راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک‌ها در تعطیلات پیش‌رو شعب کشیک ندارند / تاکید بانک مرکزی بر تامین اسکناس خودپردازها و تعطیلی ساتنا و چکاوک

کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در اطلاعیه‌ای از عدم فعالیت شعبه‌های کشیک بانک‌ها در تعطیلات پیش‌رو خبر داد و بانک مرکزی هم با صدور بخشنامه‌ای به لزوم تامین اسکناس کافی در دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها و تعطیلی سامانه‌های ساتنا و چکاوک تاکید کرد.

کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به تاکید ستاد ملی کرونا و نیز تعطیلی سامانه‌های بانکی ساتنا و چکاوک کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری از تاریخ 25 مرداد تا 30 مرداد تعطیل بوده و لذا امکان تعیین شعب کشیک وجود نخواهد داشت.

علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی روز گذشته از پشتیبانی ویژه خدمات عابربانک‌ها و همچنین خدمات غیرحضوری بانک‌های دولتی در ایام تعطیلات مصوب ستاد ملی کرونا خبر داده بود.

به گفته قیطاسی تعطیلی بانک‌ها به این خاطر بوده که مردم به بانک مراجعه نکنند بنابراین اگر شعبه کشیک بانکی باز بود، دلیل بر مراجعه و انجام کار‌های روزمره بانکی نیست و فقط برای کار‌های بسیار ضروری، برخی شعب کشیک باز خواهند بود البته در اخبار امروز باز بودن احتمالی شعب کشیک منتفی شد.

او درخصوص انجام عملیات بانکی به‌صورت غیرحضوری گفت: «تمامی بانک‌ها در سایت‌های خود خدمات غیرحضوری را به‌صورت غیرحضوری و 24 ساعته انجام خواهند داد و از این بابت هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت و اگر کسی مشکلی داشت می‌تواند با شماره تلفن‌های امداد موجود در سایت‌ها تماس بگیرد و به سرعت مشکل آن برطرف شود.»


تعطیلی سامانه‌های ساتنا و چکاوک


از طرفی بانک مرکزی به دنبال تعطیلی‌ شش روزه ستاد ملی کرونا، با صدور بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ضرورت تامین اسکناس کافی در دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها در روزهای تعطیل و نحوه فعالیت سامانه‌های ساتنا، پایا و چکاوک در این روزها را به این شبکه ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است:

با عنایت به مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا مبنی بر تعطیلی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی کل کشور از تاریخ 1400.5.25 لغایت پایان روز 1400.5.30، به استحضار می‌رساند در بازه زمانی ذکر شده، سامانه‌های ساتنا و چکاوک تعطیل بوده و دستور پرداخت و پردازش چک در این سامانه‌ها پذیرفته نخواهد شد.

همچنین عملکرد سامانه پایا در روزهای موصوف مشابه سایر روزهای تعطیل و با یک چرخه واحــد (۱۲:۴۵) خواهد بود.

شایان ذکـر است براساس اطلاعیه‌های قبلی، در چرخه واحد روزهای تعطیل سامانه پایا، علاوه بر دستور پرداخت‌های شاپرکی، دستور پرداخت‌های عادی نیز پردازش خواهند شد.

همچنین خاطر نشان می‌سازد، در خصوص ضمانت‌نامه‌های ریالی با تاریخ سررسید روزهای اشاره شده، امکان تمدید ضمانت‌نامه‌های مربوطه در سامانه سپام ریالی، در تاریخ 1400.5.31 فراهم خواهدبود.

خواهشمند است ضمن ابلاغ مراتب به کليه واحدهای ذی‌ربط، دستور فرماييد تمهیدات لازم جهت تامین اسکناس کافی در دستگاه‌های خودپرداز آن بانک در روزهای تعطیل پیش‌رو، به نحو مقتضی صورت پذیرد.‏‏‏

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.