راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نحوه دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف بانک‌ها / اینفوگرافیک

بانک‌ها از حدود دو سال پیش طبق اعلام بانک مرکزی مبنی بر فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف کارت‌های بانکی خدماتی را به مشتریان ارائه دادند. با اینکه مدت زیادی از ارائه این خدمات نگذشته، اما تحولات زیادی به خود دیده است.

به‌طور مثال در ابتدا بانک‌ها به ارائه دستگاه توکن به مشتریانی که درخواست رمز یک‌بار مصرف داشتند، پرداختند. پس از آنکه بانک مرکزی اعلام کرد قرار است این خدمت تا خرداد 1398 اجباری شود، بسیاری از بانک‌ها اپلیکیشن مربوط به این خدمت را ارائه دادند. اما به‌دلیل ناآشنایی برخی شهروندان با شیوه استفاده این اپلیکیشن‌ها و هوشمند نبودن گوشی‌های حدود ۲۴ میلیون نفر از شهروندان باعث شد استقبال چندانی از این اپلیکیشن‌ها نشود و این خدمت هم اجباری نشد.

حالا بانک مرکزی باز هم طبق اطلاعیه‌ای اعلام کرده که تا دی‌ماه امسال بانک‌ها باید رمز دوم یک‌بار مصرف کارت‌های خود را اجباری کنند. دراین راستا این نهاد قرار است یک سیستم متمرکز مبتنی بر پیامک راه‌اندازی کند تا همه بانک‌ها بتوانند به آن متصل شوند.

باتوجه به اینکه فرصت کمی تا اجباری شدن رمز دوم یک‌بار مصرف کارت‌های بانکی باقی مانده، بررسی کردیم که تاکنون چند بانک و چگونه رمز دوم یک‌بار مصرف کارت‌های خود را ارائه داده‌اند؟ در این اینفوگرافیک خدمات 32 بانک آینده، اقتصاد نوین، انصار، ایران‌زمین، پارسیان، پاسارگاد، پست‌بانک، تجارت، توسعه تعاون، حکمت ایرانیان، خاورمیانه، دی، رفاه کارگران، سپه، سامان، سرمایه، سینا، شهر، صادرات، صنعت و معدن، قرض‌الحسنه رسالت، قرض‌الحسنه مهر ایران، قوامین، کشاورزی، گردشگری، مسکن، ملت، ملی، موسسه اعتباری توسعه، موسسه اعتباری کوثر، موسسه اعتباری ملل و موسسه اعتباری نور بررسی شده که بسیاری از آنها از طریق اپلیکیشن و تعداد کمی هم به شیوه مبتنی بر کد یواس‌اس‌دی و پیامک، رمز دوم یک‌بار مصرف کارت‌های خود را ارائه داده‌اند.

برای دریافت فایل با کیفیت اینفوگرافیک می‌توانید بر روی عکس کلیک کنید.

2 دیدگاه
  1. احمدی می‌گوید

    برای بانک پاسارگاد *720*6# هست اشتباه نوشتید. اونی که شما نوشتید رمز دو عاملی اینترنت بانک هست نه رمز پویا.

  2. محمدی می‌گوید

    سلام
    بانک پاسارگاد در سایت خود اعلام کرده از اول دی برای همه کارت ها رمز پویا را به صورت خودکار فعال میکند. در صورتی که این کار درست نیست و باید اجازه بدهند خود دارنده کارت اقدام به فعالسازی و غیر فعالسازی رمز کند. مخصوصا افراد مسن و کسانی که به هر دلیلی نیاز به رمز دوم ندارند به ویژه برای حساب های پس اندازی. لطفا پیگیری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.