راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

توقف فروش سهام عدالت تا چه زمانی ادامه دارد؟

قصه پر ماجرای آزادسازی سهام عدالت تمامی ندارد و فعلاً آخرین فصل این قصه به توقف فروش این سهام رسیده است؛ توقفی که مشخص نیست تا چه زمانی ادامه خواهد یافت اما قطعاً دائمی نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، آزادسازی سهام عدالت از اردیبهشت ماه سال جاری کلید خورد و ۴۰ مشمول این سهام حق انتخاب داشتند که یکی از روش‌های مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند. در نهایت حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند.

بر این اساس ابتدا امکان فروش ۳۰ درصد و پس از چند ماه سپس امکان فروش ۳۰ درصد دیگر (یعنی مجموعاً ۶۰ درصد) از سهام عدالت برای مشمولین این سهام فراهم شد و ازآن‌جایی‌که این اتفاق در روزهای صعودی بازار سرمایه اتفاق افتاد، برخی سهامداران اقدام به فروش سهام خود کردند.

اما ماجرا طبق انتظار سهام داران پیش نرفت، و نه‌تنها سهام آن‌ها فروش نرفت بلکه به دلیل کاهش شاخص کل، روزبه‌روز از ارزش واقعی سهام آن‌ها کاسته شد. در این میان تصمیم گیرندگان تصمیمات مختلفی برای مدیریت سهام عدالت و فشار فروشی که این سهام به کلیت بازار وارد می‌کرد اخذ کردند. از تغییر تابلوی سهام بگیر تا فروش بلوکی و حتی امکان لغو سفارش فروش. تصمیماتی که هیچ‌کدام موفقیت‌آمیز نبود و در نهایت قرعه به نام توقف فروش سهام عدالت افتاد.

بر این اساس، حدود چهار روز است که فروش سهام عدالت متوقف شده و مشخص نیست این توقف تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

از روز یکشنبه (۲۵ آبان‌ماه) ناظر بازار سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: «فروش سهام عدالت متوقف شده است، اما مشخص نشده این توقف تا چه زمانی ادامه خواهد داشت البته برخی صحبت‌ها مبنی‌بر این وجود دارد علت اصلی این توقف بازگرداندن بازار سرمایه به سمت تعادل است، زیرا فشار فروش سهام عدالت از سوی کارگزاری‌ها یکی از دلایلی بود که به نزولی شدن حرکت شاخص بورس دامن می‌زد. هرچند این توقف فروش ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش فشار فروش و سبز ماندن شاخص بشود اما در نهایت این سهام حق مردم است و باید اجازه فروش به آن‌ها داده شود.‌»


سازوکار آزادسازی سهام عدالت فراهم نبود


در این راستا روزبه شریعتی، با اشاره به فرایند آزادسازی سهام عدالت اظهار کرد: «قرار بود فرایند آزادسازی از شهریور ماه سال جاری صورت بگیرد اما از اردیبهشت ماه اجرا شد و سازوکار اشتباه شکل گرفت.»

او با بیان این‌که ۳۰ درصد نخست سهام عدالت خریدار داشت گفت: «زمان فروش نخست سهام عدالت نقدینگی در بازار زیاد بود و با این‌که حجم شناور بازار بابت فروش سهام عدالت زیاد شد اما کسی به آن توجه نکرد. درحالی‌که قسمت دوم آزادسازی که در عید غدیر صورت گرفت هم‌زمان با ریزش بازار بود و تعادل بازار را برهم زد.»

این تحلیل‌گر بازار سرمایه با تأکید بر این‌که سهام عدالت از ۳۶ سهم اصلی بازار تشکیل شده است گفت: «بی‌برنامگی شرکت بورس در سهام عدالت بسیار زیاد بود. یک‌بار تصمیم گرفتند آن را در تابلوی عادی به فروش برسانند بعد به تابلوی چهار و بعد به تابلوی دوم منتقل شد. از سوی دیگر بازار از نبود نقدینگی رنج می‌برد. شنیده‌ها حاکی از این است که ارزش سهام عدالت حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان یعنی برابر با عددی است که قرار بود از صندوق توسعه ملی به بازار تزریق شود و در واقع به میزانی است که بازار را با چالش زیادی مواجه می‌کند.»


مردم به پول خود نیاز دارند


او با بیان این‌که میزان نقدینگی قابل‌توجه در بازارهای دیگر می‌تواند خریدار سهام عدالت باشد توضیح داد:‌ «برای مثال پالایش نفت تهران آمادگی دارد همه سهام عدالت را یکجا بخرد تا بتواند در این سهام سیت مدیریت بگیرد. امیدواریم سهام عدالت را مانند ای‌تی‌اف واگذار نکند.

و همچنین با اشاره به توقف فروش سهام عدالت گفت: « توقف فروش سهام عدالت به نفع کلیت بازار است اما نباید فراموش کنیم که بسیاری از مردم به پول خود نیاز دارند و درخواست فروش داده‌اند. نمی‌توان از این موضوع چشم‌پوشی کرد بسیاری از مردم از سهام خود را در تاریخ ۲۰ مرداد که ارزش واقعی سهام عدالت حدود ۳۰ میلیون تومان بود به فروش گذاشتند اما د رحال ارزش سهام آنها ۱۲ میلیون تومان شده است.

باید منتظر ماند و دید برنامه سازمان بورس برای از سرگیری فروش سهام عدالت در روزهایی که شاخص کل بعد از چهار ماه ریزش روندی صعودی به خود گرفته چه خواهد بود.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.