راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

انتشار بیانیه شرکت ارتباطات زیرساخت در واکنش به بیانیه کمیسیون تجارت الکترونیکی

پس از انتشار بیانیه‌ی کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور درباره اختلالات زیرساختی و اینترنتی، شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد (+) هیچ‌گونه اختلالی در شبکه‌ی اینترنت کشور وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه استان تهران، کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در خصوص «اختلالات زیرساختی و اینترنتی اخیر» بیانیه‌ای منتشر کرده (+) که در آن اشاره شده «در اوج اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا و فشار ناشی از مشکلات اقتصادی، این روزها باز خبرهای ناگواری از مشکلات، اختلالات و ایجاد محدودیت در ارتباطات اینترنتی به گوش می‌رسد.»

در شرایطی که نگرانی از قطع اینترنت و محدودیت به شبکه ملی اطلاعات کماکان سایه شوم خود را بر سر کسب‌وکارها نگاه داشته است، ایجاد اختلال در زیرساخت اینترنت کشور، پهنای باند ضعیف و متزلزل، نبود مراکز داده استاندارد و عدم رعایت حداقل‌ها در سرویس‌دهی و مهم‌تر از همه نبود نظارت بر استانداردها و SLAها، نفس کشیدن را برای اقتصاد دیجیتال کشور دشوارتر از قبل کرده است».

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «کسب‌وکار دیجیتال امروز جز اصلی و جدایی‌ناپذیر از شاکله اقتصادی و اجتماعی کشور است و هرگونه بی‌توجهی و سهل‌انگاری در این رابطه هزینه‌های جدی برای همه دارد. فعالان حوزه کسب‌وکارهای آنلاین در غیاب پاسخ روشن و شفاف از سوی مسوولان زیرساخت و شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت در قبال تعهدات‌شان به کسب‌وکارها، در هر محفلی نگرانی از احتمال قطعی مجدد زیرساخت‌ها و حتی به مانند سال گذشته قطعی اینترنت کشور (ایران اکسس) را هم مطرح می‌کنند.

این دغدغه مهم، برنامه‌های توسعه کسب‌وکارهای آنلاین را با تردیدی جدی مواجه کرده است. به همین مناسبت، کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با یادآوری بیانیه مورخ سوم آذر سال ۱۳۹۸ مواردی را خطاب به مسوولان تصمیم‌گیر در شرایط بحرانی یادآور می‌شود در شرایط تحریم ظالمانه، کسب‌وکارهای آنلاین به‌عنوان فعالان جهاد اقتصادی، از هر ایده و راهکاری برای عبور از سد این شرایط سخت استفاده می‌کنند و می‌توانند به عنوان یکی از محدود پیشران‌های اقتصادی کشور نقش موثری داشته باشند.

لذا لازم است ضمن برداشتن هرگونه مانع درصدد تقویت آن‌ها برآییم. در پایان لازم است به این نکته کلیدی توجه شود که قطع اینترنت یا اختلال در آن، به دلیل اثر تخریبی بالا، دیگر یک راه‌حل قلمداد نشده و خود ایجاد کننده بحران است و عدم توجه به نبض زنده اقتصاد کشور در این شرایط، قطعاً عین بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی آشکار است.»

این در حالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت در واکنش به انتشار این اظهارات، طی بیانیه‌ای اعلام کرد هیچ‌گونه اختلالی در شبکه‌ی اینترنت کشور وجود ندارد. در این بیانیه آمده است که محدودسازی سرویس Google AMP به دستور مقام محترم قضایی خطاب به اپراتورها رخ داده که پس از بررسی مجدد، این دستور با مساعدت مقام قضایی طی چند ساعت لغو شده است.

در پایان این بیانیه با اشاره به پاسخ‌گویی و اطلاع‌رسانی سریع مسؤولان این شرکت در حوادث و اختلالات اینترنتی کشور طی سال‌های اخیر، به اهمیت فراوان پایداری شبکه و سرویس‌ها برای کسب‌وکارهای آنلاین و اهتمام شرکت ارتباطات زیرساخت به این مهم اشاره شده است.

با این وجود جعفر محمدی نائب، رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران می‌گوید با وجود پاسخ شرکت ارتباطات زیرساخت، همچنان اختلالاتی وجود دارد که کسب‌وکارها را با مشکل مواجه می‌کند. هرچند مواردی هم به زیرساخت اعلام شده که برخی رفع شده و برخی توسط این شرکت در حال بررسی است.

منبع روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه استان تهران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.