راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

هشتادوسومین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد / افزایش ۳.۱۶ درصدی تعداد کارت‌خوان فروشگاهی

هشتادوسومین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. بر اساس این گزارش در اردیبهشت ماه 1401 بالغ بر 3.548 میلیون تراکنش با ارزش 6.677 هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به فروردین ماه رشد 10.98 درصدی در تعداد و 22.77 درصدی در ارزش ریالی داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک را در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد.

جدول زیر حاوی آمار تعداد و ارزش تراکنش های شاپرک در اردیبهشت 1401 و ماه مشابه سال گذشته به همراه درصد تغییرات آن است. اردیبهشت 1401 به نسبت ماه مشابه سال 1400 از نظر تعدادی 17.44 درصد و از نظر ریالی 39.07 درصد رشد داشته است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به فروردین ماه رشد 3.50 درصدی داشته و به نظر می‌رسد علت این تغییر، افزایش 3.16 درصدی تعداد ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در اردیبهشت 1401 نسبت به فروردین ماه رشد 13.39 درصدی را تجربه‌کرده‌اند. تعداد ابزار پذیرش موبایلی نیز در مدت مشابه با افزایش 0.004 درصدی همراه بوده است.

آمار سهم بازار هر یک از ابزارها به شرح زیر است:


عملکرد ماهیانه شرکت‌های پرداختی


در این بخش از گزارش با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل و همچنین به تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم شده است.

در شاخص سهم تعدادی تراکنش‌ها، شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» همچنان با سهم 21.43 درصدی در جایگاه اول قرار دارد. در مؤلفه سهم مبلغی هم مانند ماه گذشته «به‌پرداخت ملت» با اختصاص سهم 19.67 درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت «پرداخت الکترونیک سامان»، دومین شرکت بازار، با این شرکت حدود ۲ درصد است. این شاخص در مؤلفه تعدادی معادل 1.71 درصد گزارش می‌شود.

مقایسه این دونمودار با شکل‌های مشابه در گزارش فروردین ماه سال 1401 حکایت از آن دارد که در مولفه سهم تعدادی، جابجایی بین دو شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد و پرداخت الکترونیک سداد رخ داده است. در مؤلفه سهم مبلغی جا‌به‌جایی‌ای اتفاق نیفتاده است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با افزایش 0.72 درصدی به شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد تعلق دارد. شرکت پرداخت الکترونیک سامان در ابزار پذیرش اینترنتی با کاهش 1.37 درصدی  بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد. این شرکت همچنین با 3.13 درصد افزایش بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی را داشته است.

عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک دماوند و فراپردازان آروند امید به‌گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


در این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۹ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان سایر آمده‌اند.

«بانک ملت» با سهم 19.28 از تعداد تراکنش‌ها و سهم 19.33 درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، همچنان با اختلاف زیاد، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست در بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.