راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مزدکس و آرمان‌آتی /  ظهور نوآوری در بازار سرمایه با توکن‌های بهادار

شرکت توسعه فناوری مزدک با هدف توسعه توکن‌های بهادار یک تفاهم‌نامه همکاری با شرکت سرمایه‌گذاری آرمان‌آتی امضا کرد. طی این تفاهم‌نامه قرار است بین این دو شرکت، تبادل آموزش و تحقیق و توسعه تبدیل دارایی‌های مالی به توکن صورت گیرد.

ایده اصلی مزدکس برای همکاری با آرمان‌آتی و امضای یک تفاهم‌نامه با هدف توسعه توکن‌های بهادار شکل گرفته است. مزدکس پیش‌تر نیز تفاهم‌نامه‌ای با محتوایی مشابه با شرکت مبین‌سرمایه انجام داده و حالا در قدم بعدی به سراغ همکاری با آرمان‌آتی رفته است.

به‌واسطه این تفاهم‌نامه، قرار است مزدکس با ارائه بسته‌های آموزشی در انجام فعالیت‌ در حوزه توکن با شرکت آرمان‌آتی همکاری کند. در واقع کاربران آرمان‌آتی می‌توانند از طریق پلتفرم مزدکس، توکن بهادار خریدوفروش کنند. ورود بازار سرمایه به بستر بلاکچین تحول بزرگی است که امروز در تمام دنیا پیگیری می‌شود‌. مزدکس با توجه به دانش فنی و تجربی که همزمان در حوزه بورس و بلاکچین داشته، با ترکیب بازار سرمایه و بلاکچین به‌دنبال اجرای این تحول است.

محمد قاسمی، مدیرعامل مزدکس در رابطه با ایده اولیه این تفاهم‌نامه به «راه پرداخت» توضیح داد: «امروز ما در جهان با یک تحول بزرگ در اکوسیستم‌های پولی و مالی همراه هستیم و بستر اولیه آن بلاکچین است که توانسته دارایی‌هایی را که در بازارهای مالی دارای پشتوانه هستند، توکنایز کند و آنها را به‌ صورت 7-24 قابل دسترس کرده و بدون محدودیت زمانی و جغرافیایی انجام معامله در بورس را امکان‌پذیر کند. این روند در دنیا آغاز شده و در ایران نیز در نقطه شروع این مسیر هستیم و برای پیشرفت در این مسیر با سازمان بورس و بانک مرکزی مذاکراتی انجام شده است.»

قاسمی معتقد است پیش‌روی در این مسیر می‌تواند یکی از مشکلات ما را که عدم دسترسی معامله‌گران خارج از ایران به بورس ایران است، رفع کند.

او عنوان کرد: «درواقع اگر امروز نهادهای مالی ما نمی‌توانند در مقیاس جهانی کار کنند، با تبدیل دیجیتال دارایی این امکان فراهم می‌شود. هدف ما هم توسعه همین مسیر است و به‌عنوان گامی در این جهت همکاری با شرکت آرمان‌آتی را آغاز کرده‌ایم که یکی از خوشنام‌ترین شرکت‌های فعال در این حوزه است و امیدواریم بتوانیم بحث آموزش و تحقیق و توسعه در این مقوله جدید را با همکاری این شرکت، بهتر از قبل، پیش ببریم.»

علی اسلامی بیدگلی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان‌آتی نیز در خصوص ضرورت ورود نوآوری به بازار سرمایه توضیح داد: «تحول دیجیتال در همه جای دنیا در حال پیشرفت است و در حوزه بازارهای مالی هم به دیجیتال‌کردن دارایی‌های مالی رسیده است. در آینده نزدیک قطعاً شاهد فراگیرشدن این مقوله در تمامی حوزه‌های دارایی‌های مالی در جهان و همچنین ایران خواهیم بود.»

او ادامه داد: «یکی از محدودیت‌های ما در رابطه با بازار سرمایه، موضوع استفاده از دارایی‌های مالی به‌عنوان وثیقه بوده؛ اما اکنون با تحولی که در حال انجام است می‌توان به ظهور یک روند جدید امیدوار بود.»

به گفته اسلامی، اما در این مسیر ریسک‌هایی هم وجود دارد که برای کنترل آنها باید تمهیداتی اندیشید.

او تأکید کرد: «دیجیتال‌کردن دارایی‌های موجود در بازار سرمایه به‌واسطه بزرگ‌بودن این تحول، ریسک‌هایی دارد که باید به آنها توجه کنیم و از چارچوب مقررات کشور خارج نشویم. در این راستا اگر لازم است باید مجوزهای لازم از نهادهای ناظر را دریافت کنیم. با ایجاد چنین بستری می‌توانیم شاهد ظهور یک نوآوری جدید در بازارهای مالی؛ به‌ویژه بازار سرمایه باشیم.»

تفاهم نامه بین مزدکس و آرمان آتی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.