راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نباید به بورس نگاه کوتاه مدت داشت / مردم در بورس حساب و کتاب داشته باشند

پیش از ظهر امروز، ۱۹ مردادماه جلسه هیات دولت برگزار شد. در این جلسه روحانی بیان کرد که مسئولان بورس باید از سرمایه مردم مراقبت کنند.

او توضیح داد: «ما سهام عدالت را آزاد و فضای بورس را برای حضور مردم آماده کردیم. البته بورس فراز و نشیب دارد و نباید نگاه کوتاه‌مدت به آن داشت بلکه نگاه میان مدت و بلند مدت باید داشت. تأکید من به تمام مسئولان بورس هم این است که از سرمایه مردم مراقبت کرده و به برخی اجازه شیطنت ندهند.»

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی در این هفت ماه که همزمان با کرونا و تحریم مواجه بوده‌ایم تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند، بیان کرد: «در سه ماه اول امسال دروازه صادرات و واردات ما بسته بود اما اکنون شرایط عادی شده است. در تیر و مرداد کشور در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفت. شرکت‌های بورسی صنعتی در مردادماه نسبت به مدت مشابه پارسال ۲.۸ درصد رشد دارند که این نشان دهنده این است که کشور در مسیر جهش تولید است و دشمنان شکست خورده‌اند. البته در این بین کانال‌هایی درست کرده‌اند تا علیه منافع ایران و استقلال کشور اقدام کنند که اسم این کانال‌ها کانال‌های ضدایرانی است. آنها دنبال التهاب‌آفرینی و گرفتن آرامش از مردم هستند اما مردم همیشه به آن‌ها پاسخ قوی و محکم دادند.»


نوسان در ذات بورس است


فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد نیز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازار بورس، اظهار کرد: «شرایط بازار سرمایه با شرایط کلی اقتصاد متناسب است. ما یک دوره رونق داشتیم و چند هفته‌ای است که نوسان بیشتر شده است.»

دژپسند گفت: «نوسان در ذات بورس است و فعالان بورس هم باید بازار را میان مدت و بلند مدت ببینند. در شرایط فعلی صنایع بورسی رشد واقعی‌شان در مردادماه بالغ بر دو درصد بوده است، زیرا شرکت‌های بررسی شده هستند. ما برای بازار سرمایه در همین مدت، بهترین مصوبات را اخذ کردیم.»

او ادامه داد: «اگر شرکت‌های بورسی افزایش سرمایه بدهند، با سلب حق تقدم، می‌توانند ۲۰ درصد از درآمد مشمول مالیات را با نرخ صفر حساب کنند. این یک امتیاز بسیار عالی و یک سیگنال مثبت است. ما از نظر قوانین و مقررات و تسهیل ورود و خروج در بازار سرمایه، بهترین حالت را در چند سال اخیر ایجاد کردیم.»

وزیر اقتصاد گفت: «شرکت‌های دولتی و بخش عمومی موظف هستند تا ۲۵ درصد سهام خود را شناوری عرضه کنند. تاکنون مقرراتی وضع شده تا فعالیت بورس را با رونق بیشتری مواجه کند.»


نیاز اقتصاد به بازار عمیق سرمایه


دژپسند تاکید کرد: «فعالان بورسی و مردم نگرانی دارند، ولی با کمی تأمل برخورد کنند. باید حساب و کتاب در بازار سرمایه داشته باشیم. در بورس محاسبات لحظه‌ها نیست بلکه محاسبات دوره‌هاست.»

او تاکید کرد: «اقتضای پایداری بورس این است که همه با تأمل حرکت کنیم. امروز یکی از ضروریات اجتناب‌ناپذیر اقتصاد ایران، پایداری و تعمیق بازار سرمایه است. اقتصاد به یک بازار عمیق سرمایه نیاز دارد.»


تخصیص یک درصد از ورودی‌های صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه


وزیر اقتصاد تاکید کرد: «یکی دیگر از تصمیمات اخیر اختصاص یک درصد از ورودی‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه است. از سال ۱۳۹۴ تصویب شده بود و بالاخره قرار شد که این مصوبه اجرایی شود.»

دژپسند گفت: «برخی می‌گفتند اگر بازار بورس بالا برود روی قیمت سایر موارد اثرگذار خواهد بود، اما عملاً ثابت شد که اینطور نیست. چرا این هفته‌ها که شاخص از ۲ میلیون به ۱ میلیون ۶۰۰ هزار رسیده، قیمت سایر موارد پایین نیامده است؟ برخی این سخنان را بی‌جهت مطرح می‌کنند. اگر بازار سرمایه قوام پیدا کند، اشتغال و تولید بالا می‌رود و برای رونق اقتصاد مفید است.»

منبع ایسنا مهر
1 نظر
  1. حسین ماهری می‌گوید

    سلام آقا بخدا من اجاره نشینم این پول بن در ما نمیخوره کمکم میزنه مثل ۲۰ تومن ۳۰ تومن بدرد ما میخوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.