راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش اقتصادی بهمن‌ماه ۱۴۰۲ شاپرک منتشر شد / افزایش ۴ درصدی مبلغ تراکنش‌ها

صدوچهارمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. طبق این گزارش در بهمن‌ماه بالغ بر ۴.۰۲۳ میلیون تراکنش به ارزش ۱۱.۰۰۵ هزار میلیارد ریال در شبکه پرداخت الکترونیک کشور انجام شده است. این میزان نسبت به دی‌ماه، افزایش ۰.۹۲ درصدی در تعداد و افزایش ۴.۲۴ درصدی در ارزش ریالی داشته است. همچنین بر اساس آمارهای این شاخص، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال قبل، از نظر تعدادی ۷.۵۴ درصد و از نظر ریالی نیز ۱۹.۲۲ درصد افزایش داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته را نشان می‌دهد.

ارزش اسمی تراکنش‌های بهمن‌ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه گذشته ۴.۲۴ درصد افزایش و ارزش حقیقی تراکنش‌ها ۲.۸۶ درصد افزایش داشته است.

مجموع تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه گذشته ۱.۴۵ درصد افزایش داشته که شاپرک علت این تغییر را افزایش ۱.۱۴ درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان فروشگاهی اعلام کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل رشد ۴.۴۵ درصدی داشته است.

در این ماه، کارت‌خوان فروشگاهی با ۹۱.۱۱ درصد سهم بازار بیشترین تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته و ابزار پذیرش اینترنتی با ۶.۴۰ درصد و ابزار پذیرش موبایلی با ۲.۴۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در بهمن‌ماه حدود ۱.۸۶۸ ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود داشته که از این تعداد، بیشترین میزان با رقمی معادل ۱.۶۸۴ متعلق به ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب ۱۸۳ و ۱ است.

آمارهای بهمن‌ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه ۹۲.۵۷ درصد از تراکنش‌ها موفق و ۷.۴۳ درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده است.

۸۸.۴۰ درصد از کل خطاهای این ماه به خطای کاربری نظیر کمبود موجودی یا فراموشی رمز ارتباط دارد. شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال ۷.۶۷ درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و ۱.۹۰ از خطاها مربوط به خطای شاپرکی بوده است. ۱.۱۱ درصد از خطاها نیز به خطای پذیرندگان و ۰.۹۲ درصد از خطاها به خطای کسب‌وکار مربوط است.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به دی‌ماه ۱۳.۷۲ درصد کاهش و تعداد کل تراکنش‌ها ۰.۹۲ درصد افزایش داشته است. همچنین نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه گذشته ۰.۰۰۱۸ درصد کاهش داشته است.


عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی


این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم ۲۰.۱۸درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار) حدود یک واحد درصد است.

همچنین مقایسه جایگاه شرکت‌های پی‌اس‌پی نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد که جایگاه دو شرکت آسان پرداخت پرشین و پرداخت نوین آرین با یکدیگر جا‌به‌جا شده است.

مانند دی‌ماه، به‌پرداخت ملت این ماه هم با پوشش ۱۸.۶۹درصدی از مبالغ بازار کارت‌خوان فروشگاهی، بالاترین سهم را در اختیار خود دارد. همچنین این شرکت در بهمن‌ماه از مبالغ ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب با پوشش ۲۵.۳۹ ‌درصدی و ۴۷.۷۶ درصدی دارای بالاترین سهم است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهش ۰.۳۱ درصدی به پرداخت الکترونیک پاسارگاد تعلق دارد. همچنین شرکت پرداخت الکترونیک سپهر در ابزار پذیرش اینترنتی با کاهش ۳.۵۳ درصدی، بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد.

شرکت به‌پرداخت ملت نیز با ۱.۵۳ درصد افزایش دارای بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.

مشابه ماه گذشته، عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۱۰ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.

بانک سپه با سهم ۱۸.‍۳۲درصدی از تعداد تراکنش‌ها و بانک ملت با سهم ۱۶.۵۸درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده‌ و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.