راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

پیاده‌سازی احراز هویت دیجیتال غیرحضوری در بانک‌ها چه مزایایی دارد؟

0

با توجه به شیوع ویروس کرونا، طرح فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از پروتکل‌های بهداشتی تصویب شده توسط دولت است تا از گسترش بیشتر این ویروس جلوگیری شود. بسیاری از کسب‌وکارها به ویژه بانک‌ها به چسباندن چند برچسب در شعب و یا پشت عابربانک‌ها قناعت کرده‌اند. در حال حاضر با داغ‌شدن بحث سهام عدالت و به دنبال آن دریافت کد بورسی، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در شعب پیشخوان برای احراز هویت متقاضیان کد بورسی، از شعب بانک‌ها کمک خواسته است.

اما آیا همچنان با حضور فیزیکی مردم در شعب بانکی می‌توان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرد؟ یا همچنان باید منتظر خسارت انسانی در شبکه بانکی باشیم؟


جا ماندن شبکه بانکی از احراز هویت غیرحضوری


علاوه‌بر اضافه کردن شعب بانکی برای انجام فرآیند احراز هویت سجام برای دریافت کد بورسی، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی راهکار احراز هویت غیرحضوری را با همکاری شرکت‌های دانش بنیان پیاده‌سازی کرده است. با این‌حال، بانک‌ها همچنان از راهکارهای دنیای دیجیتال عقب مانده و به ارائه خدمات حضوری بسنده کرده‌اند.

با توجه به بحران کرونا و اینکه پزشکان هنوز از زمان فروکش‌کردن این ویروس اطلاعی ندارند، صنعت بانکداری ایران چه راه‌حلی برای مقابله با این وضعیت اتخاذ کرده‌اند؟

در حال حاضر در بسیاری از بانک‌های کشورهای پیشرفته اروپایی مثل HSBC بسیاری از خدمات بانکی به صورت دیجیتال و تنها با یک تلفن همراه امکان‌پذیر شده است. کاربران می‌توانند تنها با گرفتن یک ویدئو سلفی خدماتی نظیر افتتاح حساب، افزایش سقف تراکنش و بسیاری دیگر از خدمات بانکی را بدون حضور فیزیکی انجام دهند. آمار جهانی نشان می‌دهند که در دو سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ شعبه بانکی در دنیا بسته شده و بیش از ۵۶٪ افراد بزرگسال شروع به استفاده از بانکداری دیجیتال کرده‌اند.


مزایای استفاده از احراز هویت دیجیتال غیرحضوری


فرآیند احراز هویت که در بانک اتفاق می‌افتد به این خاطر است که بانک مطمئن شود که مشتری دقیقاً همان کسی است که ادعا می‌کند و از اطلاعات هویت فرد دیگری برای باز کردن حساب بانکی یا انتقال وجه استفاده نمی‌کند. همان‌طور که مستحضر هستید طبق قانون انتقال وجه بیش از ۲۰۰ میلیون مشروط به درج «بابت» است. بانک مرکزی علت این امر را افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی و مبارزه با پولشویی اعلام کرده است. بنابراین افراد مستلزم «مراجعه حضوری» برای انجام تراکنش‌هایی با مبالغ بالا هستند.

رویکرد جدید همتی، رییس کل بانک مرکزی، برای مبارزه با پولشویی نوید مبارزه عملی و واقعی را با این پدیده می‌دهد، اما آیا با توجه به بحران کرونا حضور مردم در شعب بانک‌ها ریسک ابتلا به این ویروس را بالا نمی‌برد؟

استفاده از تکنولوژی را می‌توان تنها راه‌حل برون رفت از این مشکلات دانست. در دنیا نیز با اعمال قرنطینه خانگی، بانک‌ها بسیاری از خدمات خود را با تکیه بر زیرساخت‌های احراز هویت دیجیتال به صورت غیرحضوری درآورده‌اند. بانک مرکزی نیز با اتخاذ رویکردی مناسب در این برهه حساس می‌تواند همگام با کشورهای پیشرفته اروپایی نقشی کلیدی در حفظ سلامت جامعه بازی کند.

در احراز هویت دیجیتال تمامی فرآیند احراز هویت با هوش مصنوعی و تکنولوژی‌هایی مانند پردازش تصویر، پردازش متن و تشخیص زنده‌بودن تصویر (Liveness Detection) اتفاق می‌افتد. پیاده‌سازی احراز هویت دیجیتال غیرحضوری در بانک‌ها چه مزایایی را به همراه خواهد داشت؟

  • حفظ سلامت جامعه در پی بحران کرونا به‌واسطه غیرحضوری کردن خدمات بانکی
  • مبارزه عملی باپولشویی و پیاده‌سازی دقیق الزامات قانونی

در نتیجه آقای همتی به عنوان تصمیم‌گیرنده می‌تواند با فراهم‌آوردن بستر مناسب برای پیاده‌سازی احراز هویت دیجیتال غیرحضوری در بانک‌ها در عین مبارزه عملی با پولشویی، انجام امور بانکی را با توجه به بحران کنونی غیرحضوری و تسهیل کند؟


یوآیدی راهکار احراز هویت دیجیتال غیرحضوری


شرکت دانش بنیان یوآیدی، اولین و تنها راهکار استفاده از ویدئوی سلفی برای احراز هویت غیرحضوری است که در شرایط ویژه کنونی، این راهکار، با استقبال سازمان بورس و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای دریافت کد بورسی پیاده‌سازی شد.

یوآیدی از دو سال پیش، همگام با روندهای جهانی، حذف مراجعه حضوری در احراز هویت را به عنوان نیاز اساسی جامعه امروزی درک کرده و با بهره‌گیری از الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی به ویژه الگوریتم تشخیص زنده‌بودن تصویر (Liveness Detection) با استفاده از ویژگی بیومتریک چهره، زیرساخت احراز هویت دیجیتال کاربران را فراهم کرده است. در حال حاضر مشابه‌های خارجی این راهکار در دنیا، هر روزه در طیف وسیعی از ارائه خدمات به ویژه خدمات مالی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع روابط عمومی یوآیدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.