راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

ادعای کارشناس ایرانی در ساخت دستگاه ضد عفونی اسکناس در شعب بانک‌ها و فروشگاه‌ها

0

با مطالعه مشخصات ساختاری ویروس کرونا و ایده گرفتن از دستگاه‌های استریل اسکناس در چین، مجتبی نوابی مهندس الکترونیک دستگاهی برای ضدعفونی کردن اسکناس‌ها تولید کرده است. این دستگاه در دو مدل بانکی و فروشگاهی ساخته شده است و این امکان را می‌دهد که اسکناس‌ها را بدون اینکه مشکلی برایشان ایجاد شود، ضدعفونی کند.

با توجه به صحبت‌های نوابی، دستگاه ساخته شده گرمای بین ۷۰ تا ۱۰۰ درجه‌ای را به اسکناس‌ها می‌دهد تا بدون آسیب به آنها ویروس کرونا را از بین ببرد. او توضیح داد: ‌«غشاء ویروس کرونا از چربی ساخته شده است  و در حرارت بالا به سرعت از بین می‌رود. چین و کره جنوبی برای پیشگیری از سرایت این ویروس ازطریق پول تمامی اوراق بهادار خود را با حرارت بالا و یا امواج ماوراء بنفش ویروس‌کشی می‌کنند. این دستگاه نیز یک گرمای کنترل‌شده به اسکناس‌ها می‌دهد و ترموکوپلی که دارد باعث می‌شود دما از حدی بالاتر نرود و آسیبی به اسکناس‌ها وارد نشود.»

نوابی توضیح می‌دهد:‌ «این دستگاه در شعب بانک‌ها در قسمت مشتریان نصب می‌شود و کارمندان بانک‌ها با آن سروکار ندارند. درواقع مشتری قبل از اینکه پول را تحویل بانک دهد، باید ابتدا آنها را در دستگاه قرار دهد و بعد از فرآیند ضدعفونی، اسکناس‌ها را تحویل بانک دهد.»

با توجه به صحبت‌های او، دستگاه ضدعفونی کردن اسکناس‌ها برای فروشگاه‌ها پرتابل و کوچک است و می‌توان ۱۰۰ قطعه از هر نوع اسکناسی را در آن قرار داد. دستگاه مناسب بانک‌ها نیز می‌تواند بسته‌های بزرگ‌تر اسکناس را تا ۱۰ بسته‌ی ۱۰۰ تایی از هر نوع اسکناسی را ضدعفونی کند. او درباره قیمت این دستگاه‌ها می‌گوید:‌ «دستگاه‌های مناسب شعب بانکی در تیراژ بالا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و در بازه ۱۰ تا ۱۵ روزه نیز تحویل داده خواهد شد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.