راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نجفی: غفلت بانک‌ها از پرداخت همراه، یک اشتباه بزرگ است

سید ابوطالب نجفی، مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک در هفتمین همایش ملی و اولین همایش بین المللی تجارت و اقتصاد الکترونیکی ضمن ترسیم نقشه راه بانکداری آینده، گفت: هدف ما برای آینده تحقق بانکداری هوشمند است.

نجفی ضمن بیان این مطلب با اشاره به ویژگی فناوری IT و سرعت تحولات آن متذکر شد: صنعتIT صنعتی است که تحولاتش سایر بخش‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده و پیش بینی حجم تغییرات حتی از تصور نوابغ این حوزه نیز خارج است. به همین جهت عدم همسویی با این تحولات قطعا مانند برخی بانک‌ها و شرکت‌‎های بزرگ به خروج از گردونه رقابت منتهی خواهد شد.

.

سرویس‌های الکترونیک، سرویس‌‎های کلیدی هستند

نجفی در ادامه به مباحتی چون بانکداری الکترونیکی در کشور، روند فناوری و تغییرات بانکی و نیروهای گارتنر و اثرات آن بر روی تجارت خرد پرداخت و افزود: در حال حاضر چند سرویس کلیدی با اتکا به توان این شرکت ارائه می‌شود که از آن جمله می‌توان به «شتاب»، «سامانه‌های نظام‌های ملی پرداخت» که عملا چک بانکی را از مبادلات بانکی خارج کرده و امکان هرگونه تبادل بانکی را فراهم نموده است. «پایا» که امکان پرداخت و برداشت جمعی را میسر کرده، «شاپرک» نیز برای ساماندهی پرداخت‌های کارتی راه اندازی شده و سامانه «پیام رسان الکترونیکی بین بانکی»، سامانه «کاشف» و همچنین «سامانه اعتبارات اسناد ریالی» که روز گذشته کار خود را آغاز نمود؛ اشاره کرد.

وی در ادامه «شبکه امن بانکی»، «چک الکترونیک»، «ضمانت‌نامه‌های الکترونیکی بین بانکی» و «سپاس» را که به منظور سامان‌دهی انواع مختلف پرداخت همراه عملیاتی خواهد شد را از اقداماتی برشمرد که در سال جاری، محقق خواهد.

.

تراکنش‌های موفق شتاب و شاپرک

مهندس نجفی با اشاره به ضریب موفقیت برخی سامانه‌ها در زمان اوج مراجعه، مانند زمان واریز یارانه‌ها یادآور شد: شاپرک با ۹۶درصد و شتاب با ۹۷ درصد موفقیت انجام تراکنش‌ها از عملکرد خوبی برخوردار بوده‌اند و اگر عملکرد سایر فعالیت‌ها در کشور نیز از چنین ضریب موفقیتی برخوردار بود، قطعا کشور با تحولات در خور توجهی مواجه می‌شد.

.

تمرکز ۷۰ درصد سرمایه گذاری‌ها در بخش هوش تجاری

وی در خصوص روند تغییرات در کسب و کار بانکی و فناوری در دنیا گفت: جهانی شدن، تغییرات شدید فضای کسب و کار، ظهور قدرت‌های جدید سیاسی و تغییر سبک زندگی به گونه‌ای است که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۵ هوش تجاری ۷۰ درصد سرمایه گذاری‌ها را به خود اختصاص دهد. حجم داده‌ها به قدری افزایش می‌یابد که یک میلیون شغل جدید ایجاد خواهد شد.

.

ابزارهای جدید، خوب بد زشت

همچنین استفاده از ابزارهای شخصی کارکنان (رایانه، تلفن هوشمند، تبلت، …) در محل کار،صرفه جویی چشمگیری را برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد و در عین حال ریسک خروج اطلاعات از سازمان را نیز به همراه دارد که باید تمهیداتی برای آن اندیشید. علاوه بر این ارائه خدمات درقالب بازی، رویکرد جدیدی است که در بانک‌ها پیشرو آغاز شده و در کشور ما نیز بانک ملی اقداماتی را در این خصوص انجام داده است.

.

آینده پول چه می‌شود؟

وی در ادامه متذکر شد: همگرایی این نیروهای نوظهور در آینده پول نیز تغییراتی چون ایجاد واحدهای جدید پول، واحد‌های پول مجازی، پول بدون بانک یا بانک بدون پول را به همراه می‌آورد.

نجفی خاطر نشان می‌کند: وقتی در مسیر نو آوری قرار می‌گیریم امکان شکست هم وجود دارد ولی در نهایت آنچه محقق خواهد شد، قطعا یک حرکت رو به جلو ست.

.

غفلت بانک‌ها از پرداخت همراه، یک اشتباه بزرگ است

مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک در ادامه موضوع تغییرات پیش روی کسب و کار بانکی به کاهش شعب و حضور بانک‌ها در زندگی اقتصادی مشتریان و بودجه بندی برای آنها اشاره کرد و در کنار ضرورت سرمایه گذاری بر روی جوانان به بروز جنگ ابزارهای همراه در حوزه بازاریابی تلفن همراه پرداخت و یکی از نتایج آن را ورود اپراتورهای همراه به کسب و کار بانکی عنوان و تاکید کرد: غفلت بانک‌ها از این موضوع باعث از دست دادن حجم بزرگی از درآمدها خواهد شد.

.

تامین امنیت و مدیریت داده‌های دو امر اساسی

مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک بحث امنیت را بسیار مهم خواند و متذکر شد: این مهم باید در زمان هر نوآوری مد نظر قرار گیرد. وی مدیریت انبوه داده‌ها را یک چالش جدی برای بانک‌ها توصیف کرد و ظهور اینترنت اشیاء را نیز در تحولات این عرصه موثردانست.

.

طوفان تلفن همراه تا دو سال آینده

در ادامه نجفی با اشاره به پیش بینی موسسه گارتنر افزود: تجارت اجتماعی ظرف ۲ سال جای خود را در بازار خواهد یافت و بحث موبایل که هم اکنون به بلوغ رسیده در کمتر از ۲ سال با عمومیت تجارت بر روی موبایل مواجه خواهد شد.

.

کائنات در دست شبکه‌های اجتماعی، تلفن همراه، رایانش ابری و اطلاعات

وی در خصوص همگرایی نیروها نیز به تاثیرات چهار نیروی شبکه‌های اجتماعی، تلفن همراه، رایانش ابری و اطلاعات پرداخت و خاطر نشان کرد: با همگرایی این چهار نیرو هر سازمانی با هر کیفیت و ساختاری از پایه متحول می شود. کافی است بدانیم در بحث اجتماعی در حالیکه ۵/۱ میلیارد نفر در شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنند، پیش بینی می‌شود ۳۴ میلیارد دلار در آمد فقط از بازار تبلیغات و بازی به دست آید. در بخش موبایل حدود ۵ بیلیون کاربر موبایل وجود دارد که پیش بینی می‌شود تنها ۵۲ بیلیون دلار از محل تنوع کاربردهای آن درآمد حاصل شود. اطلاعات هم از این غافله عقب نمانده و پیش بینی می‌شود یک بازار ۳۵ بیلیون دلاری را با خود به همراه آورد. رایانش ابری هم بازار بالای ۵۰ بلیون دلاری را تا سال ۲۰۱۶به همراه خواهد داشت.

.

NFC با موبایل آمد

در حوزه موبایل نیز وی به استفاده از NFC و توسعه سریع آن اشاره کرد و یادآور شد: در کشور ما هم با استفاده از طرح «سپاس» که مردادماه فعال خواهد شد؛ عرضه این خدمت ساماندهی و عمومیت خواهد یافت.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: یک تغییر نگرش در بانکداری امروز رخ داده و آن بهبود شبکه‌های شعبه‌ای، مدیریت درگاه‌های ورودی و خروجی و توجه جدی به خواست مشتری است. آنچه مسلم است هدف ما ارائه خدمات در لحظه و فارغ از زمان و مکان است.

آنچه خواندید بخش‌هایی از سخنرانی سید ابوطالب نجفی در هفتمین همایش ملی و اولین همایش بین المللی تجارت و اقتصاد الکترونیکی بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.