راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آذری جهرمی گزارش عملکرد وزارتخانه‌اش را در یک پیام ویدیویی ارائه کرد / گزارشی نه‌چندان کامل از اتفاقات سال گذشته

در پایان سال ۹۸، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار ویدیویی کوتاه، گزارشی از عملکرد این وزارتخانه ارائه کرد. اتصال ۹۰ درصدی روستاها به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات، افزایش تعداد کاربران ایرانی متصل به اینترنت همراه به ۷۰ میلیون نفر و افزایش ۳ برابری ظرفیت شبکه ارتباطی در سال ۹۸ نسبت به هر چیزی که قبلا بوده از دستاوردهایی است که مجمدجواد آذری جهرمی در صحبت‌هایش به آن اشاره کرد.

به گزارش پیوست، آذری جهرمی با اینکه سال ۹۸ را سال سخت، عجیب و پر از حوادث برای افراد و کسب‌وکارها می‌دانست که در تمامی رخدادهای ناخوشایند، بخش ارتباطات هم به نوعی درگیر بوده، تاکید کرد که شبکه توسعه داده‌شده توسط تیمش توانسته به خوبی پاسخگوی درخواست‌های مردم باشد.

اتصال ۹۰ درصدی روستاها به اینترنت و ۷۰ میلیون کاربر دارای اینترنت همراه

او در این ویدئو با اشاره گذرا به سیل فروردین و کرونا در اسفند و البته بدون اشاره به بزرگترین اتفاق این سال برای کسب‌وکارهای آنلاین کشور یعنی قطعی سراسری اینترنت در آبان‌ ماه، تاکید کرد که در سال ۹۸ بخش ارتباطات کشور به رشد خودش ادامه داد، تا جایی که امسال اتصال روستاها به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات به عدد ۹۰ درصد رسید، عددی که به گفته او مجلس آن را برای سال ۱۴۰۱ هدف‌گذاری کرده بود.

آنطور که جهرمی در گزارش عملکرد وزارت ارتباطات در سال ۹۸ اعلام کرد، تعداد کاربران ایرانی که به کمک تلفن‌همراه خود به اینترنت دسترسی دارند به عدد ۷۰ میلیون نفر رسیده که جهرمی آن را به نسبت کشورهای خاورمیانه کم نظیر دانست و تاکید کرد که از این منظر ایران در رتبه اول منطقه قرار دارد.

او با اشاره به افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی گفت: «در سال ۹۸ ظرفیت شبکه ارتباطی را به ۳ برابر هرچیزی که از قبل بوده رساندیم و شیوع کرونا در کشور هم به خوبی نشان داد که این شبکه ساخته شده چه قابلیت‌های زیادی برای مردم از سلامت گرفته تا خرید آنلاین، آموزش، بازی، پرداخت و … ایجاد کرده است.» او بدون اعلام عددی مشخص در زمینه افزایش میزان ظرفیت شبکه در سال ۹۸ و رقم پیش از آن، اعلام کرد که با وجود همین شبکه پایدار مردم توانسته‌اند هزاران کار را به صورت اینترنتی انجام دهند.

محمدجواد جهرمی در حالی یکی از دستاوردهای خود در سال ۹۸ را توسعه شبکه زیرساختی کشور اعلام می‌کند که حداقل در یک ماه گذشته و به دلیل شیوع کرونا در کشور که موجب دورکاری و خانه نشینی بسیاری از مردم شده، قطع و وصل و کیفیت پایین سرویس اینترنت خانگی صدای بسیاری از کاربران را بلند کرده است. حتی در این زمینه گزارش سالانه ابرآروان، یکی از سرویس‌های ارائه دهنده خدمات ابری هم نشان می‌دهد که در سال ۹۸ کسب‌وکار‌های آنلاین در طی سال ۹۸ ماهانه با اختلال اینترنت بین ۵ دقیقه تا ۱۰ ساعت مواجه بودند.

در بخش دیگری از پیام ویدئوی وزیر ارتباطات، او یکی دیگر از موفقیت‌های وزارت ارتباطات در سال ۹۸ را پایان دادن به کلاهبرداری‌های ارزش افزوده اعلام کرد. به اعتقاد او با وجود تمام فشارها و هزینه‌هایی که در این زمینه برای وزارتخانه تحت ایجاد شده، بالاخره توانستند به کلاهبرداری در این زمینه پایان دهند. جهرمی در این زمینه گفت: «امسال تلاش کردیم بخشی از ناپاکی در حوزه ارتباطات را حذف کنیم. کلاهبرداری ارزش افزوده یکی از این بخش‌ها بود که علی‌رغم تمام فشارها و هزینه‌هایی که برای ما ایجاد کرد بالاخره آن را حذف کردیم.»

به نظر می‌رسد در این زمینه اشاره وزیر ارتباطات به مصوبه اخیری باشد که رگولاتوری برای پایان دادن به کلاهبرداری ارزش افزوده تصویب کرده است؛ مصوبه‌ای که به باور برخی فعالان ارتباطی تنها از کلاهبرداری بدون اطلاع مشترک جلوگیری می‌کند و به همین خاطر نمی‌توان از آن به عنوان پایان کلاهبرداری در این زمینه یاد کرد. از سوی دیگر در این مصوبه زمان لازم‌الاجرا شدن آن در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ اعلام شده که مشخص نیست چرا این مصوبه از همین ماه به اجرا گذاشته نمی‌شود؟

اما جهرمی در ارائه این گزارش عملکرد خود اشاره تیترواری هم به پیشرفت‌ها در حوزه فضایی و گفت‌وگوهایش با مردم در مورد حوزه دیجیتال و هوش مصنوعی کرد و از اینکه در این مدت مردم با صحبت‌هایشان از او حمایت یا انتقاد کرده‌اند تشکر کرد.

وزیر ارتباطات در پایان صحبت‌هایش برعکس سال گذشته که در یک ویدیو و البته رشته توییت به اعلام برنامه‌های خود برای سال آینده پرداخت، این‌بار بدون اشاره به برنامه‌های وزارت ارتباطات برای سال ۹۹، گفت که سال ۹۸ سال سختی برای مردم و کسب‌وکارها بوده و بسیاری شاد بودن در آینده را غیر ممکن می‌دانند؛ اما شکست غول ناامیدی غیر ممکن نیست. او ابراز امیدواری کرد که سال ۹۹ برای همه سال بهتری باشد.

منبع پبوست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.