راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

اولین جلسه کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی میان سندباکس‌ها یا محیط‌های آزمون برگزار شد

کارگروه سندباکس براساس دستورالعمل ایجاد نظام مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون تنظیم‌گری کسب‌وکارهای نوآورانه در فضای مجازی یا سندباکس مصوب شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده‌است.

در این جلسه علی عبدالهی، رئیس کارگروه و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند با اشاره به اینکه معمولاً زمان ورود فناوری یا تکنولوژی جدید به کشور بخشی از مجموعه‌های حاکمیتی با آن مخالفت می‌کند گفت: «در چنین شرایطی وقتی کسب‌وکارهای نوآور بر اساس آن فناوری خدمت ارائه می‌دهند به ناچار به سمت قانون‌گذاری برای آن پیش می‌رود که در بیشتر موارد این قوانین از کارآمدی لازم برخوردار نیستند.»

او افزود: «این در حالی است که قاعدتاً باید شرایطی فراهم شده باشد تا امکان همراهی و مشارکت از سوی دستگاه‌های مسئول فراهم شود و پس از آموزش‌های لازم و آزمودن و به‌کار گرفتن آن تکنولوژی امکان تدوین قوانین و نحوه استفاده و به‌کارگیری از آن مشخص شود.»

عبدالهی با اشاره به اینکه محیط‌های سندباکس یا آزمون چنین وظایفی را برعهده خواهند داشت تاکید کرد: «محیط آزمون به دنبال آن است تا قوانین و مقررات غیرقابل انعطاف را با کسب‌وکارهای نوین و خلاق انطباق دهد و کاری کند که این قوانین مانعی برای این کسب‌وکارها ایجاد نکند و از سوی دیگر چارچوب‌های سهل و آسان برای فعالیت این کسب‌وکارها فراهم کند.»

او اضافه کرد که به صورت اخص محیط‌های آزمون تنظیم‌گیری یا سندباکس‌ها به شرکت‌های رگ‌تک کمک می‌کنند به ادعای خود مبنی بر فراهم کردن انطباق با مقررات تنظیم‌گری در فضای امن و کنترل شده عمل کنند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با اشاره به اقداماتی که از سوی کشورهای دیگر در این زمینه صورت گرفته است گفت: «بریتانیا جزو اولین کشورهایی بود که اقدام به ایجاد محیط آزمون در حوزه‌های مالی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و شرکت‌های فین‌تک کرد.»

او افزود: «این کشور در بررسی‌ها و گزارش‌های خود تاکید کرده است که طول دوره آزمایش باید اندازه‌ای باشه که امکان جمع‌آوری داده‌ها را فراهم کند از سویی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که محیط محصولات و خدماتشان را در محیطی کنترل شده بازمان انتظار کمتر برای ورود به بازار و احتمالاً با هزینه کمتر آزمایش کنند.»

او ادامه داد که در بریتانیا در محیط‌های سندباکس یا آزمونش به شرکت‌های متقاضی فعالیت در این محیط‌ها اجازه فعالیت به صورت محدود و همچنین معافیت‌های خاص یا معافیت از اقامه دعواهای اجرایی می‌دهد. عبدالهی با اشاره به مطالعات مختلفی که روی سندباکس کشورهای مختلف صورت گرفته است گفت: «طبق بررسی‌های صورت مشخص است که باید حداقل زمان درنظر گرفته شده در سند باکس ۱۲ ماه در نظر گرفته شود و در این دوره شرکت‌های فعال در این بخش از معافیت‌های عمومی یا اختصاصی خود برخوردار باشند.»

او ادامه داد: «کسب‌وکارهای فعال در سندباکس‌ها باید در طول دوره معافیت و پیش از اتمام دوره آزمایشی برای دریافت مجوز فعالیت اعتباری یا محوز خدمات مالی اقدام کنند.»

او تاکید کرد که سندباکس در دسترس شرکت‌هایی قرار می‌گیرد که از فناوری‌های نوآور استفاده کنند و اگر برای فعالیت پیش از این قانون‌گذاری شده باشد اجازه ورود به محیط سندباکس را نخواهد داشت.

او با اشاره به ملاک‌های کسب‌وکارها برای حضور در سندباکس‌ها گفت: «در مرحله اول این است که این کسب وکارها باید نوآور باشند از سویی فناوری در مدل کسب‌وکار تأثیرگذار باشد همچنین این فناوری و کسب‌وکار در سطح وسیع برای جامعه سودمند باشد. داشتن ماهیت غیرانحصاری و در دسترس‌پذیر بود آن از دیگر خصوصیاتی است که برای پذیریش کسب‌وکارها در سندباکس‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت.»

عبدالهی با اشاره به اینکه مقدمات ایجاد پنجره واحد محیط‌های آزمون یا تما نیز فراهم شده است اعلام کرد که به زودی و در جلسات آتی این کارگروه این پنجره واحد رونمایی خواهد شد. طبق دستورالعمل سندباکس درگاه الکترونیکی مدیریت چرخه درخواست تا صدور مجوز ایده‌های کسب‌وکارهای نوآورانه در محیط‌های آزمون توسط دبیرخانه کارگروه سندباکس ایجاد خواهد شد. کلیه کسب‌وکارها در صورت نیاز به مجوز برای یک ایده نوآورانه که نظام‌های مجوزدهی کنونی پاسخگوی آن نیستند می‌توانند در تما درخواست دهند.

همچنین کارگروه مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون دوهفته کاری فرصت دارد نتیجه بررسی را در تما اعلام کند که این نتیجه شامل نیاز ورود متقاضی به محیط‌های آزمون و نام محیط آزمون مرتبط و نامه ارجاع است. متقاضی پس از دریافت نتیجه موافقت اولیه کارگروه از طریق تما، نسبت به مراجعه برخط به تنظیم‌گر بخشی یا سندباکس بخشی اعلان شده اقدام می‌کند.

تا کنون دولت در آبان ماه ۹۷ بانک مرکزی را ملزم به ایجاد سندباکس و محیط آزمون برای برخی از فناوری‌های نوظهور از جمله بلاک‌چین و رمزارز کرده بود اما تا کنون این سندباکس از سوی بانک مرکزی ایجاد نشده است. همچنین فرابورس نیز به صورت محدود سندباکس بازار سرمایه را ایجاد کرده است.

این کارگروه طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی به صورت خاص وظیفه تعیین حیطه‌های نیاز به ورود به محیط آزمون یا سندباکس را دارا است. از سویی رصد عملکرد هر تنظیم‌گر بخشی و هماهنگی بین تنظیم‌گران بخشی نیز برعهده این کارگروه گذاشته شده است. از همین رو در جلسات آتی سندباکس بازار سرمایه و سندباکس بانک مرکزی جزو سندباکس‌هایی خواهند بود که پیش از سایر سندباکس‌ها یا تنظیم‌گران بخشی اجازه فعالیت را به صورت رسمی دریافت خواهند کرد.

منبع پیوست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.