راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دلار و طلا افسار گسیخته‌اند

داده‌های منتشرشده در شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز نشان‌دهنده جریان افزایش قیمت سکه و دلار از ابتدای سال ۱۳۹۷ خورشیدی تاکنون است.

قیمت سکه از ۱میلیون و ۶۴۰هزار تومان در ابتدای سال ۱۳۹۷ به ۱۰میلیون و ۸۰۰هزار تومان در روزهای جاری رسیده و قیمت  دلار در همین بازه زمانی از ۵هزار تومان به بیش‌از ۲۲هزار تومان رسیده است . این اعداد گویای پدیده‌ای شبیه به افسارگسیختگی است.

داده‌های منتشرشده در شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز نشان‌دهنده جریان افزایش قیمت سکه و دلار از ابتدای سال ۱۳۹۷ خورشیدی تاکنون است. داده‌ها همچنین حکایت از لجام‌گسیختگی این جریان افزایشی از ابتدای سال جاری تاکنون دارد، این پریشانی در شرایطی اتفاق افتاده که این روزها اقتصاد ایران همپای اقتصاد جهان روزگار خوشی را سپری نمی‌کند. شیوع کرونا ضرر سنگینی بر اقتصاد بین‌الملل وارد آورده و ایران علاوه بر فشار برآمده از شیوع ویروس در تنگنای تحریم‌های آمریکا نیز قراردارد، همین تحریم‌ها مانع فروش نفت ایران و ورود ارز به کشور می‌شود، اتفاقی که به افزایش سرسام‌آور قیمت دلار انجامیده است. علاوه بر اینها در شرایطی که شیوع کرونا ارزش سهام بنگاه‌های اقتصادی دنیا را کاهش داده است، فلز زرد می‌تواند محل امنی برای سپردن سرمایه‌ها تا گذر از بحران باشد، اتفاقی که سبب شده قیمت طلا در جهان و همپای آن در ایران افزایش پیدا کند.  


اوج‌گیری قیمت سکه در دو سال و نیم گذشته


سکه بهار آزادی سال ۱۳۹۷ خورشیدی را با قیمت حدود ۱میلیون و ۶۴۰هزار تومان شروع کرد، آن روزها نخستین روزهایی بود که سکه در مسیر افزایش بهای چشمگیر قرار گرفته بود، مسیری که هر چند با افت‌و‌خیز اما همچنان ادامه دارد.

برای ترسیم این روند افزایشی تصور کنید در ابتدای سال ۹۶ قیمت سکه حدود ۱میلیون و ۱۸۰هزار تومان بود، رقمی که در پایان آن سال به حدود ۱میلیون و ۶۰۰هزار تومان رسید، اما سکه سال بعد یعنی ۱۳۹۷ را با قیمت حدود ۴میلیون و ۴۰۰هزار تومان به پایان برد. روند صعودی و پرشتاب قیمت سکه در سال ۹۸ هم ادامه داشت و در آغاز سال ۹۹ مرز ۶ میلیون تومان را رد کرد.

از ابتدای سال جاری تاکنون دیگر روند افزایش قیمت سکه افسارگسیخته بود. فروردین با قیمت بیش از ۶میلیون و ۳۰۰هزار تومان، اردیبهشت با بیش از ۷میلیون و ۳۰۰هزار تومان، خرداد با گذر از مرز ۸میلیون تومان، تیر با ۹میلیون و ۶۰۰هزار تومان سپری شد و حالا در نخستین روزهای مرداد ۱۳۹۹ بهای سکه بهار آزادی ۱۰میلیون و ۸۰۰هزار تومان است.


ارز هم‌ردیف سکه افزایش قیمت داشت


در پایان سال ۱۳۹۸ نیز قیمت دلار در بازار آزاد به ۱۵هزار و ۵۰۰ تومان رشد کرد و تا اواسط اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در کانال ۱۶هزار تومان ماند، اما در پایان اردیبهشت ۱۷هزار تومان را رد کرد و در پایان خرداد به مرز ۱۹هزار تومان رسید. در پایان تیر سال جاری قیمت دلار بیش از ۲۰هزار تومان بود و امروز در نخستین روزهای مرداد ۱۳۹۹ هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران با قیمت ۲۱هزار و ۸۸۰ تومان معامله می‌شود.

در سال ۱۳۹۷، همزمان با آغاز سیر صعودی بهای طلا، قیمت دلار هم رو به افزایش گذاشت. در ابتدای سال ۱۳۹۶ قیمت دلار حدود ۳هزار و ۸۰۰ تومان بود، نرخی که در ابتدای سال ۱۳۹۷ به نزدیک ۵هزار تومان و در انتهای آن به نزدیک ۱۳هزار تومان رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.