راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ارز دیجیتال سولانا به بازار نوبیتکس اضافه شد

سولانا به بازار مبادلات پلتفرم تبادل رمزارز نوبیتکس اضافه شد و کاربران می‌توانند در بازار ریالی و تتری اقدام به خرید و فروش سولانا کنند.

به گزارش روابط عمومی نوبیتکس، شبکه سولانا و توکن این شبکه (sol) برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد شده‌اند. توکن سولانا در کل سازوکار پلتفرم سولانا ایفای نقش می‌کند و کاربران برای پرداخت هزینه کارمزد تراکنش هنگام انجام نقل و انتقالات یا برای تعامل با قراردادهای هوشمند در شبکه سولانا، به توکن SOL  نیاز دارند.

دارندگان SOL همچنین می‌توانند اعتبارسنج شبکه باشند. درست مثل اتریوم، سولانا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند بسازند و پروژه‌هایی بر اساس بلاکچین ایجاد کنند.

سولانا در نظر دارد تا مقیاس‌پذیری بلاکچین را به‌گونه‌ای حل کند که به امنیت و غیرمتمرکز بودن شبکه هیچ لطمه‌ای وارد نشود.

بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی پس از رشد و استقبال کاربران نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای بی‌شمار باشند. کاربران در زمان شلوغی شبکه با مشکلاتی از جمله انجام نشدن به‌موقع تراکنش‌ها، بالارفتن زمان انتظار برای تأیید تراکنش، افزایش سرسام‌آور کارمزد و غیره در شبکه مواجه می‌شوند. افزایش مقیاس‌پذیری بدون قربانی کردن امنیت و غیرمتمرکز بودن شبکه، چالش‌هایی است که سولانا با وعده حل آن‌ها پا به میدان ارزهای دیجیتال گذاشت.

سولانا با استفاده از روشی به نام اثبات پیشینه می‌تواند تا ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه را به سرانجام برساند. سولانا نسل سوم از  بلاکچین‌های مبتنی بر اثبات سهام  Proof of Stake است. این پروژه برای تعیین زمان تراکنش‌ها از راه‌حلی منحصربه‌فرد استفاده می‌کند که سازوکاری بی‌نیاز به اعتماد (Trustless) است. نام این راه‌حل اثبات پیشینه یا Proof of History است.

در شبکه بیت‌کوین تمامی گره‌ها باید تراکنش‌ها را تأیید کنند و این مسئله فرایندی زمان‌بر است؛ بنابراین زمان انتظار برای تأیید بلوک‌ها طولانی می‌شود.

شبکه سولانا با استفاده از تابع هش، زنجیره‌ای طولانی و ناگسستنی از تراکنش‌های هش‌شده را به وجود می‌آورد. در نتیجه یک ترتیب واضح، منظم و قابل تأیید از تراکنش‌ها ایجاد شده و این مسئله کار اعتبارسنجی را برای تأیید این تراکنش‌ها آسان می‌کند و دیگر نیازی به مهر زمانی مرسوم برای تراکنش‌ها وجود ندارد. اعتبارسنج می‌تواند بر اساس همین ترتیب، تراکنش‌ها را به یک بلوک اضافه کند. ازآنجایی‌که عملیات هش کردن به زمان مشخصی برای تکمیل شدن نیاز دارد؛ اعتبارسنج‌ها می‌توانند به‌راحتی  زمان هش شدن را نیز مورد بررسی قرار دهند.

وقتی تراکنش‌ها منظم باشند؛ اعتبارسنج‌ها اطلاعات کمتری را در هر بلوک پردازش و ارسال می‌کنند؛ بنابراین می‌توان با استفاده از نسخه هش شده آخرین وضعیت تراکنش‌ها، زمان تأیید بلوک جدید را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

در اصل باید بدانید که اثبات تاریخ یک مکانیسم اجماع نیست بلکه روشی نوآورانه برای بالابردن بازده زمان صرف شده برای تأیید ترتیب تراکنش‌ها است.

اگر این روش با اثبات سهام ترکیب شود، انتخاب اعتبارسنج بعدی برای یک بلوک بسیار آسان‌تر خواهد بود چرا که گره‌ها به زمان کمتری برای اعتبارسنجی ترتیب تراکنش‌ها نیاز دارند و شبکه یک اعتبارسنج جدید را سریع‌تر انتخاب می‌کند.

به‌طورکلی توکن SOL دو کاربرد اصلی دارد:

  • پرداخت هزینه کارمزد تراکنش‌هایی و قراردادهای هوشمند
  • استیکینگ یا سهام‌گذاری به‌عنوان بخشی از مکانیسم اجماع اثبات سهام

دارندگان توکن SOL می‌توانند توکن‌های خود را به‌عنوان بخشی از مکانیسم اجماع اثبات سهام PoS  در این بلاکچین به اشتراک بگذارند. اعتبارسنجی که موفق به تأیید یک تراکنش می‌شود، پاداش آن را با کسانی که روی او سهام‌گذاری کرده‌اند تقسیم می‌کند.

در حال حاضر پذیرش و استفاده از شبکه سولانا هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد، اما باتوجه‌به کاربردهای آن در قراردادهای هوشمند و همچنین سرعت بالای تراکنش‌ها، می‌توان روندی امیدوارکننده برای آینده آن انتظار داشت، ولی برای ورود به هر بازاری، با درنظرگرفتن ریسک‌های بازار باید وارد شد و از معامله با کل سرمایه خودداری کرد.

برای خریدوفروش سولانا، بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال، می‌توانید در نوبیتکس، پلتفرم تبادل رمزارز در ایران ثبت‌نام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.