راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

انجام سرمایه‌گذاری، تسهیلات خرید و ارائه درگاه پرداخت اعتباری در پلتفرم والتا

به گفته بنیان‌گذار والتا کل فرایند احراز هویت و تشکیل پرونده جهت دریافت تسهیلات آنلاین است. تمام مراحل، مطابق قوانین حاکم بر لیزینگ‌ها اتفاق می‌افتد و سعی شده است تا تمام شرایط مستند در چارچوب تسهیلات‌یاری ، که به‌تازگی به بانک مرکزی پیشنهاد و در حال بررسی است، رعایت می‌شود.

در شرایط اقتصادی فعلی کشور بسیاری به حمایت‌هایی از جنس افزایش قدرت خرید و افزایش کیفیت زندگی نیاز دارند. باتوجه به کاهش ارزش ریال، همه مردم از یک سمت به دنبال حفظ ارزش پولشان هستند و به همین خاطر هم بخش زیادی از آنها به سمت بازار سرمایه هجوم بردند و از طرف دیگر همین کاهش ارزش ریال باعث شد تقاضا برای خرید اقساطی افزایش چشم‌گیری پیدا کند. اگر قبلا مردم برای خرید کالاهایی مانند خودرو و مسکن به دنبال دریافت تسهیلات بودند، اکنون برای خرید لوازم خانگی و گوشی موبایل و حتی نیازهای ضرور هم به دنبال دریافت تسهیلات خرید کالا هستند.

بانک‌ها شاید مانند قبل برای مردم جذابیت زیادی نداشته باشند و لیزینگ‌ها هم قدرت پذیرش ریسک پرداخت تسهیلات خرد را ندارند؛ زیرا ضمانتی که بابت ارائه تسهیلات دریافت می‌کنند، چک و سفته است که برای خرید کالاهای خرد قابلیت نقدشوندگی مناسبی ندارد. جمیع این مشکلات باعث شد تا در فروردین ماه ۱۳۹۹ پلتفرم والتا طراحی شود. تیم والتا با هدف افزایش قدرت خرید  قشر کمتر برخوردار و ایجاد امید به آینده شکل گرفت.

دریافت اعتبار خرید، سرمایه‌گذاری و ابزار پرداخت آنلاین سه نیاز مهم کاربران و به‌طبع سه کارکرد مهم بانک‌ها است که همگی در والتا تجمیع شده است. به عبارت دیگر والتا پلتفرم و مجموعه‌ای از سه کارکرد سرمایه‌گذاری، تسهیلات خرید و درگاه پرداخت اعتباری را به کمک زیرساخت فین‌تک کشور، به‌صورت همزمان و روی ساختار آشنای کیف پول، برای کاربران فراهم می‌کند.

برای آشنایی با شیوه کار والتا و سرویس‌هایی که ارائه می‌دهد، با روح‌اله پرنیان، بنیان‌گذار والتا گفت‌وگو کردیم. او صحبت‌هایش را با معرفی پلتفرم تسهیلات والتا آغاز کرد و توضیح داد: «کار پلتفرم تسهیلات یا کیف اعتباری تسهیلات والتا این است که تامین‌کننده مالی، که می‌تواند لیزینگ و بانک باشد و همینطور تامین‌کننده‌های کالا (که در قدم اول فروشندگان اینترنتی هستند) و متقاضیان خرید اقساطی را در یک پلتفرم در کنار همدیگر قرار می‌دهد. به عبارت ساده‌تر، والتا کمک می‌کند تا کاربر بتواند به صورت غیرحضوری و با تامین‌کنندگی لیزینگ، از فروشگاه‌های اینترنتی خرید اقساطی انجام دهد.»

به گفته پرنیان کل فرایند احراز هویت و تشکیل پرونده جهت دریافت تسهیلات نیز آنلاین است. تمام مراحل، مطابق قوانین حاکم بر لیزینگ‌ها اتفاق می‌افتد و سعی شده است تا تمام شرایط مستند در چارچوب تسهیلات‌یاری ، که به‌تازگی به بانک مرکزی پیشنهاد و در حال بررسی است، رعایت می‌شود.


دریافت اعتبار از طریق والتا


برای دریافت اعتبار، قدم اول ثبت‌نام در والتا است. بعد از ثبت‌نام، کاربر احراز هویت و اعتبارسنجی می‌شود و به‌صورت غیرحضوری تشکیل پرونده می‌دهد. سپس می‌تواند طرح‌های چند لیزینگ مختلف در والتا را مشاهده کند و هرکدام را که بخواهد، انتخاب کند. در حال حاضر پلتفرم والتا با دو لیزینگ همکاری دارد، اما در والتا هیچ محدودیتی در تعداد بانک یا لیزینگ وجود ندارد و تعداد تامین‌کنندگان مالی در این پلتفرم به سرعت در حال افزایش است. در مرحله بعدی درخواست کاربر توسط لیزینگ مورد نظر بررسی و تایید می‌شود. در این فرایند، لیزینگ هم برای انجام احراز هویت از سیستم اعتبارسنجی و احراز هویت والتا استفاده می‌کند.

روح‌اله پرنیان، بنیان‌گذار والتا

احراز هویت با سجام


پرنیان می‌گوید که والتا احتمالا تنها استارت‌آپ خارج از بازار سرمایه است که امکان ورود و احراز هویت کاربر با سامانه سجام را در اختیار خواهد داشت . به عبارتی اگر کاربری قبلا عضو سجام باشد، هیچ نیازی به احراز هویت ندارد و می‌تواند به راحتی ثبت‌‌نام خود را در پلتفرم والتا انجام دهد.

درمورد کاربرانی که سجام نداشته باشند هم پرنیان توضیح می‌دهد: «ما با زیرساختی که در اختیار داریم امکان انطباق کد ملی و شماره تلفن و حتی گزارش تسهیلات معوق و چک برگشتی افراد را برای لیزینگ‌ها فراهم کرده‌ایم و در مجموع احراز هویت خوبی برای شناسایی کاربر انجام می‌شود.» پرنیان در ادامه توضیح می‌دهد که فرایند احراز هویت و تشکیل پرونده، امکان شخصی‌سازی شدن را هم دارد؛ برای مثال اگر لیزینگی بخواهد به پرینت شش ماه آخر حساب فردی هم دسترسی داشته باشد، سیستم والتا مدرک موردنظر را از کاربر درخواست می‌کند.


دریافت تسهیلات با کیف پول سرمایه‌گذاری والتا


پرنیان درباره ضمانت موردنیاز برای دریافت تسهیلات خرید، به مدل مرسوم در بازار و مدل مخصوص والتا، اشاره کرد. مدل مرسوم اول، همان چک و سفته‌ است. کاربرانی که اعتبار لازم را دارند، می‌تواند چک  ۱۲۰ تا ۱۵۰ درصدی از مبلغ تسهیلاتشان را جهت ضمانت ارائه کنند. اما مدل دوم، که به گفته پرنیان تمایز مهم والتا هم محسوب می‌شود، ضمانت قرار دادن کیف پول سرمایه‌گذاری والتا است.

هدف اصلی کیف پول این است که کاربر بتواند به سادگی شارژ کردن یک کیف پول، در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کند. او درباره این کیف پول می‌گوید: «درست مانند شارژ کردن کیف پول‌های مرسوم، کاربر می‌تواند به‌صورت روزانه با یک سری مبالغ خرد کیف پولش را شارژ کند. این مبالغ شارژ شده تجمیع و به واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در بورس تبدیل می‌شود. تامین سرمایه نوین، اولین صندوقی است که با آنها همکاری داریم. سه مدل صندوق وجود دارد؛ صندوق‌های کم ریسک، صندوق‌های پرریسک و صندوق‌های ریسک متوسط که معادل صندوق‌های درآمد ثابت، مختلط و در سهام است. اما کاربر هیچ کدام از این‌ها را نمی‌بیند و فقط یک کیف پول سرمایه‌گذاری می‌بیند که با شارژ کردن آن، یک بازده ماهانه دریافت می‌کند. در پشت ماجرا، صندوق تامین سرمایه نوین این مبالغ خرد را به واحدهای صندوق تبدیل می‌کند و هر زمانی هم که کاربر بخواهد موجودی خود را دریافت کند، طی دو روز موجودی ریالی خود را در حساب خود دریافت می‌کند»

اما تنها حسن این کیف پول‌ها، سرمایه‌گذاری آسان و راحت در بازار بورس نیست. بنیان‌گذار والتا مزیت دیگر این کیف پول را با یک مثال توضیح می‌دهد:

«تصور کنید ۲۰ میلیون تومان پول دارید و می‌خواهید یک گوشی موبایل بخرید. یک راه حل این است که شما ۲۰ میلیون تومان پولتان را بدهید و موبایل بخرید که در این صورت همه پولتان بابت موبایل رفته است. راه حل دیگر این است که ابتدا ۲۰ میلیون تومان پول خود را در کیف سرمایه‌گذاری والتا شارژ کنید. با این کار شما می‌توانید ماهیانه یک بازده تقریبا ۳ درصدی دریافت کنید. سپس می‌توانید همان پولی که در صندوق دارید را وثیقه قرار دهید برای گرفتن اعتبار از  پلتفرم تسهیلات والتا ، آنهم بدون اینکه نیازی به دادن چک یا وثیقه دیگری باشد. به عبارتی شما متناسب با موجودی خود از یک لیزینگ اعتبار دریافت می‌کنید و می‌توانید با آن اعتبار کالای اقساطی مورد نیاز خود را خریداری کنید. در نتیجه از یک طرف به لیزینگ یک سود ماهیانه تقریبا ۲ درصدی پرداخت و از طرف دیگر ۳ درصد سود دریافت می‌کنید : درست مانند اینکه تسهیلاتی با سود منفی دریافت کرده باشید. ۲۰ میلیون تومان پول شما در کیف سرمایه‌گذاری شما مانده است و به شما ماهیانه بازده پرداخت می‌کند و شما هم گوشی موردنظرتان را خریده‌اید.»

پرنیان این سناریو را سناریوی جذاب می‌داند که در این شرایط اقتصادی کمک بسیاری به رفع نیازهای خرد ضروری مردم می‌کند. به گفته او از برنامه‌های آتی والتا این است که کاربر بتواند صندوق‌هایی که دارد را به‌عنوان ضمانت برای دریافت تسهیلات قرار دهد. به این ترتیب اگر فردی صندوق سرمایه‌گذاری خارج از والتا داشته باشد، می‌تواند‌ آن صندوق را به عنوان ضمانت نزد کارگزاری که با والتا همکاری دارد، قرار بدهد و به اندازه دو سوم موجودی که در صندوق دارد، تسهیلات دریافت کند. این امکان بزودی برای دارندگان صندوق‌های کارگزاری تامین سرمایه نوین فراهم خواهد شد.


راه‌اندازی اولین درگاه پرداخت اعتباری ایران


درگاه پرداخت اعتباری، ابزار جذاب والتا است. فرایند آنلاین کردن خرید اقساطی امکان پذیر نیست مگر اینکه یک درگاه پرداخت اعتباری یا CPG وجود داشته باشد. درگاه پرداخت اعتباری معادل درگاه پرداخت معمولی است با این تفاوت که شما به جای کارت، با اعتباری که از تامین‌کننده مالی دارید، خریدهایتان را انجام می‌دهید؛ بدون اینکه پیچیدگی‌های مربوط به خرید با کارت را هم داشته باشید.

پرنیان این درگاه پرداخت اعتباری را یک مسیر جذاب و جدید می‌داند که هم تجربه کاربری خوبی به کاربران می‌دهد و هم امنیت بالاتری نسبت به مدل خرید کارتی دارد و امکان فیشینگ و سرقت دیتا در آن وجود ندارد.

به گفته پرنیان، درگاه پرداخت اعتباری والتا ابزاری است که به لیزینگ‌ها امکان ارائه تسهیلات در فضای مجازی را می‌دهد. او در توضیح بیشتر درباره این درگاه پرداخت می‌گوید: «زمانی که فروشگاه درگاه والتا را نصب و فعال می‌کند، گزینه‌ای جدید به عنوان «درگاه پرداخت اعتباری والتا»، در کنار سایر روش‌های پرداخت مشاهده می‌کند. زمانی که کاربر در سایت فروشگاهی که درگاه اعتباری والتا را دارد، گزینه خرید اقساطی را انتخاب می‌کند، فروشنده اطلاعات کاربر را همزمان با خرید و به کمک وب سرویس برای ما ارسال می‌کند. زمانی که دیتای کاربر برای ما ارسال می‌شود، ما آن کاربر را تشخیص می‌دهیم . سپس کیف پول‌ها و اعتباری که دارد را به او نشان می‌دهیم و کاربر می‌تواند کیف اعتباری فعال موردنظرش را انتخاب کند. کاربر می‌تواند همزمان از چند تامین‌کننده مالی یا لیزینگ، اعتبار دریافت کند.»


خرید اقساطی با کدهای کیوآر


به گفته پرنیان، با اینکه سرویس‌های والتا فعلا به‌صورت آنلاین عرضه می‌شود اما به محض اینکه اپلیکیشن والتا راه‌اندازی شود، این سرویس علاوه بر فضای آنلاین در فضای فیزیکی هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تنها تفاوتی که در این بین وجود دارد این است که کاربر به جای درگاه اعتباری، از کد کیوآر استفاده می‌کند. کاربر والتا که از لیزینگ‌های مختلف اعتبار دارد، می‌تواند با استفاده از اپلیکیشن والتا کد کیوآر را اسکن و در لحظه آن کالا را با اپلیکیشن به‌صورت اقساطی خریداری کند.


جذابیت‌های والتا برای پذیرندگان


به دلیل افزایش قیمت‎ها، فروش بسیاری از فروشگاه‌ها کمتر و تقاضا برای خرید اقساطی بیشتر شده است. فروشگاه‌ها تعداد زیادی متقاضی خرید اقساطی دارند که اگر این امکان برایشان فراهم شود، مسلما فروش آن فروشگاه بیشتر خواهد شد. به همین دلیل پرنیان اولین دلیلی که این پلتفرم می‌تواند برای پذیرندگان جذابیت داشته باشد را افزایش فروش عنوان می‌کند.

او دیگر دلایلی که می‌تواند باعث ایجاد جذابیت میان فروشگاهه‌ای اینترنتی برای ثبت‌نام در والتا شود را اینطور مطرح می‌کند:

«مدل ارائه تسهیلات توسط تسهیلات‌یارها یا لیزینگ‌ها، مدل‌ پیچیده‌ای است. در مدل‌های سنتی فروش اقساطی ممکن است به خاطر افزایش قیمت‌های لحظه‌ای، نیاز به ارائه فاکتور و امضای قرارداد حضوری، مشکلاتی پیش بیاید و در مواردی فروش اقساطی در فضای مجازی را غیرممکن کند. اما در والتا این مشکلات وجود ندارد. از طرف دیگر، در فضای آنلاین برخی از تسهیلات‌یاران از کد تخفیف برای فروش استفاده می‌کنند. برای مثال، فروشگاهی کد تخفیف صددرصدی برای خرید اقساطی به کاربر می‌دهد و کاربر باید با آن کد خرید، خریدهایش را انجام دهد. این موضوع خطای بالایی دارد و ممکن است مشکلات مالی و مالیاتی جدی نیز برای فروشگاه به وجود بیاورد. زیرا تعداد کدهای تخفیف صددرصدی از یک تعدادی که بیشتر شود، نهادهای ناظر را دچار شک و ابهام می‌کند. اما در سیستم ما چون خرید درگاه پرداخت اعتباری انجام می‌شود، خریدها آنلاین است و برای فروشگاه‌ها کار را شفاف و منظم‌تر می‌کند. همه این دلایل باعث می‌شود که والتا و درگاه پرداخت اعتباری برای پذیرندگان اتفاق جذابی باشد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.