راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رابطه سوئیفت با بانک‌های ایرانی به کجا رسید؟

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه اتصال به سوئیفت موجب تسهیل ارتباط با بانک‌های خارجی می‌شود، گفت: ایجاد ارتباط با بانک‌ها و کارگزاری‌های بانک‌های خارجی مهمتر از اتصال سوئیفت است.

بهمن وکیلی در مورد احتمال برقرار مجدد رابطه سوئیفت با بانک‌های ایرانی، اظهارداشت: وقتی اتحادیه اروپا رای خروج بانک توسعه صادرات از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا را صادر کرد، اتحادیه اروپا می‌تواند در مدت ۷۰ روز اعتراض خود را نسبت به این رای ارائه کند. پس از اعلام نظر مجدد دادگاه، رای خروج بانک از تحریم قطعی می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه سوئیفت مساله‌ای متفاوت است، گفت: سهامدار اصلی سوئیفت آمریکا است و تا زمانی که این کشور موافق نباشد، امکان اتصال سوئیفت نیست؛ البته برخی نمایندگی‌های سوئیفت به تازگی با برخی بانک‌ها برای اتصال به این سامانه مذاکره کرده‌اند. قطعا با اتصال بانک‌ها به سوئیفت، ارتباطات خارجی برای بانک‌ها تسهیل می‌شود اما مشکل اصلی شبکه بانکی کشور، سوئیفت نیست بلکه رابطه بین بانکی است.

وکیلی با بیان اینکه بانک‌های داخلی در ابتدا باید با کارگزاری بانک‌های خارجی رابطه برقرار کنند، گفت: در صورت عدم برقراری این ارتباط، اتصال سوئیفت مشکلی را برطرف نمی‌کند؛ اگر رابطه بانک با بانک‌های دیگر برقرار شود از روش‌های دیگری مانند تلکس و فکس کارها قابل انجام است.

وی با بیان اینکه اینکه سوئیفت شبکه بین‌المللی است که ارتباطات بین بانکی را تسهیل می‌کند، تاکید کرد: مهم‌تر از سوئیفت، ارتباط بانک‌های ایرانی با کارگزاری‌های بانک‌های خارجی است و در صورت تحقق این مساله، سوئیفت به تدریج متصل می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به مذاکره برخی نمایندگی‌های سوئیفت با این بانک، گفت: با این وجود فعلا بانک توسعه صادرات به سوئیفت متصل نشده است.

وی درخصوص اتصال بانک خاورمیانه به سوئیفت، گفت: بانک بین‌المللی خاورمیانه که به این سامانه متصل شد، از ابتدا جزو تحریم‌ها نبود که البته برای گام اول مناسب است. مهمتر از اتصال سوئیفت، برقراری ارتباط با کارگزاری‌ها است و ما به محض نهایی شدن رای دادگاه اتحادیه اروپا به دنبال تحقق این امر هستیم.

منبع: فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.