راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

هیچ واژه‌ای نمی‌تواند ریزش تاریخی اینتل را توصیف کند / 8 میلیارد دلار سقوط بزرگترین سازنده تراشه نیمه‌رسانا در جهان

شرکت اینتل، بزرگترین سازنده تراشه نیمه‌رسانا در جهان پس از پیش‌بینی درآمدش برای سه ماه نخست امسال حدود 8 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد و نگرانی‌ها را در مورد رکود در بازار رایانه‌های شخصی را تشدید کرد.

ارزش سهام اینتل با ۶.۴ درصد کاهش بسته شد درحالی‌که ارزش سهام رقیبانش شامل AMD با ۰.۳ درصد افزایش و انویدیا با ۲.۸ درصد افزایش بسته شد. ارزش سهام شرکت KLA که تأمین‌کننده اینتل است، پس‌ازاین پیش‌بینی کم‌فروغ، با ۶.۹ درصد کاهش بسته شد.

هانس موزمان، از شرکت روزن بلات سکیوریتیز در این باره گفت: «هیچ واژه‌ای نمی‌تواند ریزش تاریخی اینتل را توصیف یا توضیح دهد.»

این دورنمای ضعیف، منعکس‌کننده چالش‌های پیش روی پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل است که تلاش می‌کند برتری اینتل در حوزه را با توسعه تولید قراردادی و ساخت کارخانه‌های جدید در ایالات متحده و اروپا، دوباره به دست بیاورد.

این شرکت مدام در حال از دست دادن سهم بازار به رقیبانی نظیر AMD بوده است که از تراشه سازان قراردادی نظیر شرکت تایوانی TSMC برای ساخت تراشه‌هایی استفاده کرده است که از فناوری اینتل جلوتر هستند.

 می‌گویند: «این مسئله هنگامی که بازار دیتا سنتر در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به ضعیف‌ترین حد خود رسید، به ضرر بیشتر اینتل تمام شد زیرا این شرکت در آن زمان، سهم بازار بیشتری از دست داد.»

اینتل که قصد دارد امسال سه میلیارد دلار از هزینه‌هایش را کاهش دهد، در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته ۷.۷ میلیارد دلار نقدینگی از فعالیت‌هایش تولید کرد و ۱.۵ میلیارد دلار سود نقدی پرداخت کرد.

بر اساس گزارش رویترز، با توجه به این که هزینه سرمایه این شرکت در سال ۲۰۲۳، حدود ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده است، تحلیلگران می‌گویند این شرکت باید به فکر کاهش پرداخت سود نقدی به سهامداران باشد.

شرکت اینتل یک هفته پس از انتشار پیش‌بینی فروش پایین‌تر از حد انتظار این شرکت به دلیل از دست دادن سهم بازار، دستمزد کارکنان و مدیران را کاهش داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.