راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

۳ میلیون خودرو از آزادراه‌های مجهز به سامانه هوشمند پرداخت عوارض عبور کردند / ۲۴ فروردین آخرین مهلت پرداخت عوارض الکترونیکی

حدود سه میلیون و ۱۰۰ هزار خودرو در ایام نوروز امسال از چهار بزرگراه کشور که مجهز به سامانه پرداخت عوارض هوشمند شده‌اند، عبور کرده‌اند. سامانه هوشمند پرداخت عوارض آزادراه‌های کشور از بامداد روز ۲۸ اسفند گذشته در چهار بزرگراه کشور به بهره‌برداری رسید و بدین ترتیب مسافران توانستند از چهار بزرگراه تهران-قم، تهران-ساوه، کرج-قزوین و قزوین-زنجان بدون توقف در عوارضی عبور کنند و عوارض عبور خود را به صورت الکترونیکی بپردازند.

به گزارش پیوست، سهیل مظلوم، مدیرعامل شرکت سپندار و مجری «طرح پرداخت نوین در آزادراه‌ها» با اعلام اینکه با اجرا شدن این طرح از ابتدای فروردین سال ۹۸ بیش از سه میلیون خودرو از چهار بزرگراه مجهز به پرداخت عوارض هوشمند عبور کرده‌اند، در خصوص وضعیت پرداخت خودروهایی که پرداخت آنلاین عوارض را انجام نداده‌اند به پیوست گفت: «از روز گذشته (۱۶ فروردین) ارسال پیامک به مالکان این خودروها برای پرداخت عوارض آغاز شده که تاکنون بیش از ۱.۵ میلیون پیامک ارسال شده و این روند تا فردا ادامه خواهد داشت.»

پس از اجرایی شدن این طرح در این بزرگراه‌ها هیچ‌کدام از مسافران نوروزی برای پرداخت عوارض توقف نکردند و مقرر شده تا پیامک‌های پرداخت عوارض برای آنان ارسال شود. طبق گفته مجری طرح تجهیز آزادراه‌های کشور به سامانه‌های هوشمند پرداخت عوارض، به دلیل اجرای ناگهانی این طرح در روزهای پایانی سال امکان اطلاع‌رسانی دقیق و همه جانبه از طریق رسانه‌های گروهی وجود نداشت اما ارسال پیامک خودش می‌تواند یک اطلاع‌رسانی کامل باشد.

قرار بود تا پایان سال ۹۷ تمامی ۷ بزرگراه کشور به سامانه هوشمند پرداخت عوارض آزادراه‌های کشور (ETC) مجهز شوند؛ اما فعلاً تنها در چهار بزرگراه این سامانه به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرعامل شرکت سپندار و مجری «طرح پرداخت نوین در آزادراه‌ها» همچنین درباره دریافت پیامک اشتباه از سوی مالکان خودروهایی که از این آزادراه‌ها عبور نکرده‌اند نیز به پیوست اعلام کرد: «این افراد می‌توانند با شماره تلفن ۶۳۴۶۸۵۳۱ تماس گرفته اعلام دریافت پیامک اشتباه برای پرداخت عوارض و درخواست بازبینی کنند.»

در همین زمینه نیز معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده که مالکان خودروهای عبوری از چهار آزاد اعلام شده تا ۲۴ فروردین‌ماه عوارض خود را پرداخت نکنند ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. سید حسین میرشفیع همچنین گفته است که تا ۲۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸، به مالکان خودروها فرصت داده شده تا عوارض الکترونیکی این چهار آزادراه را پرداخت کنند و در صورتی که نسبت به این مساله اقدامی از سمت این افراد صورت نگیرد به میزان ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

7 دیدگاه
 1. ناشناس می‌گوید

  ما از تهران رفتیم رشت و برگشتیم همه عوارض رو نقدی دادیم. اصلا لاین ویژه ای نبود. خودمم از کارمند عوارضی میپرسیدم پس چرا هیچ لاینی به etc تعلق نگرفته میگفتن راه نیافتاده. این آمار رو چجوری دادن؟
  من برچسب ناواکو رو دارم که تو پردیس و عوارضی تهران قم کار میکنه. یعنی آشنا هستم با etc

 2. رمضان روحی می‌گوید

  با سلام بنده پس از مسافرت نوروزی و بر اساس اخبار منتشره برای پرداخت عوارضی آزاد راه ها به این سایت مراجعه کردم و بر اساس راهنمایی هر دو اپلیکشن را در موبایل نصب کردم متاسفانه با مدرک فوق لیسانس متوجه به نحوه پرداخت نشدم لطفا با ایمیل زیر راهنمایی فرمایید البته ایده بسیار خوبی هست ولی راه کار مناسب نبوده که انشالله درست خواهید کرد متشکر روحی

 3. ناشناس می‌گوید

  خیلی ایراد داره این طرح و به همین راحتی هم نتیجه نمیگیره .

 4. ناشناس می‌گوید

  کلا چرا باید اشتباه داشته باشه؟وقت و سرمایه مردم نباید به بازی گرفت.

  1. ناشناس می‌گوید

   دو ماه از این طرح داره میره هنوز مردم مشکل دارن و تبلیغات خیلی ضعیف بوده.هنوز خیلی ها نمیدونن داستان از چه قراره

   1. ناشناس می‌گوید

    مجریان این طرح پیش خودشون دارن میگن مردم بالاخره خسته میشن مجبورن از جوری که ما میگیم پرداخت کنن ما هم پولمون میگیریم.

 5. ناشناس می‌گوید

  تنها نقطه مثبت این طرح اینه که نهایت 1 دقیقه در صف عوارضی نمیمونیم ولی در کل خسارات زیادی به مردم وارد کرده . پس به نظر من طرح موفقی نبوده و فقط یک طرح دستوری و با زور و اجبار بوده.گرفتن مبالغ بدون حساب کتاب یا در بعضی مواقع بدون دلیل و اشتباه و ایجاد سردرگمی برای عموم مردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.