راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چرا باید دست رد به سینه کارت‌های بانکی متعدد بزنیم؟

در یک ماه گذشته، ۲۴۵ میلیون و ۷۶۱ هزار و ۳۹۶ کارت فاقد تراکنش بوده‌. یعنی حدود ۶۸ درصد از مجموع کارت‌های صادره در شبکه بانکی هیچ تراکنشی نداشته‌اند.

امید آقاجانی، مدیر بازاریابی شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا / طبق آخرین آمار بانک مرکزی، تعداد ۳۶۳ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۵۸۴ کارت بانکی (کارت برداشت، اعتباری، هدیه و بن کارت) تا پایان بهمن ماه سال ۹۹ در شبکه بانکی کشور صادر شده که در مقایسه با آمارهای گزارش اقتصادی بهمن ۹۹ شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) ، در می‌یابیم که در این یک ماه، تعداد ۱۱۷.۴۳۷.۱۸۸ کارت حداقل یک تراکنش داشته و ۲۴۵ میلیون و ۷۶۱ هزار و ۳۹۶ کارت فاقد تراکنش بوده‌اند.

عوامل مختلفی در بالارفتن آمار کارت‌‌های بانکی بدون استفاده وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به الزام دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف برای اخذ کارت بانکی توسط مراجعان آن دستگاه‌ها اشاره کرد. به‌عنوان‌مثال برای دریافت هرگونه سرویس از سازمان تأمین اجتماعی (خدمات بیمه‌ای، دریافت پاداش ازدواج، تولد فرزند و …) باید به‌اجبار در یک بانک خاص دولتی افتتاح حساب کرد و یا دانشجویان دانشگاه‌های مختلف باید کارت یک بانک خاص را دریافت کنند؛ این در حالی است که با وجود شماره شناسه حساب بانکی ایران (شبا -IBAN)، نیازی به افتتاح حساب اجباری و دریافت کارت جدید نیست و تمامی دستگاه‌ها می‌توانند مبالغ واریزی خود را با استفاده از شبا به‌حساب متقاضی واریز کنند.

همچنین معمولاً شرکت‌های دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی، حقوق کارکنان خود را به کارت‌های یک بانک خاص واریز می‌کنند؛ بنابراین اگر فردی طی چند سال و در چند محل مختلف شاغل شود، به تعداد محل‌های اشتغال خود دارای کارت بانکی می‌شود. یا معمولاً شرکت‌ها هرچند سال یک‌بار، بانک طرف حساب خود را تعویض کرده و برای کارمندان خود کارت‌های جدید صادر می‌‌کنند، اما کارت‌های قبلی همچنان پابرجا هستند. از سوی دیگر برخی بانک‌ها کارت‌هایی را به مشتریان برای پرداخت اقساط صادر می‌کنند که این کارت‌ها فقط قابلیت واریز دارد و ماهانه مبلغ اقساط به آن واریز خواهد شد. این کارت‌ها نیز، کارت‌های بانکی بلااستفاده به شمار می‌آیند که این مسئله حتی می‌تواند بدون صدور جسم کارت حل شود.

بر اساس آمارها، در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۹۹ تعداد ۲۸.۱۱۸.۴۴۳ کارت در شبکه بانکی کشور صادر شده است که با فرض بهای تمام شده چاپ کارت‌ها که ۲۰ هزار ریال برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هزینه دارد (بابت جسم کارت و شخصی‌سازی و …)، حدود ۵۶ میلیارد تومان هزینه را به بانک‌ها تحمیل کرده که در صورت عدم مدیریت و کنترل روند رو به ازدیاد کارت‌های صادره غیرفعال، این امر در آینده می‌تواند هزینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قابل‌توجهی را به بانک‌ها وارد کند.

ازآنجایی‌که کارت‌های PVC به ۱۰۰ سال زمان برای جذب در محیط‌زیست نیاز دارند، بانک‌ها می‌توانند در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود، فرایند افزایش تعداد کارت‌ها را مدیریت کرده و از روند فزاینده و غیرمنطقی صدور کارت جلوگیری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.