و سخنرانی است که به‌عنوان فردی که بیشترین تأثیر را بر صنعت فین‌تک دارد شناخته می‌شود. اسکینر سابقه بسیاری در زیرساخت‌های فناوری و خدمات پس از فروش دارد و همین‌طور مؤسس و رئیس باشگاه خدمات مالی (Financial Service Club) است. کتاب جدید کریس اسکینر با نام «وب ارزشمند» درباره زنجیره بلوک (blockchain‌) است و ژانویه 2016 (بهمن ماه ۱۳۹۴) منتشر خواهد شد.

این کتاب در راه پرداخت (گروه رسانه‌ای شفق) توسط احسان روحی ترجمه و با حمایت بانک آینده منتشر شده است.

 

ببینید: معرفی کتاب بانک دیجیتال

ببینید: دیگران درباره کتاب بانک دیجیتال چه می‌گویند؟

ببینید: گفت‌وگو با کریس اسکینر

 

Best-Fintech-Books-The-End-of-Banking-Jonathan-McMillan
کتاب فین‌تک

۴

پایان بانکداری؛ پول، اعتبار و انقلاب دیجیتال

‘The End of Banking: Money, Credit, and the Digital Revolution,’ Jonathan McMillan
جاناتان مک‌میلان نام مستعار دو نویسنده ناشناس است که در نوامبر 2014 کتاب پایان بانکداری؛ پول، اعتبار و انقلاب دیجیتال را منتشر کردند. کتابی که ذهن را درگیر می‌کند و به شرح این مسئله می‌پردازد که چطور صنعت مالی یک سیستم تقریبا سقوط کرده است. اینکه چطور انقلاب دیجیتال روند بازی را تغییر می‌دهد و سیستم بانکداری که ما می‌شناختیم را پایان می‌بخشد در این کتاب به‌خوبی بررسی می‌شود. در کنار نشان دادن مشکلات دنیای مالی، این کتاب راه‌حل‌هایی را نیز برای حرکت به‌سوی سیستم مالی مدرن ارائه می‌دهد. جاناتان مک میلان، نام مستعاری است که این دو نویسنده برای حفظ هویت خود انتخاب کرده‌اند. یکی از این دو، متخصص امور مالی است که در قسمت بانکداری سرمایه‌گذاری بانک جهانی کار می‌کند و دیگری محقق و پژوهشگری است که دارای دو مدرک در رشته‌های اقتصاد و روابط بین‌الملل است. به‌علاوه دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه کمبریج و دکترای اقتصاد از مؤسسه فناوری فدرال سوئیس است.

این کتاب در راه پرداخت (گروه رسانه‌ای شفق) و توسط رسول قربانی در حال ترجمه است و تابستان سال ۹۵ منتشر خواهد شد.

 

Best-Fintech-Books-The-Power-of-Mobile-Banking-Sankar-Krishnan
کتاب فین‌تک

۵

قدرت بانکداری همراه؛ چگونه از انقلاب به وجود آمده در خدمات مالی خرد بهره‌مند شویم

‘The Power of Mobile Banking: How to Profit from the Revolution in Retail Financial Services’, Sankar Krishnan

کتاب «چگونه از انقلاب به وجود آمده در خدمات مالی خرد بهره‌مند شویم» به دست سانکار کریشنان، بانکدار حرفه‌ای و پیش‌رو در صنعت خدمات مالی نوشته شده است که به چالش‌ها و فرصت‌هایی می‌پردازد که مرتبط با جهان جدید موبایلی شده ما است. به‌ویژه اینکه کتاب به بررسی بانکداری موبایلی، پرداخت موبایلی و نیز تجارت موبایلی می‌پردازد و استراتژی‌هایی را نشان می‌دهد که به بانک‌ها در ارائه هرچه بهتر خدمات به مشتریان کمک می‌کند.

این کتاب در راه پرداخت (گروه رسانه‌ای شفق) توسط مینا والی در حال ترجمه است و تابستان سال ۹۵ منتشر خواهد شد.

 

Best-Fintech-Books-Virtual-Banking
کتاب فین‌تک

۶

بانکداری مجازی؛ راهنمایی برای نوآوری و مشارکت

‘Virtual Banking: A Guide to Innovation and Partnering,’ Dan Schatt
کتاب «بانکداری مجازی، راهنمایی برای نوآوری و مشارکت» از مجموعه کتاب‌های حوزه مالی انتشارات وایلی است که تمرکزش بر روی تأثیرات فناوری بر روی امور مالی و بانکداری بالاخص در حوزه پرداخت دیجیتال است. این کتاب دید جامعی از روندها و تحولات اصلی می‌دهد که بازتعریفی از صنعت سرویس‌های مالی دارند و بینشی از آینده مدل‌های کسب‌وکار بانکداری در اختیار افراد قرار می‌دهد. به‌علاوه، این کتاب نوآوری‌های بانک‌ها، رقیبان و غیر بانکی‌ها را موردبحث قرار می‌دهد و چشم‌انداز جامعی در خصوص پرداخت‌های الکترونیکی، پرداخت‌های موبایلی، بانکداری مجازی و راهبردهای لازم برای رسیدن به موفقیت در این محیط متغیر را معرفی می‌کند.

این کتاب در راه پرداخت (گروه رسانه‌ای شفق) توسط احسان روحی ترجمه شده و اسفند ماه ۱۳۹۴ منتشر می‌گردد.

 

Best-Fintech-Books-Bye-Bye-Banks
کتاب فین‌تک

۷

خداحافظ بانک‌ها؛ چطور استارتاپ‌های فناوری جایگزین بانک‌های خرد می‌شوند و بانک‌ها برای بقای خود چه انجام دهند

‘Bye Bye Banks?: How Retail Banks are Being Displaced, Diminished and Disintermediated by Tech Startups and What They Can Do to Survive,’ James Haycock, Shane Richmond
در این کتاب، جیمز هیکاک و شین ریچموند دلایل ایجاد اختلال استارتاپ‌های فناوری در صنعت سرویس‌های مالی را مطرح می‌کند و نیز استراتژی‌های اساسی موردنیاز بانک‌های سنتی برای پیشرفت در عصر دیجیتال را مطرح می‌کند. کتاب دربردارنده مصاحبه‌هایی از مدیران ارشد بانک‌های بزرگ دنیا است و به معرفی مدل کسب‌وکاری Beta Bank می‌پردازد که به بانک‌ها در درک بهتر نیازهای مشتریان کمک می‌کند و آغازگر دگرگونی‌های دیجیتالی بانک‌هاست.

خرید آنلاین نسخه چاپی کتاب خداحافظ بانک‌ها

 

Best-Fintech-books-Smarter-Banks-Ron-Shevlin1
کتاب فین‌تک

۸

بانک هوشمند‌تر؛ چرا برای بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری مدیریت پول مهم‌تر از انتقال آن  است

‘Smarter Bank: Why Money Management is More Important Than Money Movement to Banks and Credit Union,’ Ron Shevlin
بانک هوشمندتر، روندهای فناورانه نوظهور را پوشش می‌دهد و عناوینی از قبیل بزرگ داده، ترغیب و نوآوری را مطرح می‌کند و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را با هدف سودآوری بیشتر هدف قرار می‌دهد. هم‌چنین به آن‌ها نحوه استفاده مفید از فناوری‌های جدید را یاد می‌دهد. در این کتاب، مسائل اصلی کنونی در حوزه صنعت بانکداری، دینامیک جدید رقابت، رشد کاربران گوشی‌های هوشمند و نیز فرصت‌های خدمات مالی موبایلی و بانکداری موبایلی را موردبررسی قرار می‌دهد.

این کتاب در راه پرداخت (گروه رسانه‌ای شفق) و توسط پیمان رحمانی در حال ترجمه است و تابستان سال ۹۵ منتشر خواهد شد.

 

Best-Fintech-Books-Digital-Gold-Nathaniel-Popper
کتاب فین‌تک

۹

طلای دیجیتال؛ بیت کوین و ماجرای میلیونرهایی که در تلاش برای اختراع مجدد پول هستند

‘Digital Gold: Bitcoin and the Inside Story of the Misfits and Millionaires Trying to Reinvent Money,’ Nathaniel Popper

ناتانیل پوپِر، خبرنگار بخش کسب‌وکار و فناوری نیویورک تایمز این کتاب را در مِی 2015 منتشر کرد که تحلیل گسترده‌ای است از تاریخ بیت کوین و اینکه چطور یک حرکت اجتماعی جهانی را ایجاد کرد. این کتاب دربردارنده مصاحبه‌ها و دیدگاه‌های اشخاصی است که در رأس ارز دیجیتالی قرار دارند؛ افرادی از قبیل تایلر و کامرون وینکلوس، بنیانگذار مرموز بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو، یک میلیونر آرژانتینی و یک کارآفرین چینی. پوپِر که فارغ‌التحصیل هاروارد است، قبل از کار در نیویورک تایمز در لس‌آنجلس تایمز و The Forward کار می‌کرد.

 

Best-Bitcoin-Book-The-Age-of-Cryptocurrency
کتاب فین‌تک

۱۰

عصر ارز رمزنگاری‌شده؛ چطور بیت‌کوین و پول دیجیتالی نظم اقتصاد جهانی را به چالش می‌کشند

‘The Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and Digital Money Are Challenging the Global Economic Order,’ Paul Vigna, Michael J. Casey

یکی دیگر از کتاب‌های ضروری در حوزه بیت‌کوین و ارز رمزنگاری‌شده کتاب «عصر ارز رمزنگاری‌شده، چطور بیت‌کوین و پول دیجیتالی نظم اقتصاد جهانی را به چالش می‌کشند» است که به دست پاول ویگنا و مایکل جی کیسی، دو خبرنگار روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشته شده است. این دو نویسنده در این کتاب توضیح می‌دهند که چطور بیت‌کوین و ارز رمزنگاری‌شده می‌تواند منجر به یک انقلاب شود. آن‌ها همچنین این موضوع را می‌شکافند که چطور این فناوری‌ها می‌توانند به‌طور بالقوه بخش مالی را تغییر دهند و سرویس‌های مالی اساسی را به مردمی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند ارائه دهند.

 

Best-Fintech-Books-The-Fintech-Book-150x150
کتاب فین‌تک

۱۱

کتاب فین‌تک

‘The FINTECH Book’
کتابی که هنوز منتشر نشده ولی ارزش آن را دارد که به آن اشاره‌ای کنیم، کتاب فین‌تک است. این کتاب اولین کتاب جمع‌سپاری شده دنیا در خصوص فین‌تک است و به دست 166 رهبر فکری و متخصص از 27 کشور دنیا در حال نگارش است. به گفته سوزان چیشتی، این کتاب در مارس 2016 منتشر خواهد شد.

کتاب فین‌تک در فرودین ماه 97 منتشر شد

خرید آنلاین نسخه چاپی کتاب فین‌تک

 

ببینید: کتاب فین‌تک به صورت اینترنتی

 

encyclopedia
کتاب فین‌تک

۱۲

دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی

Electronic Payment and Banking Encyclopedia

آخرین و نه کم‌اهمیت‌ترین کتابی، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی است که توسط راه پرداخت و سال گذشته در چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت منتشر شد. وحید صیامی سال‌ها در فضای پرداخت و بانکداری الکترونیکی کشور نفس کشیده و دانش فراوانی در این حوزه دارد و مهم‌تر از همه عشقی بی‌نهایت به انتشار داشته‌ها و دانسته‌هایش؛ همین باعث شد بعد از انتشار کتاب اولش، تمام تلاشش را برای تألیف و تنظیم دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی ایران در طبق اخلاص بگذارد و در قالب کتابی جامع به جامعه متخصصین صنعت بانکداری و پرداخت ایران تقدیم کند. کتابی که جای خالی آن در میان تکرار و تواتر واژگان در بانکداری و پرداخت حس شده است. این دانشنامه بیش از هشت‌صد واژه رایج در صنعت پرداخت و بانکداری الکترونیکی را به‌تفصیل توضیح داده است و شاید با احتساب واژگان مرتبط زیرِ هر کلمه، این تعداد از ۳۰۰۰ واژه نیز تجاوز کند. واژگان مدرن دنیای فناوری مرتبط با پرداخت و بانکداری ازجمله VTM، NFC، HCE، DOV، BLE و … نیز در این دانشنامه گنجانده شده است. این واکاوی واژگان مدرن ازجمله تغییرات اساسی این کتاب نسبت به نسخه پیشین آن است.

این کتاب توسط راه پرداخت و با حمایت شرکت توسن تکنو منتشر شده است.

 

ببینید: گزارش تصویری رونمایی کتاب دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی

ببینید: فیلم مراسم رونمایی کتاب دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی

 

در تهیه این مطلب از این متن استفاده شده است که ترجمه آن را همکار راه پرداخت محدثه دهباشی انجام داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.