موبایل

چگونه از خدمات همراه بانک مسکن استفاده کنیم؟

بانک مسکن برای گسترش پرداخت الکترونیک و راحتی انجام خدمات بانکی خود در هر زمان و مکانی توسط مشتریانش همراه‌بانک را راه‌اندازی کرده است.  در زیر مزایا، نحوه استفاده، روش‌های دریافت نرم‌افزار و… توضیح داده شده است.

.

مزایا و ویژگی‌های همراه بانک مسکن

 1. اطلاع از مانده حساب
 2. انتقال وجه به حساب‌های خود و یا دیگران
 3. پرداخت قبوض آب، برق، گاز، تلفن ثابت، تلفن همراه و عوارض شهرداری
 4. پرداخت اقساط تسهیلات بانک مسکن
 5. اطلاع از سه گردش آخر حساب
 6. درخواست ارسال صورتحساب به پست الکترونیکی ( email)
 7. درخواست مسدود نمودن کارت
 8. اخذ مانده و پرداخت قبوض و خرید شارژ توسط کلیه کارت‌های شتابی سایر بانک‌ها

.

نحوه استفاده از همراه بانک مسکن

برای استفاده از کلیه خدمات همراه بانک مسکن باید حساب بانکی مبتنی بر کارت بانک مسکن (مسکن کارت) داشته باشید و همچنین امکان اخذ مانده، پرداخت قبوض برای کلیه کارت‌های شتابی سایر بانک‌ها میسر می‌باشد. برای هر کارت خود ‌باید رمز دوم تعیین نمایید. بدین منظور لازم است برای مسکن کارت‌های خود به خودپرداز‌های بانک مسکن مراجعه و از طریق منوی تغییر رمز و سپس با انتخاب گزینه «تخصیص یا تغییر رمز دوم» ، رمز دلخواه خود را (۵ الی ۱۲ رقم) ثبت نمائید. و همچنین باید نرم‌افزار همراه بانک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید.

.

روش‌های دریافت نرم افزار همراه بانک

 1. دریافت نرم افزار از شعب از طریق سیستم Bluetooth
 2. دریافت نرم افزار از طریق مراجعه به وب سایت بانک مسکن و انتخاب گزینه بانکداری الکترونیک و سپس انتخاب سامانه همراه بانک مسکن از منوی سامانه‌ها و Download نرم افزار از صفحه مربوطه و انتقال آن به گوشی تلفن همراه از طریق کابل ارتباطی گوشی.

.

انواع نسخه‌های نرم افزار همراه بانک

درحال حاضر این برنامه در ۲ نسخه تهیه شده است :

 نسخه جاوا که برروی اکثر گوشی های متداول که سازگار با استانداراد MIDP 2.0 می باشند قابل نصب می باشد . فایل‌های اصلی نرم‌افزار در این نسخه عبارتنداز: Maskan_Java_MPS.Jad و Maskan_Java_MPS.Jar که باید به گوشی انتقال یابد.

توجه: اگر فایل فشرده Maskan_Java_MPS.Zip را Download کرده‌اید، ابتدا آن را از حالت فشرده خارج کرده و ۲ فایل ذکر شده را به گوشی انتقال دهید.

نسخه آندورید که مختص گوشی‌های هوشمند دارای سیستم عامل Google Android می‌باشد. فایل اصلی این نسخه عبارتست از : Maskan_Android_MPS.apk

توجه: اگر فایل فشرده Maskan_Android_MPS.zip را Download کرده‌اید، ابتدا آن را از حالت فشرده خارج کرده و فایل Maskan_Android_MPS.apk را به گوشی انتقال دهید.

نکته: جهت اطلاع از سازگاری گوشی خود با هریک از استانداردهای فوق می توانید به دفترچه راهنمای گوشی و یا به سایت های اینترنتی معتبر نظیر www.gsmarena.com یا www.gsm.ir مراجعه نمایید. ضمناً راهنمای نصب و نحوه استفاده از نرم‌افزار به صورت فایل pdf از طریق صفحه سامانه همراه بانک در وب سایت بانک قابل Download می باشد.

.

روش نصب نرم‌افزار همراه بانک:

 1. برحسب سازگاری گوشی با یکی از نسخه‌های جاوا یا آندروید ، فایل یا فایل‌های نصب را به گوشی منتقل کرده و عملیات نصب را آغاز نمایید.
 2. در هنگام نصب برنامه ، یک رمز دلخواه جهت ورود به نرم افزار درخواست می‌گردد و سپس عملیات تبادل رمز‌های سیستمی صورت گرفته تا محیطی امن و مطمئن برای ارسال و دریافت پیام‌های شما فراهم شود.
 3. مشخصات کارت‌های خود را (مطابق راهنمای نصب و استفاده) به نرم افزار تلفن همراه معرفی نمائید.
 4. پس از اضافه نمودن مشخصات هر کارت و دریافت پیام تائید آن، فهرستی از امکانات و خدمات آن کارت در اختیار شما قرار می‌گیرد.
 5. خدمات «اعلام مانده»، «اعلام سه گردش آخر حساب»، «صورت وضعیت تسهیلات»، «ارسال صورتحساب به email»، «پرداخت قبوض»، «خرید شارژ سیم کارت‌های اعتباری» و «درخواست مسدود کردن کارت» جزء خدمات عمومی می‌باشند و بدون نیاز به ثبت نام در شعب و تنها با نصب نرم افزار روی گوشی تلفن همراه قابل استفاده می‌باشند.
 6. برای بهره‌مندی‌ از خدمات ویژه همراه بانک مسکن یعنی «انتقال وجه» و «پرداخت اقساط تسهیلات» باید به یکی از شعب بانک مراجعه و فرم درخواست را تکمیل نمایید.

.

چگونه از امکانات همراه بانک مسکن استفاده کنیم؟

مانده حساب باهمراه بانک مسکن: با انتخاب این گزینه و وارد نمودن رمز دوم کارت از مانده موجودی حساب کارتی خود اطلاع می‌یاید.

انتقال وجه به کارت باهمراه بانک مسکن: در صورتی‌که بخواهید بین حساب‌های کارتی خود و یا به مسکن کارت سایر افراد، وجهی را انتقال دهید باید گزینه انتقال وجه به کارت را انتخاب و با وارد نمودن شماره کارت مقصد، مبلغ مورد نظر و سپس رمز دوم کارت خود، مشخصات دارنده کارت مقصد نمایش داده شده و پس از تائید، عملیات انتقال وجه انجام می‌پذیرد و در پایان سیستم پیغامی مبنی بر موفقیت انجام تراکنش همراه با کد پیگیری و یا عدم موفقیت را نمایش خواهد داد.

پرداخت قبوض باهمراه بانک مسکن: چنانچه بخواهید قبوض آب، برق، گاز، تلفن ثابت، تلفن همراه و یا عوارض شهرداری خود را پرداخت نمائید، گزینه «پرداخت قبض» را انتخاب نموده و شناسه قبض و شناسه پرداخت و پس از آن رمز دوم کارت خود را وارد نمایید. سپس سیستم پیامی حاوی مشخصات قبض و مبلغ آن را که از روی شناسه قبض و شناسه پرداخت استخراج می‌نماید را نمایش می‌دهد که در صورت صحت آن، گزینه تائید را انتخاب نمائید. در پایان سیستم پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن عملیات پرداخت به همراه کد پیگیری و یا عدم موفقیت تراکنش نمایش داده خواهد شد.

پرداخت قسط باهمراه بانک مسکن: یکی از مهمترین خدمات همراه بانک مسکن، امکان پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی از بانک مسکن می‌باشد. شما می‌توانید با انتخاب این گزینه، ابتدا شماره کارت قسط خود را وارد نمایید. سپس سیستم آخرین صورت وضعیت تسهیلات به همراه مبلغ قسط با امکان تغییر مبلغ پرداختی را جهت تایید برای شما نمایش می‌دهد که پس از وارد نمودن رمز دوم کارت خود (کارت مبدا)، درخواست انجام عملیات پرداخت قسط به سیستم ارسال و در پایان پیامی مبنی بر موفقیت عملیات به همراه کد پیگیری و یا عدم موفقیت برای شما نمایش داده خواهد شد. در صورتی‌که قبلاً نسبت به معرفی کارت یا کارت‌های تسهیلات در نرم‌افزار سیستم شعبه اقدام کرده باشید پس از انتخاب گزینه پرداخت قسط، فهرست کارت‌های تسهیلات برای انتخاب شما ظاهر خواهد شد. پرداخت قسط سایرین نیز با استفاده از همین روش امکان‌پذیر می‌باشد. چنانچه کارت تسهیلات را مانند یک کارت مستقل به سیستم معرفی نموده باشید منوی خدمات آن به این صورت خواهد بود:۱-سه گردش آخر، ۲-صورت وضعیت، ۳- مسدود کردن کارت ، ۴-عدم تخصیص

توجه: برای معرفی کارت تسهیلات به‌عنوان یک کارت مستقل نیاز به رمز دوم کارت بوده که از طریق شعبه افتتاح کننده حساب تسهیلات قابل اخذ می‌باشد.

دریافت سه گردش آخر حساب: با استفاده از این گزینه و وارد نمودن رمز دوم کارت، سیستم اطلاعات سه گردش آخر حساب شما را بر روی تلفن همراه نمایش خواهد داد.

ارسال صورت حساب به پست الکترونیکی (email): برای استفاده از این خدمت، شما باید آدرس پست الکترونیکی خود را به نرم‌افزار معرفی نمائید. برای این کار، ابتدا در فهرست اصلی برنامه، گزینه «تنظیمات کاربری» و سپس گزینه «ایمیل‌ها» را انتخاب نمائید. شما می‌توانید ایمیل یا پست الکترونیکی جدید خود را با انتساب یک عنوان دلخواه جهت آدرس پست الکترونیکی به سیستم معرفی نمائید. پس از ثبت آدرس پست الکترونیکی، می‌توانید در فهرست خدمات کارت‌های خود با انتخاب گزینه «ارسال صورتحساب به email» سی گردش آخر حساب کارتی خود را درخواست و به پست الکترونیکی مورد نظر ارسال نمائید.

مسدود کردن کارت: در صورت سرقت یا مفقود شدن کارت یا سایر موارد امنیتی ، شما می‌توانید با انتخاب گزینه مسدودی کارت از انجام فرآیند عملیات بانکی کارت جلوگیری نمایید. رفع انسداد کارت از طریق مراجعه حضوری به شعبه و احراز هویت با مدارک معتبر میسر خواهد گردید.

عدم تخصیص: به منظور ایجاد اطمینان خاطر از اختصاصی بودن خدمات ارائه شده سیستم به دارنده کارت، صرفاً شماره کارت به یک شماره موبایل یا سیم کارت تخصیص داده خواهد شد به نحوی که پس از ثبت و انتساب کارت به یک شماره تلفن همراه دیگر ثبت و بکارگیری آن برای سایر سیم کارت‌ها میسر نخواهد بود. چنانچه بخواهید سیم کارت خود را تعویض نموده و یا کارت خود را در تلفن همراه دیگری با شماره مجزا ثبت نمائید ناگزیر هستید ابتدا با انتخاب گزینه «عدم تخصیص» ، اختصاص ارایه خدمات کارت خود به شماره موبایل فعلی را لغو و سپس اقدام به تعویض تلفن همراه و یا سیم کارت نمایید. عملیات ثبت کارت مجددا با نصب نرم‌افزار و انجام روال مربوطه صورت می‌گیرد. همچنین درصورت استفاده از گزینه عدم تخصیص، سرویس‌های ویژه کارت غیرفعال شده و تنها خدمات عمومی فعال خواهد بود، لذا جهت فعال‌سازی سرویس‌های ویژه باید مجدداً به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه نمایید.

.

شرایط و مقررات خدمات همراه بانک مسکن

 1.  استفاده از کلیه خدمات شامل خدمات ویژه همراه بانک مسکن تنها از طریق شماره تلفن همراه معرفی شده و مسکن کارت‌های تعریف شده به عنوان حساب مبدأ در سیستم امکان پذیر است.
 2. امکان ثبت کارت‌های شتابی سایر بانک‌ها به‌عنوان کارت مبدأ در سیستم همراه بانک مسکن وجود دارد و درحال حاضر تنها سرویس‌های اعلام مانده حساب و پرداخت قبوض برای این‌گونه کارت‌ها وجود دارد.
 3.  قبل از هرگونه تغییر یا واگذاری شماره سیم کارت تلفن همراه به غیر، تغییر حساب‌های بانکی تعریف شده در سیستم و یا درخواست برقراری مجدد خدمات همراه بانک، باید به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کرده و فرم درخواست را تکمیل کنید. همچنین برای حفظ ایمنی در هنگام تعویض تلفن همراه، نرم‌افزار موجود بر روی گوشی را حذف نمائید.
 4. توجه داشته باشید که نباید رمز ورود به سیستم و رمز‌های دوم کارت‌ها و سایر اطلاعات اختصاصی را در دسترس اشخاص دیگر قرار دهید. در غیر این صورت مسوولیت سوءاستفاده از کارت شما و هرگونه خسارت ناشی از آن به عهده شماست.
 5. در حال حاضر کارمزدی جهت ارایه خدمات همراه بانک مسکن، از حساب شما کسر نمی‌گردد.
 6. در صورتی‌که به هر دلیل مایل به ادامه استفاده از خدمات همراه بانک مسکن نباشید باید مراتب را به صورت کتبی به بانک اعلام نمائید.
 7. در صورتی‌که به دلیل بروز مشکل در سیستم، وجوهی به حساب شما منظور شود، بانک می تواند نسبت به رفع اشتباه و برداشت وجوه از حساب شما اقدام نماید. توجه داشته باشید که در صورت کسری موجودی حساب ، باید با اولین اخطار کتبی بانک نسبت به استرداد وجه اقدام نمایید، در غیر این صورت باید علاوه بر استرداد این مبلغ، وجه التزامی (مبلغ) معادل بالاترین نرخ سود تسهیلات بدون سپرده در مقطع اضافه برداشت به‌اضافه ۶ درصد جریمه در سال را به بانک پرداخت کنید.
 8. با توجه به اینکه تمامی عملیات و تراکنش های مربوط به خرید، انتقال وجوه، پرداخت قبوض و اقساط تسهیلات در سیستم همراه بانک ثبت و ضبط می شود، بانک برای انجام آنها رسید ارایه نخواهد کرد.
 9. انجام هرگونه عملیات و تراکنش‌های مالی از طریق سیستم مانند خرید، انتقال وجوه، پرداخت قبوض و اقساط تسهیلات به عنوان دستور پرداخت به بانک تلقی می‌شود، بنابراین امکان لغو یا انصراف از عملیات و تراکنش‌های مالی انجام شده یا برگشت وجوه کارمزد کسر شده به هیچ عنوان وجود ندارد.
 10. بانک می‌تواند موارد مشکوک و اطلاعات اشخاص مظنون به سوء استفاده از اطلاعات سایر مشتریان یا خدمات همراه بانک و همچنین اطلاعات تراکنش‌های انجام شده را برای پیگرد قانونی به مراجع قضایی و قانونی ارائه نماید.

درباره نویسنده

مهشید مظلوم

دیدگاهتان را بنویسید

۲۸ دیدگاه

  • سلام اقایان وخانم های محترم بانک مسکن فقط درگرفتن سودهای نجومی ودیرگرد وجریمه وصدلا پهنا خبره هستند . بانک مسکن محترم وقت وراحتی ارباب رجوع براش مهم نیست تورخدا نرم افزار موبایل مسکنو دیدید یه بچه ده ساله از اون بهتر برنامه مینویسه انکاراتاری بازی میکنی وخخخخخخ

 • سلام من همراه بانک رونصب کردم گزینه کارت من شماره کارت و نوع کارت رو وارد کردم بعد از زدن رمز دوم برای مانده گیری تراکنش را رد میکند علتش چیه ؟لطفا راهنمایی کنید . با تشکر

 • سلام وقتی شماره کارتورمزدومومیزنم میگه انتخاب تراکنش بیش ازحدمجازاست چیکارکنم ولی یه کارت مسکن دیگموواردکردم شدامااین کارتمم مسکن واردنمیشه علتش چیه

 • واقعا جای تاسف داره برا بانکی که در گرفتن سودهای نجومی رتبه اول رو داره ولی همراه بانکش امکان کارت به کارت رو نداره.واقعا متاسفم

 • سلام من میخوام پول انتقال بدم تاریخ انتقضا ۱۴۰۰ دوتا رقم بیشترم نمیشه وارد کرد ۹۹ میزنم میگه اشتباه ۴۰ میزنم میگه اشتباه دو تا صفر میزنم بازم اشتباه باید عدد چند بزنی میشه جواب بدید

 • سلام اولا انتقال وجه نداره همراه بانک مسکن دوما حتی با آپ برنامه های دیگهنمیتونی انتقال وجه بدی از کارت مسکن بعد اینجا میگی میشه اصلا گزینه انتقال وجه نداره همراه بانک مسکن

 • بانک مسکن به نفعش نیست که انتقال وجه ر در همراه بانکش بذاره

  جوابش همینه

  بانک یعنی آخر زیرکی و …

  همه باید پولها ر از بانکها بیرون بکشیم و خودمون با هم تشکیلات درست کنیم و یه کاری راه بندازیم

  ضمنا این باعث میشه اختلاس هم کم شه

 • من همچین گزینه ای به نام انتقال وجه در همراه بانک مسکن ندارم از در اپلیکیشن های آپ و هفت هشتاد هم نمیشه از بانک مسکن استفاده کرد چیکار کنم؟

 • سلام ببخشد من همراه بانک مسکن رو که نصب کردم همه کارارو انجام دادم بعد میگه کلید فعال سازی رو بزنید من نمیدونم باید چکار کنم میشه یه راهنمایمون کنید

 • سلام رمز ورود همراه بانک میگه بیش از۹۰روز باید تغییر داد هرچی رمز میزنم
  مینویس رمز نامعتبر
  چه بایدبکنم

 • بدترین بانک تو عمرم دیدم بانک مسکن ….هزار بار نصب کردم و رفتم بانک فعال و کارت به کارت وانتقال نداره…مزخرفه

/* ]]> */