راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نسل جدید تجارت الکترونیک از طریق موبایل انجام می‌شود

علی صنایعی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: با اجرای قانون تجارت الکترونیک، تجارت همراه و تجارت الکترونی جایگزین تجارت سنتی خواهد شد .تجارت الکترونیک در حال حاضر به جایی رسیده است که از طریق موبایل و شبکه های همگانی در دنیا انجام می شود.

وی افزود: در تجارت الکترونیک مشاغل تغییر نمی کند بلکه شغل های جدید مانند شبکه و مدیریت خرید و فروش آنلاین ایجاد می شود و از سوی دیگر خرید و فروش اینترنتی افزایش می یابد.

رییس دانشگاه مجازی اصفهان در خصوص موانع تجارت الکترونیک در کشور گفت: یکی از موانع تجارت الکترونیک در کشور کمبود پهنای باند است، به طوری که پهنای باند گسترده موبایل -که از جمله نسل جدید تجارت الکترونیک در کشور محسوب می شود- تقریبا صفر است و از سوی دیگر پهنای باند عادی موبایل ایران با ۴۵ میلیون کاربر در وضعیت خوبی قرار دارد .

صنایعی خاطرنشان کرد : ایران از نظر تعداد دارندگان تلفن همراه در رتبه اول خاور میانه قرار دارد و این در حالی است که ضریب نفوذ تلفن همراه در کشورمان از میانگین جهانی کمتر است.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: ایران از نظر رشد اینترنت در جهان سیزدهمین کشور در میان ۶۰ کشور نخست دنیا است این درحالی است که از نظر شکاف دیجیتالی و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات رتبه ۵۸ را در میان این کشورها داراست.

وی افزود : این ارقام نشان دهنده این است که ایران از نظر فناوری اطلاعات و ارتباطات دارای رشد کمی خوبی است اما از نظر میزان استفاده از فناوری اطلاعات در تجارت هنوز با استانداردهای جهانی فاصله دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: نسل جدید تجارت الکترونیک از طریق موبایل انجام می شود زیرا موبایل رسانه ای است که برای جلوگیری از انواع آلودگی مفید و استفاده از آن هم از نظر اقتصاد جهانی و اقتصاد داخلی مقرون به صرفه است از این رو لازم است که شرکت مخابرات نسبت به افزایش خطوط موبایل در کشور اقدام کند.

صنایعی خاطرنشان کرد: موتور تجارت الکترونیک ، بانکداری الکترونیک است و ایران نیز باید از استانداردهای جهانی در جهت بانکداری الکترونیک مانند وایمکس و محاسبات ابری (Cloud computing) استفاده کند .

وی یادآور شد : در مرحله اول باید از چنین فناوری هایی به صورت منطقه ای و در شهرهای پرجمعیت کشور مانند تهران، اصفهان، شیراز، قم و دیگر شهرها استفاده شود .

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: افزایش شعب بانک های کشور به معنای خدمت به مردم نیست بلکه کاهش شعب و افزایش خدمات الکترونیک آنلاین، از طریق بانکداری با تلفن همراه (mobile banking) و بانکداری اینترنتی (internet banking) خدمت واقعی به مردم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.