راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

شرط رئیس‌جمهوری برای رفع محدودیت اینترنت / در وضعیت امن، شرایط متفاوت می‌شود

در حالی ابراهیم رئیسی رفع محدودیت اینترنت را به امن شدن فضا موکول می‌کند که در بیش از دو ماه گذشته اختلال و محدودیت اینترنت هر روز بیشتر و پیچیده‌تر شده است.

رئیس‌جمهوری در سخنرانی امروز خود به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه تهران اعلام کرد که وعده‌هایش در مورد اینترنت در زمان انتخابات را به یاد دارد و لازم نیست کسی به او یادآوری کند.

ابراهیم رئیسی اعلام کرد دلیل بسته شدن و محدودیت اینترنت، اخلالی است که دشمن در این فضا ایجاد کرده است. او در این مورد گفت: «دشمن در این فضا اخلال و ناامنی ایجاد کرد و می‌خواست این بستر را بستر اخلال و ناامنی و اغتشاش در کشور قرار بدهد. یک محدودسازی شده و حتماً بدانید در وضعیت امن، شرایط متفاوت خواهد شد.»

او از خواسته‌اش از وزیر ارتباطات برای استفاده از پلتفرم‌های داخلی در این شرایط گفت و اعلام کرد: «به وزیر گفتم برای کسب‌وکارها، مردم و  مخصوصاً مراکز علمی و فرهنگی کاری کنید که بر بستر پلتفرم داخلی فعالیت انجام شود؛ تا وقتی بشود فضا را امن کرد.»

رئیسی گفت: «هیچ عاقلی فضایی (فضای مجازی) که از آن ضربه بخورد و مردم را روبه‌روی هم قرار دهد و باعث به‌هم‌ریختگی شود، باز نمی‌گذارد. حتی در کشورهای دیگر هم با کوچک‌ترین ناامنی، اینترنت قطع می‌شود. در این بستر دشمن ناامنی ایجاد می‌کند و اگر ناامنی ایجاد نشود، وضعیت حتماً متفاوت خواهد شد.»


محدودیت‌هایی که تشدید می‌شود


در حالی ابراهیم رئیسی رفع محدودیت اینترنت را به امن شدن فضا موکول می‌کند که در بیش از دو ماه گذشته با قطع و تشدید اختلال در اینترنت، بسیاری از مردم و کسب‌وکارها با دشواری فراوانی روبه‌رو شده‌اند.

این محدودیت‌ها در این مدت هر روز بیشتر و به باور کارشناسان پیچیده‌تر می‌شود. برای نمونه روز گذشته (۱۵ آذر) از ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر محدودیت‌های جدیدی روی سیستم فیلترینگ کشور گذاشته شد. کارشناسانی که به دلیل بازداشت فعالان حوزه فناوری اطلاعات حاضر به اظهار نظر در این زمینه نیستند، به صورت غیررسمی اعلام می‌کنند که از دیروز اکثر پروتکل‌های مربوط به VPN بسته شده و محدودیت‌ها روی پروتکل امنیتی SSL نیز بیشتر شده است.

در همین زمینه اوایل هفته جاری استارتاپ «ابر دراک» در گزارشی از افزایش اختلال‌های اینترنتی در هفته گذشته خبر داد. در این گزارش تأکید شده بود علاوه بر افزایش اختلال اینترنت بین‌شهری و درون‌شهری در ساعاتی از روز، هفته گذشته بسیاری از پورت‌ها فیلتر شده‌اند و حتی فیلترینگ در سطح شماره پورت هم در حال انجام است.


کسب‌وکارهایی که از دست می‌روند


در حدود ۸۰ روز گذشته بسیاری از کسب‌وکارها به دلیل محدودیت اینترنت و فیلترینگ اکثر پلتفرم‌ها، رو به تعطیلی و تعدیل نیرو رفته‌اند. برخی شرکت‌ها به دلیل فیلتر اینستاگرام، بخش‌های مربوط به دیجیتال‌مارکتینگ خود را تعطیل کرده‌ و با نیروهایشان در این بخش‌ها خداحافظی کرده‌اند.

برای نمونه بزرگ‌ترین هلدینگ فعال در حوزه محتوا؛ یعنی «صباایده» هفته گذشته بخش‌هایی از سرویس‌های دیجیتال‌مارکتینگ خود را به دلیل ادامه فیلتر اینستاگرام تعطیل کرد. به گزارش وب‌سایت «آی‌تی‌ایران»، این هلدینگ سرویس‌های «تیک آبی» که مرداد سال جاری راه‌اندازی شد و «شورند» را که هر دو زیرمجموعه شرکت صباویژن در این هلدینگ بودند، تعطیل کرد.

بسته شدن پلتفرم «پلازیو»، «ترندشو»، «انجام می‌دم»، «موبواستودیو»، ابهام در ادامه فعالیت «بلد» و تعدیل ده‌ها نیرو در این نقشه و مسیریاب داخلی و… از دیگر اثرات محدودیت بیش از دو ماه اینترنت در کشور است.

کاهش میزان استفاده از پهنای باند و کاهش درآمد بیش از ۵۰درصدی اپراتورهای ارتباطی از دیگر اثرات محدودیت‌های اینترنت است که رئیس‌جمهوری می‌گوید به خاطر شرایط ناامن در کشور ایجاد شده است.

همچنین رئیس‌جمهوری در حالی صحبت از استفاده از پلتفرم‌های داخلی در شرایط محدودیت اینترنت توسط کسب‌وکارها و مردم می‌کند که به باور کسب‌وکارها، پلتفرم‌های داخلی توان رقابت با پلتفرم‌های خارجی را ندارند و از طرف دیگر مشکل اعتماد کاربران به پلتفرم‌های داخلی سبب شده مردم با وجود فیلترینگ، همچنان به سمت استفاده از پلتفرم‌های خارجی بروند.

اگرچه مرکز ملی فضای مجازی اخیراً آماری اعلام کرده که در حال‌ حاضر بیش از یک میلیون کسب‌وکار خرد در ۱۰ سکوی داخلی مشغول فعالیت هستند، با این حال جزئیات این آمار و نحوه و نام فعالیت کسب‌وکارها روی این پلتفرم‌های داخلی منتشر نشده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت