راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

جذب سرمایه برای شرکت‌های نوپا با کافه سرمایه و تأمین مالی جمعی کارن‌کراد در نمایشگاه اینوتکس

کافه سرمایه و سکوی کارن‌کراد از مهم‌ترین رویدادهای ویژه نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ برای جذب سرمایه و مذاکره با سرمایه‌گذاران با هدف کمک به شرکت‌های نوپاست. متقاضیان تا اول اردیبهشت فرصت دارند برای حضور در این دو رویداد ثبت‌نام کنند.

به گزارش روابط‌عمومی پارک فناوری پردیس، حساس‌ترین چالش حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا چگونگی تأمین مالی آنهاست. این شرکت‌ها به‌دلیل ویژگی‌های خاص خود از گزینه‌های تأمین مالی محدودی برخوردارند. اغلب آنها یا وثایق کمی داشته یا اصلاً ندارند، در نتیجه تأمین مالی از طریق بدهی برای آنها مشکل است.

حالا پارک فناوری پردیس برای رفع این مشکل در جریان برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ برای شرکت‌های نوپا دو روش تأمین سرمایه‌گذار پیش‌بینی کرده که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.


کافه سرمایه، محلی برای شناخت نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور معرفی به سرمایه‌گذار


کافه سرمایه از مهم‌ترین رویدادهای ویژه این نمایشگاه و فرصتی خاص برای صاحبان شرکت‌های نوپا جهت جذب سرمایه و مذاکره با سرمایه‌گذاران و ایجاد شبکه‌های ارتباطی بین اجزا و افراد فعال در این حوزه است.

شرکت‌کنندگان در این رویداد، با توجه به میزان سرمایه مورد نیاز و حوزه فعالیت و خدماتشان به سرمایه‌گذاران متناظر معرفی شده و جلسات ویژه‌ای برای آن‌ها برگزار می‌شود.

در این جلسات، سرمایه‌گذاران به بررسی ابعاد مختلف استارتاپ پرداخته و در صورت علاقه‌‌مندی به طرح و تمایل به سرمایه‌گذاری، تقاضای جلسات بیشتر برای مذاکره با استارتاپ‌ها را مطرح می‌کنند.

یازدهمین رویداد کافه سرمایه کارن کراد در نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری اینوتکس با همکاری پارک فناروی پردیس، طی چهار روز و از تاریخ ۲۰ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان به شرکت در رویداد کافه سرمایه اینوتکس ۲۰۲۲، می‌توانند تا اول اردیبهشت ۱۴۰۱، از طریق این نشانی اینترنتی کافه سرمایه به ثبت طرح کسب‌وکاری خود، اقدام کنند. استارتاپ‌هایی که برای شرکت در این رویداد پذیرفته شوند، می‌توانند از دوره‌های آموزشی تواتمندسازی این برنامه نیز بهره‌مند شوند.


سکوی کارن‌کراد، جذب سرمایه به روش تأمین مالی جمعی


تأمین مالی جمعی یا کرادفاندینگ، ابزار مالی نوین برای جذب سرمایه و مبتنی بر سرمایه‌های خرد جمعی است. مزایای تأمین مالی جمعی، باعث توجه به این شیوه جذب سرمایه شده است و در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته است.

این ابزار با نام‌های سرمایه‌گذاری جمعی و تأمین سرمایه از اجتماع نیز خوانده می‌شود و به جمع‌آوری منابع مالی مورد نیاز یک پروژه از محل سرمایه‌های خرد تعداد زیادی سرمایه‌گذار اطلاق می‌شود. در دنیای امروز این فرآیند معمولاً بر بستر اینترنت اتفاق می‌افتد.

تأمین مالی جمعی، نوعی جمع‌سپاری است که جهت سرمایه‌گذاری‌های غالباً متوسط، شکل گرفته است و روشی رایج برای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و کارآفرینان است. این روش نه تنها برای شروع کردن یک کسب‌وکار، بلکه برای تداوم فعالیت و توسعه آن، نیز کاربرد دارد.

در حال حاضر بیشتر کمپین‌های تأمین مالی جمعی با تمرکز بر همراهی سرمایه‌گذاران با طرح‌هایی است که سرمایه در گردش یک ساله یک کسب‌وکار را تأمین کنند؛ یعنی دوره بازگشت سرمایه در مدل مشارکت در درآمد این طرح‌ها کمتر از یک سال است و در طی این مدت اصل پول سرمایه‌گذاران به همراه مقداری سود از محل پروژه تأمین شود.

با توجه به وجود ریسک در این نوع سرمایه‌گذاری، قاعدتاً سرمایه‌گذاران انتظار سود بیشتری نسبت به سود سپرده بانکی و سود معمول صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت دارند.

پول‌های جمع شده در غالب سرمایه در گردش، بر اساس برنامه کسب‌وکاری که روی سکوی تأمین مالی قرار می‌گیرد جمع‌آوری می‌شوند. مدت جمع‌آوری پول حداکثر یک ماه است و تنها در صورتی که تمام پول در این مدت جمع‌آوری شود، سرمایه‌گذاری انجام گرفته و به اصطلاح کمپین موفق تلقی می‌شود. شرکت فرابورس ایران، کارآفرینان و صاحبین طرح را موظف کرده که حداقل ۱۰ درصد مبلغ نهایی سرمایه‌گذاری را در ابتدای هر کمپین از منابع مالی خود تأمین کنند و خود جزئی از سرمایه‌گذاران طرح باشند.

سرمایه‌گذاران حقوقی محدودیتی برای سرمایه‌گذاری ندارند؛ این در حالی است که سرمایه‌گذاران حقیقی نهایتا تا پنج درصد مبلغ کل را می‌توانند مشارکت کنند. هدف این محدودیت‌ها این است که ریسک این مدل سرمایه‌گذاری برای افراد حقیقی به حداقل برسد. این روش به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را تأمین مالی کنند و از طرف دیگر سرمایه‌گذاران می‌توانند در تولید کشور سهیم باشند.

متقاضیان برای ثبت‌نام می‌توانند به سایت کارن کراد مراجعه کنند. همچنین در صورت نیاز، شماره تماس ۸۶۰۸۸۶۰۹-۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات شماست.

یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری INOTEX با همکاری سکوی تأمین مالی جمعی کارن کراد*، میزبان شرکت‌های متقاضی جذب سرمایه به روش تأمین مالی جمعی است. متقاضیان جذب سرمایه با این روش، می‌توانند تا تاریخ اول اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

گفتنی است نمایشگاه اینوتکس رویدادی منحصر به فرد در اکوسیستم نوآوری و فناوری به شمار می‌رود که هرساله و با حضور پرشور کارآفرینان، صاحب‌نظران مطرح حوزه علم و فناوری و بازیگران فعال در اکوسیستم استارتاپی و نوآوری کشور برگزار می‌شود.

این نمایشگاه شامل رویدادهای مختلف و فرصت مهمی برای همکاری و مشارکت بین صاحبان ایده، صاحبان سرمایه، فناوران و نوآوران به شمار می‌رود و شرکت‌کنندگان علاوه بر افزایش مهارت‌های تخصصی، از فرصت‌های ویژه‌ای مانند شبکه‌سازی، دسترسی به منابع مالی، مربیان و متخصصان و مزایای دیگر نیز بهره‌مند می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.