راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس انجمن فین‌تک مطرح کرد / شاپرک الزام اخذ اینماد را برنمی‌دارد

محمدمهدی شریعتمدار، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی فین‌تک، نتیجه اجرای دستور شاپرک به الزام اینماد برای کسب‌وکارهای اینترنتی را بسته‌شدن حدود ۸۰ هزار ترمینال پرداختی دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، محمدمهدی شریعتمدار، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی فین‌تک و عضو کمیسیون فین‌تک نصر تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی این سازمان با اشاره به هشدار شاپرک به کسب‌وکار‌های دیجیتال مبنی بر غیرفعال‌شدن پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک اینماد گفت: «اگرچه بعد از اعلام شاپرک، کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال دستور به توقف الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی را داد؛ اما عملاً بعید است شاپرک این پروسه را متوقف کند.»

شریعتمدار خاطرنشان کرد: «شاپرک از نظر قانونی الزام دارد که ارائه خدمات بدون اینماد انجام نشود؛ درنتیجه هر کسب‌وکاری برای آغاز فعالیت باید اینماد داشته باشد. در خیلی از حوزه‌ها گرفتن اینماد محدود به اخذ مجوز است و مشکلاتی برای کسب‌وکار‌ها برای اخذ مجوز وجود دارد. از جمله اینکه در برخی حوزه‌ها مجوز هنوز تعریف نشده است.»

او ادامه داد: «طی یک سالی که الزام گرفتن اینماد مطرح شده، کسب‌وکارهای نوآور جدید نداشته‌ایم. به‌ عبارت‌ دیگر کسب‌وکارهایی در حوزه‌های نوآورانه متولد نشده‌اند. چون امکان ندارد بتوان برای یک حوزه جدید از قبل مجوز تعریف کرد و مجوزی برای این دست کسب‌وکار‌ها تعریف نشده است.»

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی فین‌تک با تأکید بر اینکه در صورت اجرای دستور شاپرک به الزام اینماد برای کسب‌وکارهای اینترنتی حدود ۸۰ هزار ترمینال بسته خواهد شد، بیان کرد: «در این شرایط کسب‌وکار‌هایی که از قبل ایجاد شده‌اند و اینماد ندارند یا نمی‌توانند اینماد بگیرند باید بسته شوند. احتمالاً حدود ۸۰ هزار ترمینال که مربوط به ۲۰ تا ۳۰ هزار کسب‌وکار است، در این بازه زمانی شش‌هفته‌ای بسته خواهند شد.»


شاپرک مصوبه را اجرا می‌کند


شریعتمدار با اشاره به دستور کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال هیئت‌دولت برای اخذ اینماد گفت: «نامه‌ای که از سوی آقای رضا باقری اصل، جانشین رئیس کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال خطاب به مدیرعامل شاپرک ارسال شده باید به رئیس بانک مرکزی ‌زده می‌شد. مدیرعامل شاپرک از نظر قانونی از بانک مرکزی دستور می‌گیرد نه از جانشین رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال. در واقع رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال باید نامه را به بانک مرکزی ارسال کند. تا جایی که می‌دانم این حرف‌ها بهانه است و شاپرک این مصوبه را اجرا خواهد کرد.»

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی فین‌تک با اشاره به تأثیر الزام اخذ اینماد بر کسب‌وکار‌های اینترنتی کوچک گفت: «گفته شده قرار نیست به کسب‌وکار‌های کوچک که مجوز ندارند، سخت گرفته شود و قرار است صبر کنند تا اینماد دریافت کنند. ولی باید توجه کرد که فرآیند اخذ مجوز و پرکردن اظهارنامه مالیاتی، فرآیند نامأنوسی برای یک کسب‌وکار یک‌نفره است و عملاً نمی‌توان آن را به انجام رساند.»

او ادامه داد: «ما باید لایه‌های پایینی را سخت کنیم. قانون اجازه داده تا چند برابر گردش حساب زیر حد نصاب معاملات فصلی مشخص‌شده در قانون، نیازی به پرکردن اظهارنامه مالیاتی نباشد و در ازای آن درصدی از هر تراکنش اخذ شود. اگر این قوانین اجرا شود، کسب‌وکار‌ها خیلی راحت‌تر فعالیت می‌کنند. در این صورت دیگر کسب‌وکار‌ها با اداره مالیات طرف نخواهند شد. فقط بعد از احراز هویت کد مالیاتی هم دریافت می‌کنند، اما الزامی به پرکردن اظهارنامه مالیاتی نیست و در صورت بزرگ‌تر شدن با اداره مالیات طرف می‌شوند.»

شریعتمدار با تأکید بر اینکه الزام اخذ اینماد بر کسب‌وکار‌های اینترنتی باعث می‌شود از روش‌های غیررسمی مثل on delivery کالا‌هایشان را به فروش برسانند، تصریح کرد: «این مسئله سبب رواج روش‌های غیررسمی پرداخت می‌شود.»

عضو کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به اینکه این دستور شاپرک منجر به فرآیند دولتی‌سازی نیز می‌شود، بیان کرد: «مصوبه حمایت از پلتفرم‌های ایرانی اجازه می‌دهد این پلتفرم‌ها همزمان با آنبوردینگ (on boarding) مجوز‌های لازم را از طریق سامانه مجوز‌ها صادر کنند. مشخص نیست پلتفرم‌هایی که مجاز هستند این کار را انجام دهند، منتسب به بخش خصوصی هستند یا با حمایت دولت یا حاکمیت بالا آمده‌اند!»

او با اشاره به اینکه در شرایطی که کسب‌وکار‌ها درگیر ضرر و زیان‌ به علت قطعی اینترنت هستند، این دست مانع‌تراشی‌ها بسیار آسیب‌زا خواهد بود، گفت: «طی این مدت که با قطعی اینترنت مواجه بودیم، کسب‌وکار‌های حوزه فین‌تک و حتی حوزه تبلیغات تعدیل نیرو داشته‌اند. برخی کسب‌وکار‌ها لب مرگ هستند یا تعطیل کرده‌اند. اینکه در این شرایط، سختی مضاعف و بی‌منطقی به کسب‌وکار‌ها وارد شود، کار درستی نیست. در برخی موارد اصلاً برای برخی کسب‌وکار‌ها مجوز تعریف نشده که بتوانند اینماد اخذ کنند.»

شریعتمدار تأکید کرد: «ما به کارگروه اقتصاد دیجیتال ‌امید داریم و متأسفانه از کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس هیچ حرکتی در این دوره ندیده‌ایم و از آن قطع‌ امید کرده‌ایم. اما کارگروه دولت خوشبختانه شهامت به خرج داده و در مورد مسئله توقف اخذ اینماد نامه زده است. ما توقع داریم در این مورد واقعاً تلاش کنند. موضوع اینماد تنها موضوعی است که از ابتدا بر آن تأکید داشته‌ایم. متأسفانه نتیجه عملی این خواهد بود که ۸۰ هزار ترمینال بسته می‌شوند. توقع ما این است که یک دستور قطعی از یک مقام رسمی صادر شود تا شاپرک واقعاً اخذ اینماد را متوقف کند.»

منبع روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت