راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

توضیح بانک مرکزی در خصوص محدودیت کارت‌‌به‌‌کارت / تراکنش واریزی کارت‌به‌کارت هر شخص حقیقی روزانه ۲۰ مورد است

روز گذشته نشست خبری مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی حواشی متعددی به همراه داشت که مهم‌ترین آن اعلام محدودیت سقف تراکنش کارت‌به‌کارت بود؛ از برداشت‌های متعدد در خصوص سخنان محرمیان تا در نهایت توضیحی که بانک مرکزی در خصوص صحبت‌های معاون بانک مرکزی ارائه داد.

در توضیحی که بانک مرکزی ارائه کرده است، بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور موظف شده برای تعداد تراکنش‌های واریزی به کارت هر شخص حقیقی، سقف تعیین کند.  

بانک مرکزی همچنین قصد دارد به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های محتمل در تبادلات پولی کشور بر بستر کارت‌به‌کارت، به‌زودی مجموع تعداد تراکنش‌های واریزی را که به کارت‌های هر شخص حقیقی (کد ملی) در یک روز انجام می‌گیرد، به ۲۰ تراکنش محدود کند. 

بانک مرکزی بر این عقیده است که این محدودیت با هدف نظارت هرچه بیشتر بر تبادلات پولی و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از خدمت انتقال وجه کارت‌به‌کارت اعمال می‌شود.

بنا بر بخشنامه بانک مرکزی این محدودیت تنها در مورد تعداد تراکنش‌های واریز به کارت اعمال خواهد شد و محدودیتی برای تعداد تراکنش‌هایی که هر فرد به‌منظور کارت‌به‌کارت از  کارت‌‌های بانکی خود به سایر کارت‌ها در شبکه بانکی انجام می‌دهد، پیش‌بینی و تعیین نشده است. به‌ عبارت‌ دیگر این محدودیت تنها شامل «واریز به» کارت‌ بانکی یک فرد است.

بانک مرکزی مدعی است محدودیت تعدادی تعیین‌شده حاصل رصد و تحلیل هوشمند یک‌ساله رفتار کاربران است که بر اساس آن، محدودیت در نظر گرفته‌شده صرفاً تعداد بسیار محدودی از افراد استفاده‌کننده را در روز تحت تأثیر قرار خواهد داد و بنابراین کارکرد استفاده‌های معمول بدون هیچ مشکلی برقرار خواهد ماند. همچنین بانک مرکزی در بخش پایانی توضیحات خود عنوان کرده است از آنجا که خدمت کارت‌به‌کارت برای مقاصد شخصی در نظر گرفته‌ شده، این محدودیت باعث رفع سوءاستفاده‌ها و سالم‌سازی فضای بهره‌برداری کاربران از خدمت کارت‌به‌کارت خواهد شد.

با این حال طبق گفته‌های روابط عمومی بانک مرکزی در این خصوص، این بخشنامه اگرچه ابلاغ شده، اما هنوز نهایی نیست و امکان تغییر آن وجود دارد.

2 نظرات
  1. محسن می‌گوید

    یعنی خاک بر سر بانک مرکزی با این کارش،فقط هر کاری میکنند که کار رو برای کسب و کارها سخت کنند،خدا لعنتتون کنه با این رصد هوشمند ۱سالتون!روزانه ده ها واریز به کارت داریم ما الان چه گلی باید به سرمون بگیرید!

  2. ناشناس می‌گوید

    من که نفهمیدم آخرش چی شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.