پرداخت

۴۵ میلیون دلار دزدی پای خودپرداز

نوشته شده توسط رضا قربانی

به گفته مقام‌های دادستانی آمریکا، یک باند از سارقان سایبری با رخنه به پایگاه داده های کارت‌های اعتباری پیش خریدشده، ۴۵ میلیون دلار از عابربانک‌های ۲۶ کشور جهان سرقت کرده‌اند. ۷ نفر در ارتباط با این سرقت بین المللی در نیویورک تفهیم اتهام شده‌اند. تصور می شود که متهم هشتمی نیز در ماه آوریل به قتل رسیده باشد.

بر اساس اسناد دادگاه، این شبکه با استفاده از کارت‌های اعتباری جعلی، بانک‌هایی را در امارات متحد عربی و عمان هدف سرقت قرار داده است. به گفته دادستان‌ها، نیروهای انتظامی ژاپن، کانادا، بریتانیا، رومانی و ۱۲ کشور دیگر در تحقیقات منتهی به بازداشت متهمان مشارکت داشته‌اند.‌ به گفته این مقام‌ها، تعدادی از متهمان در کشورهای دیگر هم بازداشت شده‌اند، اما اطلاعات بیشتری راجع به آن بازداشت‌ها منتشر نشده است.

سرقت با لپ تاپ به جای اسلحه

اعضای این شبکه متهم‌اند که با رخنه سایبری به پایگاه داده‌های کارت‌های اعتباری پیش فروش شده، سقف پرداخت این کارتها را حذف می کردند. آنها سپس اطلاعات مربوط به کارتهای هک شده را در اختیار همدستان دیگری قرار می دادند. گروه دوم این اطلاعات را روی کارتهای مغناطیسی دیگر، مثل کارت کلیدهای هتلها بارگزاری می کردند و با استفاده از آنها، مبالغ عظیمی از عابربانکها برداشت می کردند.

بر اساس متن کیفرخواست متهمان بازداشتی در نیویورک، عوامل شبکه سپس با انتقال این پولها به شماره حسابی در میامی و سرمایه گزاری در خودروها و ساعتهای گران قیمت، اقدام به پول شوئی می کردند.

به گفته دادستانها، رئیس این باند سارقان سایبری ظاهرا تنها چند هفته پیش در جمهوری دومینیکن به قتل رسیده است.

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی هستم؛ بنیان‌گذار شبکه راه پرداخت؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران. با کمک همکارانم کتاب‌هایی درزمینهٔ فین‌تک منتشر کردیم، مثل بانک ۳.۰، بانک دیجیتال، بانکداری مجازی، گسست بانک‌ها، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی و چند کتاب دیگر. انتشار این کتاب‌ها علاقه شخصی من است که افراد بیشتری با فین‌تک آشنا شوند. سردبیر ماهنامه عصر تراکنش هم هستم که به‌صورت تخصصی درزمینهٔ فین‌تک منتشر می‌شود. تولید ویدیو و پادکست یکی دیگر از کارهایی است که با کمک همکارانم انجام می‌دهم. روزنامه‌نگاری با آفتابگردان همشهری در من شروع شد و با گنبد کبود ابرار جدی شد و در روزنامه شریف به نتیجه رسید. در رسانه‌هایی مثل عصر ارتباط، پیوست، دنیای اقتصاد و تجارت فردا، مدیریت ارتباط و چند جای دیگر چیزهایی نوشته‌ام و در هفته‌نامه شنبه دبیر صفحه فین‌تک هستم. اگر می‌خواهید بیشتر درباره من بدانید لطفا وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */