راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

معاون وزیر صمت در تمجید از عملکرد دولت سیزدهم / دولت جرأت گران‌کردن چهار تا پنج‌ برابر قیمت کالاها را داشت

علیرضا شاه‌میرزایی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک اظهارنظر عجیب گفت: «حتی دولت‌های قبلی که ادعای آزادی اقتصادی داشتند، جرأت اجرای پروژه حذف ارز دولتی را نداشتند. اما این دولت جرأت کرد و با حذف ارز دولتی، قیمت برخی اقلام را چهار تا پنج‌برابر کرد.»

شاه‌میرزایی در نشست خبری وزارت صمت در پاسخ به نقدی در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری اظهار کرد: «قیمت وابسته به عرضه و تقاضاست. در ساختار جدید دولت، هر بخش باید کالای مربوط به خود را مدیریت کند؛ مثلا تولید و تنظیم بازار کالای کشاورزی به عهده وزارت جهاد است. همچنین در سال‌های اخیر تعدادی کالا بورسی شده و قیمت‌گذاری دستوری نداشته است.»

او با بیان اینکه اجرای پروژه مردمی‌سازی یارانه‌ها شرایط خاص و متفاوت بوده، تصریح کرد: «حتی دولت‌های قبلی که ادعای آزادی اقتصادی داشتند، جرأت اجرای این پروژه‌ را نداشتند. اما این دولت جرأت کرد و با حذف ارز دولتی، قیمت برخی اقلام چهار تا پنج برابر شد و در این شرایط تصمیم‌های خاص برای قیمت برخی کالاها گرفته شد.»

شاه‌میرزایی با تأکید دوباره بر کوچک‌شمردن سهم کسب‌وکارهای اینستاگرام ادامه داد: «تجارت الکترونیک از کل تجارت کشور به 3 درصد رسیده و در حالی که سال قبل حجم فروش از طریق تجارت الکترونیکی 1230 هزار میلیارد تومان بود، این رقم ‌تا پایان امسال به 1300 هزار میلیارد تومان می‌رسد.»

او  ضمن تأکید بر اینکه کالابرگ منتفی نشده، با بیان اینکه تجارت الکترونیک نقش مکمل در تجارت دارد، گفت: «97درصد فروش الکترونیکی روی پلتفرم‌های داخلی انجام می‌شود و باید از فضای تجارت الکترونیکی کشور حمایت کنیم. در حال حاضر 80 درصد کسب‌وکارهای کشور روی شبکه‌های اجتماعی هم فعالیت دارند، اما این به معنای فروش فقط از طریق شبکه اجتماعی نیست؛ بلکه آنها سایت یا پلتفرم مستقل اینترنتی دارند و فروش به معنی معامله قطعی از طریق تجارت الکترونیک به 3 درصد کل حجم فروش کشور رسیده است.»

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت همچنین با اشاره به تخصیص کارت اعتباری 10 میلیون تومانی خرید گفت: «برای ایجاد تقاضا و رونق کسب‌وکارها دولت در نظر گرفته با همکاری بانک‌ها تا سقف 50 هزار میلیارد تومان کارت‌های اعتباری خرید به مردم اختصاص دهد که مردم نسبت به خرید کالاها و خدمات اقدام کنند و بعد از آن هزینه آن را در قالب اقساط پرداخت کنند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت