راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک مرکزی استرالیا از سکه جدید ۵۰ سنتی خود با هدف حفظ گویش‌های مختلف این کشور رونمایی کرد

بانک مرکزی استرالیا از سکه جدید ۵۰ سنتی خود رونمایی کرد که در آن کلمه «پول» به ۱۴ گویش استرالیایی مختلف حک شده است. رأس مک دیارمید، رئیس بخش سکه در بانک مرکزی استرالیا گفت که در ایجاد این سکه جدید با مؤسسه «ابورژینال اند تورس استریت» همکاری شده است تا به وسیله آن، زبان‌های محلی متنوع و منحصر به فرد استرالیایی گرامی داشته شوند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی بی اس،رئیس بخش سکه در بانک مرکزی استرالیا افزود: «امیدواریم سکه‌های جدید نشانه‌ای بارز برای تلاش‌های دولت استرالیا در محافظت و مراقبت از زبان‌های محلی این کشور باشد.»

تا پیش از تسخیر استرالیا توسط انگلیس، کلمه پول در زبان‌های محلی وجود نداشت و بومیان از صدف و یا کالاهای دیگر به عنوان پول استفاده می‌کردند. با این حال بانک مرکزی استرالیا در همکاری با زبان پژوهان دانشگاه کوئینزلند از نزدیک‌ترین واژه‌ها برای کلمه پول استفاده کرده است.

در تحقیقات سال ۲۰۱۴ مشخص شد که از ۲۵۰ زبان محلی استرالیایی تنها ۱۲۰ زبان زنده مانده‌اند. در استرالیا هر ۱۰۰ سنت معادل یک دلار و هر دلار استرالیا معادل ۰.۷۱۳۹ دلار آمریکا، ۰.۶۳۳۸ یورو، ۰.۵۴۶۲ پوند انگلیس، ۴۹.۳۷۴۵ روپیه هند، ۰.۹۵۱۷ دلار کانادا، ۷۹.۳۵۵۵ ین ژاپن و ۴.۷۹۳۹ یوان چین است.

دلارهای استرالیایی به شکل اسکناس از جنس پلیمر و به ارزش ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری منتشر می‌شود. سکه‌ها نیز به ارزش ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی و نیز ۱ و ۲ دلاری ضرب می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.