راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هم آفرینی صنفی فرصتی در دل تهدید کرونا

شیوع کرونا، فرصت آزمودن تجربه‌های جدیدی است. برگزاری ششمین دوره از انتخابات هیات مدیره و بازرس نظام صنفی رایانه‌ای نیز، یکی از فرصت‌هایی است که از دل تهدید «کرونا» برخاسته تا ظرفیت‌ها و جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نقش سازمان نظام صنفی را در عرصه اقتصاد محک زند.

ششمین دوره انتخابات هیات مدیره و بازرس نظام صنفی رایانه‌ای، با تأکید بر شاخص‌های اعلام‌شده در «هم آفرینی صنفی»، می‌تواند فرصتی در دل تهدید «ویروس کرونا» و شرایط کنونی اقتصادی باشد تا با گزینش افراد باتجربه، فعال، توانمند و شایسته، بتوان با تقویت نقش راهبردی سازمان نظام صنفی در اقتصاد دیجیتال، تهدیدهای امروز را به فرصتی برای پیشرفت و توسعه کشور تبدیل کرد.

شیوع کرونا، فرصت آزمودن تجربه‌های جدیدی است. برگزاری ششمین دوره از انتخابات هیات مدیره و بازرس نظام صنفی رایانه‌ای نیز، یکی از فرصت‌هایی است که از دل تهدید «کرونا» برخاسته تا ظرفیت‌ها و جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نقش سازمان نظام صنفی را در عرصه اقتصاد محک زند.

بر اساس این گزارش، بررسی دستاوردها و نقش‌آفرینی‌های صنف رایانه و شناخت نیازها و گام برداشتن در این مسیر پس از طی دوره تقریباً ۲۰ ساله ازجمله پارامترهایی به شمار می‌آید که فعالان این صنعت را در نیل به اهداف از پیش تعیین‌شده در راستای منافع جمعی منتفع می‌سازد.

بدیهی است شرایط اقتصادی کنونی کشور، در آستانه ورود به قرن آتی، دغدغه‌های چگونگی حضور در ششمین دوره از انتخابات هیات مدیره و بازرس نظام صنفی رایانه‌ای را افزون ساخته و بر این اساس اطلاعیه‌ای برای دعوت به حضور فعال همگان (چه به عنوان کاندیدا و چه به عنوان رای دهنده) در این انتخابات، جهت انتخاب افراد شایسته منتشر گردیده است. متن این اطلاعیه بدین شرح است:

اعضای گران‌قدر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

سلام و عرض احترام،

اینک که زمان برگزاری ششمین انتخابات هیات مدیره و بازرس نظام صنفی رایانه‌ای نزدیک شده است و هم‌زمان با فراگیری تهدید ملی سلامت ایرانیان با ویروس کرونا، این سؤال اساسی برای همه اعضای صنف مطرح است که جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نقش سازمان نظام صنفی در اقتصاد کشورمان کجاست؟ اهمیت جایگاه نظام صنفی به چه میزان است و نصر به کدام سو می‌رود؟

 چه تغییراتی در شرایط کشور و چه فناوری‌هایی افزایش‌دهنده نقش‌آفرینی‌های صنف است و در راهبردهای آن چه تغییراتی لازم است؟ از قریب به ۲۰ سال فعالیت صنفی چه دستاوردهایی نصیب کشور و اعضاء خانواده بزرگ فناوری اطلاعات و ارتباطات شده و از همه مهم‌تر برای حفظ، رشد و تعالی این دستاوردها چه کسانی را در ادامه مسیر انتخاب کنیم تا بهترین نتایج و پایدارترین منافع جمعی برای ذینفعان متنوع آن حاصل شود؟

در آستانه ورود به قرن آتی و در شرایط ویژه اقتصادی کشور عزیزمان ایران، از یک‌سو برای حضور فراگیر و همه‌جانبه در انتخابات (چه در مقام نامزد و چه در مقام رای‌دهنده) نیازمند دقت در برنامه‌ها و راهبردهای اصلی نامزدها هستیم و از سوی دیگر نیازمند پیشگامی ترکیبی از افراد جوان، خوش‌فکر و توانمند و نیز افراد متخصص، باتجربه و فعال که متعهد به منافع جمعی و دارای دغدغه صنفی برای عملیاتی سازی آن برنامه‌ها (وعده‌های انتخاباتی) باشند، هستیم.

ما بر این باوریم که در این تندبادهای زمانه، متخصصان و بازیگران حوزه فاوا چه در بخش‌های صد در صد خصوصی و چه در مجموعه‌های بزرگ عمومی با همراهی و همدلی و خلق محصولات و خدمات فناورانه در عین رقابت‌ها و تنوع عقاید و سلایق فکری، لازم است بیش از پیش متحد و منسجم باشند تا بتوانند با همی‌آفرینی صنفی و اتحاد رقبا، تهدیدهای امروز را به فرصتی برای پیشرفت و توسعه کشور تبدیل کرده و ضمن نگهداشت آنچه که به همت بخش خصوصی در ایران امروز موجود هست، به بازتعریف نقش‌ها، جایگاه و عملکرد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در سراسر کشور، طرحی نو دراندازند.

ضمن تقدیر و تشکر صمیمانه از تلاش‌های تمامی بازیگران در دوران راه‌اندازی و تثبیت جایگاه سازمان نظام صنفی و با تأکید بر لزوم استفاده بهینه از افراد باسابقه صنف در هیات مدیره، بر این باوریم که برای زایش پروانه قشنگ از پیله فعلی، نیازمند حضور روزافزون نسل جدید در جایگاه‌های راهبری سازمان نظام صنفی هستیم.

ما اعتقاد راسخ داریم برای نوسازی مأموریت‌ها و بهسازی دستاوردها و تحقق ارزش‌های مصرح در اساسنامه سازمان و بیانیه مأموریت، امکان نقش‌آفرینی مؤثر جز با حرکت جمعی و هم‌افزایی راهبردی و انسجام عملیاتی کلیه اعضای توانمند و دلسوز صنف راهی وجود ندارد.

از آنجا که حضور پرشور و فراگیر همه اعضای حقیقی و حقوقی صنف در انتخابات شرط لازم برای شایسته گزینی اعضای هیات مدیره است، از همه عزیزان و دلسوزان صنف دعوت می‌شود تا با حضور فعال در انتخابات به عنوان رای دهنده یا رای گیرنده در «همی‌آفرینی صنفی» مشارکت مؤثر داشته باشند:

 ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند

لازم به ذکر است؛ موارد مورد تأکید در این دوره از انتخابات با شعار «هم آفرینی صنفی» شامل موارد ذیل است که در صورت توجه شرکت کنندگان در این دوره از انتخابات به آن، تحولات کمی و کیفی مطلوبی را در این صنعت رقم خواهد زد.

 • همکاری و اتحاد راهبردی رقبا بر محور برنامه راهبردی تحول صنفی
 • مدیریت و راهبری تیمیِ تحول دیجیتال کشور با مشارکت بخش خصوصی و عمومی
 • آموزش و تحول در مهارت‌های فاوا با نگاه غنای سرمایه‌های انسانی
 • فناوری‌های نوظهور؛ پیشران تغییر سبک زندگی ایرانیان
 • رشد و توسعه بازار داخلی از طریق رفع موانع کسب‌وکارها (ازجمله ارز، گمرک و …)
 • یکپارچگی و انسجام صنفی، با احترام به تنوع افکار و گوناگونی سلایق
 • نوآوری با اعتماد ویژه به شرکت‌های نوآفرین و نوپای بخش خصوصی
 • یکسویی راهبردی با سیاست‌های اقتصاد دیجیتال و دانش‌بنیان
 • صادرات واقعی خدمات و محصولات فناورانه به بازارهای هدف
 • نوگرایی، جوان‌گرایی و درون‌زایی
 • فضای مجازی به مثابه دنیای حقیقی
 • یکرنگی، همدلی، صداقت و صراحت صنفی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.