راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

یک گزارش تصویری خاطره انگیز/ کارت معیشت شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟

خبر اعطای کارت معیشت به دهک های کم درآمد، خاطره کوپن های کاغذی را دوباره زنده کرد. کارت معیشت کارتی که در آینده نزدیک به دست حدود ۱۷ میلیون نفر از ایرانیان خواهد رسید تا بتوانند کالاهای اساسی شان را با قیمت کمتر و تسهیلات بیشتری دریافت کنند و فشار اقتصادی، بیش از این آزارشان ندهد.این، خبری است که یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت داده و گفته: « ستاد بسیج‌ اقتصادی با توجه به زیرساخت‌های موجود در اختیار، مسئول توزیع کارت معیشت به دهک‌های پایین درآمدی شده است، ضمن اینکه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد ۱۷ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول دریافت کارت معیشت خانوار قرار گیرند.»

این مقام مسئول می گوید پخش کارت معیشت، تصمیم جدید دولت و مجلس برای ارتقای قدرت خرید مردم در ایام پایانی سال است و ستاد بسیج اقتصادی کشور با توجه به زیرساختهای در اختیار خود از زمان توزیع کالاهای کالابرگی، مسئولیت توزیع کارت معیشت خانوار را به عهده خواهد گرفت.

برنج، روغن و قند و شکر از جمله کالاهایی است که قرار است با کارت معیشت در بین مردم توزیع شود.البته مرغ و گوشت هم شاید با کارت معیشت در دسترس باشد. موضوعی که هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است. فرق زیادی ندارد. شاید تنها تفاوتش این است که ان کوپن های کاغذی مشمول مرور زمان و شرایط روزگار شده باشد و یک کارت، جای یک سری کوپن را گرفته باشد.

مرور خاطره های تصویری از کوپن های دهه ۶۰ در این روزها شاید جالب باشد:

کوپن از ابتدای دهه ۱۳۶۰ به اقتصاد ایران وارد شد. درست در سال هایی که به دلیل جنگ تحمیلی، فشار اقتصادی زیادی بر مردم وارد شده بود و دولت با تشکیل ستاد بسیج اقتصادی می خواست سنگینی این فشار کمتر بر روی دوش مردم باشد.کوپن‌های مرحله اول تا هشتم زیرنظر ستاد بسیج اقتصادی کشور مستقر در نخست وزیری چاپ و با همکاری بانک صادرات توزیع می‌شد.

copon-memory-in-iran-way2pay-91-11-08-1

کوپن‌ها ۱۰ نوع از ارزاق عمومی را پوشش می داد تا در صورت لزوم کالاهایی که ممکن بود به علل مختلف کم یا گران عرضه شود، سهمیه‌بندی شود.

از اوایل دهه ۱۳۶۰ تاکنون نیز ۱۳ مرحله کالابرگ منتشر شده است.

copon-memory-in-iran-way2pay-91-11-08-2

بن ویژه کالاهای ماه مبارک رمضان هم از جمله طرح هایی بود که برای تسهیل در دسترسی مردم به ارزاق عمومی توزیع می شد

copon-memory-in-iran-way2pay-91-11-08-3

برنج، روغن، پنیر وقند و شکر از جمله ارزاق کوپنی بود. جالب این که در برهه ای سیگار، شیر خشک و بنزین سهمیه ای موتوسیکلت و خودرو با باک بزرگ و کوچک نیز از جمله کالاهای کوپنی بود.

copon-memory-in-iran-way2pay-91-11-08-4

کارمندان دولت برای دریافت کوپن ها در اولویت بودند و گاهی در مناسبت های ویژه و بسته به شرایط، کوپن های ویژه ای هم به آنان تعلق می گرفت.

copon-memory-in-iran-way2pay-91-11-08-5

دریافت کالاهای کوپنی هم تبدیل به بخشی از زندگی مردم شده بود. این وسط مشاغلی مانند خرید و فروش کوپن هم به فهرست مشاغل کاذب افزوده شده بود.

copon-memory-in-iran-way2pay-91-11-08-6

copon-memory-in-iran-way2pay-91-11-08-7

 

منبع: مهر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.