راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نفت بده، بیت کوین بگیر / استفاده از بیت کوین به جای دلار در فروش نفت

0

درحالی که چین قصد دارد برای پول ملی خود جایگاهی در مبادلات تجاری جهان باز کند نتایج یک تحقیق نشان داد استفاده از بیت کوین نیز هزینه‌های پرداخت‌ها را برای کشورهای صادر کننده نفت کاهش خواهد داد.

به نقل از پایگاه خبری گالف تایمز، پیشنهاداتی در گذشته برای تجارت نفت و گاز به ارزهای غیر از دلار به دلایل سیاسی و پولی مطرح شده است. برخی از اعضای اوپک که روابط دوستانه‌ای با آمریکا ندارند، در زمان بروز بحران‌های مختلف، اظهاراتی را در مورد قیمت‌گذاری محموله‌های هیدروکربنی خود به ارزی غیر از دلار مطرح می‌کنند، اما به صورت کامل بر سر یک جایگزین مشخص اتفاق نظر ندارند.

فعال‌ترین کشور‌ها در این زمینه که امروز تلاش دارند معاملات نفتی با ارزهای غیردلاری را جا بیندازند، ایران و روسیه هستند که تمام شرکای تجاری‌شان را به پرداخت پول نفت به ارزی غیر از دلار تشویق می‌کنند. روسیه که شرکت گازپرم آن، بزرگ‌ترین تولید کننده گاز طبیعی در جهان است، اخیرا به واردکنندگان نفت از کشورهای چین و ژاپن اعلام کرده است که باید پول محموله‌های خریداری شده را نه به دلار، بلکه به ین، یوان یا حتی روبل بپردازند.

اما نتایج گزارشی جدید که اخیرا توسط یک موسسه تحقیقاتی کویتی منتشر شده است نشان می‌دهد که کشورهای تولید کننده نفت و به خصوص کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در صورت استفاده از بیت کوین ممکن است از این اقدام منتفع شود.

این ایده جدیدی نیست. یک سال قبل یک مناظره اینترنتی در این زمینه مطرح شد. سوال اصلی این بود که اگر اوپک بیت کوین را در معاملات نفتی خود بپذیرد چه اتفاقی رخ خواهد داد. نتیجه این مناظره چنین بود: اولا آمریکا مطمئنا بیکار نخواهد نشست تا از دست‌ رفتن جایگاه ارز خود را تماشا کند و هر کاری که نیاز باشد برای دفاع از دلار انجام خواهد داد. ثانیا، چین اجازه چنین کاری را نخواهد داد، زیرا قصد دارد یوان را به عنوان یک ارز جایگزین دلار مطرح سازد. ثالثا، در حال حاضر، قیمت‌گذاری نفت و گاز به بیت کوین موجب بروز نوساناتی با تبعات فراوان برای کشورهای صادرکننده نفت خواهد شد.

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، استفاده از بیت کوین هزینه‌های پرداخت‌ها را برای کشورهای صادر کننده نفت کاهش خواهد داد، زیرا ارسال و دریافت بیت کوین به عنوان یک ارز مجازی به هر مقصدی تنها چند ثانیه زمان می‌برد و هیچ هزینه‌ای نیز در پی ندارد. این در حالی است که برای انجام پرداخت‌ها از طریق بانک‌های بین قاره‌ای، کشورهای صادرکننده نفت باید یک تا سه روز منتظر بمانند و هزینه خدمات بانکی را نیز بپردازند.

اما آیا تنها برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس حاضر خواهند بود این مبادلات ملی عظیم را از طریق بیت کوین انجام دهند؟ این موضوعی است که می‌توان در مورد آن به بحث و گفت‌و‌گو پرداخت.

پیش از آنکه بیت کوین بتواند در معاملات نفتی مورد استفاده قرار گیرد، یوان چین به رقیبی برای دلار تبدیل شده است. چین مدتی است پول نفت خریداری شده از ایران و روسیه را به یوان پرداخت می‌کند و مشغول ایجاد بانک‌هایی برای انجام نقل و انتقال یوان در مراکز مالی اصلی در سراسر جهان است. بنابراین احتمالا یوان گزینه‌ای بهتر از بیت کوین برای جایگزین شدن با دلار است.

منبع: تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.