بانک‌تک (BankTech)

بانکداری الکترونیک در سال ۸۹ از نظر بانک مرکزی ایران

پنجاه و یکمین مجمع سالانه بانک مرکزی(سال مالی منتهی به ۱۳۸۹) با حضور رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارائی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، وزیر نفت ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت و جمعی از مقامات پولی و بانکی کشور در محل سازمان تولید اسکناس و مسکوک این بانک برگزار شد.

در این مجمع ابتدا دکتر محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی از عملکرد بانک مرکزی در حوزه‌های مختلف پولی،بانکی و اقتصادی ارایه نمود.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین به اقدام‌های متعدد این بانک در گسترش نظام‌های پرداخت در سال ۱۳۸۹ اشاره نمود و افزود: تغییرات اساسی نظام‌های پرداخت از سیستم ‌های سنتی و کاغذی به سیستم‌های جدید الکترونیک و معرفی ابزارها و روش‌های نوین پرداخت، یکی از تحولات عمده صنعت بانکداری کشور طی سال‌های اخیر بوده است. در سال ۱۳۸۹ بکارگیری ابزارهای نوین پرداخت در مقایسه با ابزارهای سنتی شامل اسکناس و مسکوک و انواع چک‌های بانکی از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود.

وی خاطر نشان ساخت : در تیرماه سال ۱۳۸۹ سامانه تسویه اوراق بهادار (تابا) به عنوان زیرساخت انتشار و تسویه انواع اوراق بهاردار الکترونیک و یکی از ارکان طرح نظام جامع پرداخت کشور عملیاتی شد و برای اولین بار اوراق مشارکت الکترونیک برای مبادله بین بانک‌ها در این سامانه منتشر گردید . همچنین سامانه شماره حساب‌های بانکی یکپارچه تحت عنوان شناسه حساب بانکی ایران (شبا) که در سال ۱۳۸۸ طراحی شده بود, در تمامی سامانه‌های تسویه و پرداخت حسابی کشور اجباری شد و تمامی پرداخت‌ها از تیر ۱۳۸۹ صرفاً با استفاده از این شماره حساب استاندارد صورت پذیرفت. ایشان همچنین سایر

طرح‌های در دست اقدام و اجرای بانک مرکزی در این حوزه را که متضمن ارایه خدمات نوین بانکی به فعالان اقتصادی و افزایش ایمنی خدمات الکترونیکی بانک‌ها است را برشمرد.

دکتر بهمنی در خصوص نظارت این بانک بر فعالیت بازار پول تاکید نمود: بانک مرکزی مصمم است تا با تقویت بخش نظارتی این بانک بر فعالیت بانک‌ها و موسسات اعتباری، ساماندهی و نظارت بر بازار غیر متشکل پولی ( فعالیت تعاونی‌های اعتبار) و تقویت مبارزه با پولشویی ، بیش از پیش شاخص‌های انضباط و سلامت را در بازار پول کشور حاکم نماید.

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی؛ بنیان‌گذار شبکه عصر تراکنش؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران است. او روزنامه‌نگار فناوری، نویسنده و تحلیلگر و سردبیر ماهنامه عصر تراکنش است. اگر می‌خواهید بیشتر درباره او بدانید وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید