راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

صدرنشین‌های فین‌تک ۲۰۱۹ / نگاهی به ۵۰ مورد از برترین استارت‌آپ‌های فین‌تک جهان از منظر فوربس

ماهنامه عصر تراکنش / هر سال فوربس ۵۰ استارت‌آپ برتر فین‌تک دنیا را انتخاب و معرفی می‌کند. این فهرست که استارت‌آپ‌ها را بر اساس نوآوری‌های آنها دسته‌بندی و معرفی می‌کند می‌تواند منبعی برای الهام گرفتن ایده‌های جدید باشد. سقوط قیمت ارز رمزنگاری‌شده بیت‌کوین از ۱۹۰۰۰ دلار به زیر ۴۰۰۰ دلار طی سال گذشته، تردید‌های بسیاری را پیرامون آینده فناوری بلاکچین و تحقق وعده‌های خوش رنگ و لعاب این فناوری در دل جهانیان افکند. فناوری نوظهوری که توانسته است با ارائه دفترکل توزیع‌شده خود، ساختارشکنی‌های شگرفی در حوزه خدمات مالی متمرکز پدید آورده و با ارائه ارز‌های رمزنگاری‌شده‌ای که هر روز نیز به تعدادشان افزوده می‌شود، نوع جدیدی از تراکنش‌های مالی را رقم بزند. با این وجود، به نظر می‌رسد همه وعده‌های اغراق‌آمیزی که در مورد این فناوری داده شده‌اند نیز صحت ندارند و ممکن است برخی از آنها، در همان فاز وعده باقی بمانند و هیچ‌گاه جامه عمل نپوشند.

برخی از ساختارشکنی‌های تحمیلی به صنعت از سوی بلاکچین، در حقیقت فروپاشی‌های سهمگینی را نیز به چارچوب‌های رگولاتوری و دنیای واقعی تحمیل می‌کنند و این، چیزی نیست که بتوان به‌سادگی از کنار آن رد شد. هرچند که با وجود تمام امید‌ها و ناامیدی‌ها، اکنون شاهد خیل عظیمی‌ از استارت‌آپ‌های فین‌تک هستیم که با سیلی از سرمایه‌های نقدی سرمایه‌گذاران روبه‌رو شده‌اند و ظاهرا چار‌ه‌ای ندارند جز اینکه راه آغاز کرده را ادامه دهند. بررسی روند رشد استارت‌آپ‌های فین‌تک و نوآوری‌های آنها می‌تواند مقیاسی مناسب برای سنجش کورسوی امیدی باشد که هنوز در دل بسیاری از کاربران و کسب‌وکار‌ها باقی مانده است و بهترین وسیله برای این بررسی نیز می‌تواند لیست فین‌تک ۵۰ باشد.

معرفی ۵۰ استارت‌آپ فین‌تک، روندی است که از سال ۲۰۱۲ آغاز شده و هر سال نیز به پیچیدگی‌ها و جزئیات آن افزوده می‌شود. تنها لیستی که استارت‌آپ‌ها را بر اساس نوآوری‌های آنها دسته‌بندی و معرفی می‌کند تا بر اساس درآمد و میزان جذب سرمایه‌شان، و این می‌تواند نه‌تنها راهنمایی خارق‌العاده‌ برای استارت‌آپ‌های جدیدی باشد که تازه وارد این عرصه شده‌اند، بلکه مرجعی جامع برای دست‌اندرکاران و پیشگامان فین‌تک نیز قلمداد می‌شود که توسط مجموعه‌ای از بهترین و برجسته‌ترین متخصصین حوزه فین‌تک گردآوری شده است.

فین‌تک ۵۰ سال ۲۰۱۹، قصد دارد نوآورانه‌ترین استارت‌آپ‌های جهان در سال ۲۰۱۹ را معرفی کند، چراکه امسال نیز علی‌رغم سقوط بهای ارز‌های رمزنگاری‌شده و عرضه‌های اولیه سکه (ICOs)، طبق گزارش اکسنچر، شاهد افزایش چشم‌گیر صددرصدی سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های فین‌تک و رد کردن مرز ۵۵ میلیارد دلار از سوی آنها بوده‌ایم. شرکت‌های فین‌تک بزرگ روزبه‌روز نیز بزرگ‌تر می‌شوند و تنها ۱۹ مورد از این ۵۰ استارت‌آپ فین‌تک توانسته‌اند ارزش خود را به بیش از یک میلیارد دلار برسانند. اما ۲۰ استارت‌آپ فین‌تک جدیدالورود نیز وجود دارند که در ویرایش چهارم به این لیست افزوده شده‌اند. در ادامه می‌توانید با این ۵۰ کسب‌وکار فین‌تک مطرح به انتخاب فوربس آشنا شوید.

 

ارزهای رمزنگاری‌شده و بلاکچین

بیتفیوری

کشور: هلند

دفتر مرکزی: آمستردام

این شرکت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مبتنی بر فناوری بلاکچین و زیرساخت ماینینگ بیت‌کوین، در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شده است. بیتفیوری در کنار ارائه زیرساخت‌های ماینینگ بیت‌کوین، نرم‌افزاری را نیز طراحی و ارائه کرده است که می‌تواند ایالات متحده آمریکا را در راستای مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط با بیت‌کوین و رسیدگی به آنها یاری کند.

بیتفیوری بزرگ‌ترین شرکت فول‌سرویس مبتنی بر فناوری بلاکچین در جهان است که راهکار‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز برای دولت‌ها، کسب‌وکار‌ها، سازمان‌ها و افراد را برای نقل‌وانتقالات ایمن دارایی‌هایشان از طریق دفتر کل توزیع‌شده بلاکچین فراهم کرده است. این شرکت، هدف خود را دسترسی ایمن‌تر، آسان‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر کاربران به شبکه بلاکچین توصیف می‌کند.

میزان جذب سرمایه: ۱۵۰ میلیون دلار؛ از سوی کورلیا کپیتال ، مکوئری کپیتال، دنتسو  و غیره.

آخرین ارزشگذاری: بیش از یک میلیارد دلار

دستاوردها: کسب ۵۰۰ میلیون دلار درآمد در سال ۲۰۱۸

بنیانگذار و مدیرعامل: والری واویلوف ، ۳۹‌ساله، دانش‌آموخته کامپیوتر از لیتوانی

 

سیرکل

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: ماساچوست، بوستون

غول بزرگ ارز‌های رمزنگاری‌شده جهان، سیرکل فایننشیال، سال گذشته با خرید صرافی برجسته ارز‌های رمزنگاری‌شده پولونیکس وارد عرصه جدیدی شد که وی را در تیررس صرافی‌های بزرگی همچون کوین‌بیس  و بیترکس  قرار می‌دهد.

در پی این نوآوری، سیرکل قادر خواهد بود تا ازین پس در حوزه دادوستد، سرمایه‌گذاری و پرداخت‌های مبتنی بر ارز‌های رمزنگاری‌شده نیز فعالیت کند. بسیاری از کاربران با حذف بیت‌کوین از اپلیکیشن پرداخت این شرکت دیگر تمایلی برای استفاده از آن نداشتند و به نظر می‌رسید که دوران اوج سیرکل به پایان رسیده است؛ اما اکنون، با این معامله فوق‌العاده‌ که بزرگ‌ترین خرید این شرکت به شمار می‌آید، امکان دسترسی به تمام ارز‌های دیجیتال و توکن‌‌های رمزپایه در اختیار کاربران سیرکل قرار خواهد گرفت.

این یک معامله دو سر برد است که طی آن، کاربران سیرکل بار دیگر قادر به دادوستد و تبادل ارز رمزنگاری‌شده بیت‌کوین خواهند بود و برای پولونیکس نیز سود زیادی را در پی خواهد داشت؛ چراکه چند ماهی بود به دلیل افزایش شکایات کاربران از این صرافی، سرعت مبادلات آن به طرز چشم‌گیری کاهش یافته بود و اکنون، سرویس جدید سیرکل پولونیکس، این ضایعه را جبران خواهد کرد.

ضمن اینکه مشارکت سیرکل و کوین‌بیس برای راه‌اندازی استیبل کوین (ارز باثبات) یو‌اس‌دی‌سی (USDC) نیز از جمله دستاورد‌های اخیر دیگر سیرکل بوده است که به روند روبه‌رشد این شرکت در حوزه رمزنگاری کمک شایانی کرده است.

در نتیجه این رویکرد، کاربران قادر خواهند بود تا از اکتبر سال گذشته به این طرف، از استیبل کوین یو‌اس‌دی‌سی استفاده کنند و کوین‌بیس نیز آن را پشتیبانی می‌کند. این ارز بر مبنای بلاکچین اتریوم (یک توکن ERC20) طراحی و ایجاد شده است و توسط دلار ایالات متحده آمریکا پشتیبانی می‌شود.

استیبل کوینی با پشتیبانی ارز سنتی، با محافظت قانونی و تاییدیه شرکت شخص ثالث که کاملا شفاف و قابل اطمینان است. این استیبل کوین در حال حاضر بین ۲۰ ارز رمزنگاری‌شده برتر جهان جای گرفته است اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد که ارزش آن و میزان مقبولیت‌اش روزبه‌روز نیز افزایش پیدا کرده و در حال صعود است.

میزان جذب سرمایه: ۲۴۶ میلیون دلار؛ از سوی آی‌دی‌جی کپیتال ‌، بیت‌مین ‌، بریر کپیتال ‌، گلدمن ساکس ‌ و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۳ میلیارد دلار

دستاوردها: ۸ میلیون کاربر فعال از بیش از ۱۰۰ کشور مختلف جهان؛ افزایش بهای استیبل کوین یو‌اس‌دی‌سی در بازار تا بیش از ۳۳۵ میلیون دلار که آن را در جمع ۲۰ ارز رمزنگاری‌شده باارزش جهان قرار می‌دهد.

بنیانگذار و مدیرعامل: جرمی‌ آلیر ‌، ۴۷‌ساله، بنیان‌گذار سابق پلتفرم ویدئویی آنلاین برایت‌کاو ‌

 

کوینبیس

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیاصرافی ارز‌های رمزنگاری‌شده بزرگ کوین‌بیس، طی سال گذشته پا از تخصص و فیلد اصلی خود فراتر گذاشته و اقدام به راه‌اندازی پلتفرم‌های دادوستد نهادی و تخصصی کرده است. این شرکت که سابق بر این یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزارز و ارائه‌دهنده کیف پول‌های بیت‌کوین بود، اکنون قادر است در حوزه حفاظت از ارز‌های رمزنگاری‌شده و پلتفرم‌های معاملاتی نهادی نیز فعالیت کند.

خرید شرکت ارن ‌ توسط این شرکت طی سال گذشته نیز رویکرد مثبت دیگری بوده است که می‌توان از آن نام برد. در پی این خرید، کاربران قادر خواهند بود تا با پرداخت مبلغی از طریق ارز رمزنگاری‌شده بیت‌کوین، با کارشناسان شرکت از طریق ایمیل ارتباط برقرار کرده و سوالات، مشکلات و مباحث موردنظر خود را با آنها در میان بگذارند. این خرید که طبق گفته‌ها ۱۰۰ میلیون دلار هزینه روی دست کوین‌بیس گذاشته است، گامی‌ بزرگ در راستای افزایش آگاهی کاربران در مورد ارز‌های رمزنگاری‌شده و ارائه خدمات آموزشی درست به آنها است.

به گفته وب‌سایت رسمی‌ کوین‌بیس، این شرکت در نظر دارد تا در آیند‌ه‌ای نه‌چندان دور، خدمات آموزشی بسیار بیشتر و حرفه‌ای‌تری را از طریق پلتفرم کوین‌بیس-ارن خود در اختیار کاربرانش قرار دهد.

میزان جذب سرمایه: ۵۲۵ میلیون دلار؛ از سوی تایگر گلوبال منیجمنت ‌، اندرسن هوروویتس ‌، وای‌سی کانتینیوتی ‌ و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸ میلیارد دلار

دستاوردها: ثبت رکورد بیشترین سرمایه‌گذاری روی یک استارت‌آپ مبتنی بر ارز‌های رمزنگاری‌شده به نام خود؛ و ارائه بیش از ۲۵ میلیون کیف‌پول دیجیتال برای کاربران

بنیانگذار و مدیرعامل: برایان آرمسترانگ ‌، ۳۶‌ساله، کسی که هلدینگ‌های کوین‌بیس او را به یک میلیاردر بزرگ تبدیل کرده است.

 

جمینی

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

صرافی ارز‌های رمزنگاری‌شده جمینی که توسط دو برادر تایلر ‌ و کامرون ‌ وینکلوس ‌ راه‌اندازی شده است، یک صرافی بزرگ و معتبر برای ارز‌های رمزنگاری‌شده بیت‌کوین و اتر است که از سال ۲۰۱۵ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده است.

این صرافی که در نیویورک پایه‌گذاری شده است، اکنون یکی از معتبر‌ترین و قابل اعتماد‌ترین صرافی‌های رمزارز دنیا است که در سال ۲۰۱۶ نیز به‌عنوان اولین صرافی مجاز مبتنی بر اتر معرفی شده است. صرافی که قادر است ارز‌های رمزنگاری‌شده کاربران را تحت قوانین مالی نیویورک نگهداری کرده و به‌عبارتی متولی سرمایه‌های دیجیتال کاربرانش باشد. برادران وینکلوس که سال گذشته درخواست‌شان مبنی بر راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین ‌ در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا ‌ رد شده بود، اکنون برای انتقام بازگشته‌اند و با گردآوری تعدادی از بزرگ‌ترین افراد و برند‌های صنعت ارز‌های رمزنگاری‌شده، گروه نظارتی قدرتمندی را تشکیل داده‌اند تا جایگاه خود را به‌عنوان یکی از مراجع اصلی قانون‌گذاری این حوزه تحکیم کنند.  این گروه نظارتی که با عنوان انجمن کالا‌های مجازی ‌ تشکیل شده است، در رقابت با بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا شروع به کار کرده و قصد دارد خود را به‌عنوان موفقیتی جدید در عرصه ارز‌های رمزنگاری‌شده مطرح کند.

طبق گزارش‌ها، دوقلو‌های وینکلوس اکنون اولین میلیاردر‌های بیت‌کوین جهان لقب گرفته‌اند و بسیاری از متخصصین و دست‌اندرکاران صنعت چشم‌اندازی خوش‌بینانه از گروه نظارتی آنها ترسیم می‌کنند که می‌تواند همانند آنچه در سال ۲۰۰۳ برای طلا رخ داد، جهشی عظیم در بازار‌های مالی جهان ایجاد کند.

میزان جذب سرمایه: تامین مالی از سوی شرکت سرمایه‌گذاری برادران وینکلوس با عنوان وینکلوس کپیتال منیجمنت ‌ که تماما متعلق به خود این دوقلو‌ها است.

دستاوردها: استخدام حدود ۲۰۰ کارمند و نقل مکان به دفتر جدید و بزرگ‌تری با زیربنای ۵۰۰۰۰ فوت مربع

بنیانگذار و مدیرعامل: تایلر وینکلوس، ۳۷‌ساله، قهرمان پاروزنی سابق مسابقات جهانی المپیک

 

ریپل

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

شبکه پرداخت ریپل و ارز رمزنگاری‌شده آن ایکس‌آر‌پی ‌ که در سال ۲۰۱۲ میلادی به جهان معرفی شدند را می‌توان یک رقیب جدی برای سوئیفت ‌ قلمداد کرد. سوئیفت که نام اختصاری جامعه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی ‌ است، یک انجمن تعاونی غیرانتفاعی است که هدف آن، برقراری روابط بین‌المللی استاندارد بین کشور‌هایی است که در آن مشارکت کرده‌اند.

در حال حاضر بیش از ۹۷۰۰ عنوان بانک و بنیان‌گذاره مالی در این شبکه عضو هستند و از طریق آن، تراکنش‌های مالی، تعاملات و فرایند‌های پرداخت برون‌مرزی خود را انجام می‌دهند. این در حالی است که شبکه ریپل، با دفتر کل توزیع‌شده خود معرفی شده است تا جایگزین سوئیفت شده و تراکنش‌های آنلاین بین‌المللی را تسریع و تسهیل کند. هر تراکنش در شبکه پرداخت ریپل نهایتا چهار ثانیه به طول می‌انجامد و این در حالی است که سایر شبکه‌های پرداخت آنلاین مبتنی بر ارز‌های رمزنگاری‌شده نظیر بیت‌کوین و اتریوم، زمان زیادی از کاربران می‌گیرند. زمان مورد نیاز برای تراکنش‌های مشابه در شبکه اتریوم چیزی در حدود  دو دقیقه است، هرچند که در مورد بیت‌کوین، این زمان ممکن است با توجه به ترافیک بالای شبکه به چندین ساعت نیز بکشد. البته این نیمه پر لیوان است و در مورد پرداخت‌های برون‌مرزی مبتنی بر سیستم‌های مالی سنتی، ممکن است سه روز الی یک هفته زمان نیاز باشد تا یک فرایند پرداخت برون‌مرزی تکمیل شد.

با این اوصاف، می‌توان حدس زد که نوآوری ریپل در عرضه بلاکچین و ارز‌های رمزنگاری‌شده چقدر حائز اهمیت است و می‌تواند مورد توجه شرکت‌ها، کسب‌وکار‌ها و کاربران قرار گیرد. این شرکت به کاربران خود اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های برون‌مرزی‌شان را بر اساس ارز رمزنگاری‌شده ریپل با عنوان ایکس‌آرپی بین کشور‌های مختلف انجام دهند بدون اینکه زمان یا هزینه گزافی بابت آن متحمل شده باشند. گفتنی است، ارز رمزنگاری‌شده ایکس‌آرپی، در حال حاضر، پس از بیت‌کوین دومین ارز رمزنگاری‌شده ارزشمند جهان است که کاربران زیادی را نیز به سمت خود جذب کرده است.

میزان جذب سرمایه: ۹۴ میلیون دلار؛ از سوی آی‌دی‌جی کپیتال ‌، اس‌بی‌آی اینوستمنت ‌، سانتاندر اینوونچرز ‌ و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۵ میلیارد دلار

دستاوردها: ۲۰۰ کاربر فعال ریپل‌نت ‌، از جمله بانک مرکزی آمریکا ‌ و جمعی از سرمایه‌گذاران بنام امریکن اکسپرس ‌

بنیانگذار و مدیرعامل: برد گارلینگ‌هاوس ‌، ۴۸‌ساله، مدیر اجرایی اسبق شرکت ای‌اوال ‌

 

سرمایه‌گذاری

بترمنت

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

شرکت مشاور رباتیک مالی آنلاین بترمنت، با ارائه راهکار‌های مدرن و تمام خودکار مدیریت سرمایه به کاربرانش، از جمله شرکت‌هایی است که جزو نوآوران مطرح حوزه سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. این شرکت که برای ارائه مشاوره از هیچ‌گونه نماینده فروش یا مشاور مالی انسانی بهره نگرفته است، هزینه‌های به‌مراتب کمتری نسبت به راهکار‌های مشاوره سنتی به کاربران تحمیل می‌کند و از این رو توانسته افراد زیادی را به سمت خود جذب کند.

مدیریت صندوق قابل معامله در بورس ‌ با نرخ درآمد ثابت و مبتنی بر شاخص منفعل توسط بترمنت، رویکردی است که باعث شده تا اهداف و حساسیت‌های ریسک‌پذیری کاربران به نحو احسن پاسخ داده شود. علاوه بر این، این شرکت به‌منظور بهینه‌‌سازی سبد سرمایه‌گذاری از مدل‌های مدرن ریاضی استفاده می‌کند و بدین ترتیب نرخ بازگشت سرمایه برای سرمایه‌گذاران را ارتقا می‌بخشد. سیستم خودکار و ماشینی بترمنت نیازی به داشتن حداقل موجودی توسط کاربران ندارد و به میزان حدود ۲۵/۰ درصد از کل سرمایه کاربران را به‌صورت سالانه بابت کارمزد کسر می‌کند.

ضمن اینکه مشتریانی با حداقل موجودی ۱۰۰۰۰۰ دلار در این سیستم فعالیت می‌کنند، قادر هستند تا از خدمات مشاوره مالی هیبریدی سیستم نیز استفاده کنند که طی آن، برخی مشاوره‌ها به‌صورت خودکار و برخی دیگر توسط نیرو‌های انسانی متخصص ارائه می‌شوند. گفتنی است کارمزد این قبیل خدمات هیبریدی نیز بالغ بر ۴۰/۰ درصد از کل سرمایه در سال است که با توجه به استقبال کاربران، به نظر می‌رسد رقمی‌ منصفانه بوده است.

سایر خدمات مالی و مشاور‌ه‌ای نظیر ۴۰۱ کی و سایر محصولات مشاوره مالی نیز در این پلتفرم قابل ارائه هستند.

میزان جذب سرمایه:  ۲۷۵ میلیون دلار؛ از سوی بسمر ونچرز ‌، منلو ونچرز ‌، سیتی ونچرز ‌ و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸۰۰ میلیون دلار

دستاوردها: بزرگ‌ترین ربات مستقل مشاوره مالی جهان، مدیریت بیش از ۱۵ میلیارد دلار سرمایه برای حدود ۴۰۰۰۰۰ کاربر

بنیانگذار و مدیرعامل: جان اشتاین ‌، ۳۹‌ساله، مشاور بانکی سابق که بترمنت را زمانی راه‌اندازی کرد که فقط ۲۸ سال سن داشت.

 

 گایدلاین

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان ماتئو ‌، کالیفرنیا

گایدلاین پلتفرمی‌ است که برنامه‌های مربوط به حساب‌های بازنشستگی شخصی مانند ۴۰۱ کی را به‌صورت خودکار و با ادغام مستقیم با ارائه‌دهندگان حقوق و دستمزد انجام می‌‌دهد و در خلال آن، ۸ دلار کارمزد در سال برای موجودی حداقل ۵۰۰ دلار کسر می‌کند. کارمزد‌های مربوط به پورتفولیو‌های گایدلاین چیزی در حدود ۶/۰ درصد است که کارمندان می‌توانند پورتفولیوی متناسب و سازگار با خود را انتخاب کرده یا به‌صورت شخصی‌سازی شده از سیستم استفاده کنند.

میزان جذب سرمایه: ۵۹ میلیون دلار؛ از سوی تایگر گلوبال منیجمنت ‌، فلیسیس ونچرز ‌، پراپل ونچرز پارتنرز ‌ و لرر هیپائو ‌

آخرین ارزشگذاری: ۱۷۰ میلیون دلار، بر اساس پیچ‌بوک ‌

دستاوردها: ثبت‌نام بیش از ۶۰۰۰ کسب‌وکار کوچک با سرمایه‌ای بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل ـ کوین بوسک ‌، ۴۰‌ساله، کارمند سابق تسک‌ربیت ‌؛ مدیر ارشد فناوری ـ مایک نلسون ‌، ۳۱‌ساله و طراح ارشد ـ جرمی‌ کابالرو ‌، ۳۶‌ساله

 

آیکپیتال نتورک

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

این شرکت، یک ارائه‌دهنده مشاوره مالی آنلاین است که به کاربران و کسب‌وکار‌ها این امکان را می‌دهد تا با سرمایه‌ای محدودی در حد ۱۰۰۰۰۰ دلار، در سرمایه‌گذاری‌های خصوصی، وام‌دهی‌های خصوصی، سرمایه‌گذاری‌های آنلاین و امثال آن شرکت کنند. این در حالی است که مشارکت در چنین سرمایه‌گذاری‌هایی عموما نیازمند تخصیص سرمایه‌های هنگفتی است که شاید کمتر کسی بتواند از عهده آنها برآید.

در خلال استفاده از مشاوره‌های این شرکت، کسب‌وکار‌ها و افراد می‌توانند با تجزیه‌وتحلیل و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های گفته‌شده، بالا‌ترین سود خالص ممکن را از آن خود کنند.

این شرکت، اخیرا نهایی شدن قرارداد خرید توابع اصلی سرمایه‌گذاری بانک مرکزی آمریکا ‌ را اعلام کرده است که می‌تواند به ارائه خدمات حمایتی، اجرایی و مشاوره برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری جایگزین باشد.

بانک مرکزی آمریکا یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات مربوط به سرمایه‌گذاری جایگزین ‌ در دنیا است که در حال حاضر، بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار از سرمایه‌های کاربران را در اختیار دارد و بدون شک، با پیوستن این سیستم به آی‌کپیتال نتورک، شاهد ورود این رقم هنگفت به سرمایه کلی این شرکت خواهیم بود. سرمایه کنونی آی‌کپیتال نتورک چیزی در حدود ۶ میلیارد دلار است که با اضافه شدن ۲۰ میلیارد دلار سرمایه بانک مرکزی آمریکا، رشد چشم‌گیری را تجربه خواهد کرد.

میزان جذب سرمایه: ۸۰ میلیون دلار؛ از سوی کردیت سویس‌‌، بلک راک ‌، مورگان استنلی ‌، یواس‌بی ‌، بی‌ان‌وای ملون ‌ و غیره.

دستاوردها: نزدیک به ۷۰۰۰۰ حساب سرمایه‌گذاری

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ لورنس کالکانو ‌، ۵۶‌ساله، کارمند باسابقه گلدمن ساکس با بیش از ۱۷سال سابقه خدمت؛ عضو دیگر هیات مدیره؛دن ون ‌، ۴۴‌ساله و عضو دیگر هیات مدیره و همچنین مدیر بخش تحقیقات شرکت؛ نیک ورونیس‌‌، ۵۴‌ساله

 

پرسونال کپیتال

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: ردوود سیتی ‌، کالیفرنیا

پلتفرم مدیریت ثروت آنلاین پرسنال کپیتال، این امکان را در اختیار کاربران قرار داده است تا به‌صورت رایگان، کلیه بانک‌ها و حساب‌های سرمایه‌گذاری را ردیابی کرده و قابلیت کنترل بیشتری روی ثروت و سرمایه خود داشته باشند. ضمن اینکه در سایه این پلتفرم، کاربران قادر خواهند بود تا برنامه‌ریزی‌های بازنشستگی و سرمایه‌گذاری‌های خود را با استفاده از ابزار‌هایی مدرن و کارآمد مدیریت کنند.

پلتفرمی‌ که به کاربران نحوه مدیریت صحیح پول، جلوگیری از ضرر و زیان و باخت در سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین نحوه دسترسی به مشاورین انسانی را می‌آموزد. هزینه ارائه چنین مشاوره‌هایی به کاربران، برای سرمایه‌گذاری‌هایی تا سقف یک میلیون دلار از ۸۹/۰ درصد آغاز شده و با افزایش میزان سرمایه کاهش پیدا می‌کند؛ به‌طوری‌که برای سرمایه‌هایی فراتر از ۱۰ میلیون دلار، چیزی در حدود ۴۹/۰ درصد کارمزد کسر می‌گردد.

میزان جذب سرمایه: ۱۳۰ میلیون دلار؛ از سوی بانک سیلیکون ولی ‌ و آی‌جی‌ام فایننشیال ‌

آخرین ارزشگذاری: ۶۶۰ میلیون دلار

دستاوردها: چیزی در حدود ۲ میلیون کاربر فعال برای نرم‌افزار رایگان، ۸ میلیارد دلار سرمایه تحت مدیریت برای بیش از ۱۹۰۰۰ کاربر فعال

بنیانگذار و مدیرعامل: بیل هریس ‌، ۶۲‌ساله، به‌عنوان بنیان‌گذار و مدیرعامل اسبق شرکت که مدیرعامل سابق شرکت‌های اینتوئیت ‌ و پی‌پال ‌ نیز بوده است؛ جی شاه ‌، ۴۹‌ساله که مدیرعامل کنونی پرسنال کپیتال است و از سال ۲۰۰۹ به این سیستم پیوسته است.

 

رابینهود

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: منلو پارک ‌، کالیفرنیا

رابین‌هود، یک کارگزار مجازی بورس است که با استفاده از یک اپلیکیشن موبایلی، تجارت آزاد سهام (با کمیسیون صفر در بورس آمریکا)، مدیریت صندوق‌های قابل معامله در بورس ‌، ارز‌های رمزنگاری‌شده و گزینه‌هایی نظیر آن را ممکن می‌سازد. راه‌اندازی اپلیکیشن جدید رابین‌هود با عنوان رابین‌هود گلد ‌ که نیازمند دریافت اشتراک از سوی کاربران و پرداخت هزینه از سوی آنها است، سرویس نوآورانه جدیدی است که به نظر می‌رسد می‌تواند آینده مالی این شرکت را تامین کند. دریافت ۶ درصد سود از کاربران در ازای ساعت‌ها معامله و تجارت حاشیه‌ای، چیزی است که مدیرعامل شرکت آن را عامل کسب درآمد رابین‌هود در‌سالهای پیش رو می‌داند.

پلتفرم رابین‌هود، عنوان سریع‌ترین رشد تاریخ را در میان کل استارت‌آپ‌های جهان به یدک می‌کشد و این را می‌توان از تعداد کاربرانی فهمید که هم‌اکنون از اپلیکیشن کاربردی این استارت‌آپ فین‌تک موفق استفاده می‌کنند. تا می‌ سال ۲۰۱۵ میلادی، رابین‌هود تنها شرکتی بود که امکان تجارت بدون کمیسیون در بورس را در اختیار کاربرانش قرار می‌داد و این در حالی بود که بخش عمد‌ه‌ای از این کاربران را نسل هزاره تشکیل می‌دادند. با توجه به استقبالی که از این پلتفرم به عمل آمده و رشد چشم‌گیری که از آن سراغ داریم، انتظار می‌رود که وعده‌های مدیرعامل آن در مورد ورود به بازار پول و سرمایه با استفاده از یک برنامه مدیریت پول مدرن و نوآورانه، در سال پیش رو جامه عمل بپوشد.

میزان جذب سرمایه: ۵۳۹ میلیون دلار؛ از سوی ان‌ای‌اِی ‌، ایندکس ‌، ثرایو کپیتال ‌، اسکویا ‌، کلینر پارکینز ‌ و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۶/۵ میلیارد دلار

دستاوردها: بیش از ۶ میلیون کاربر فعال

بنیانگذار و مدیرعامل: بیجو بات ‌، ۳۴‌ساله، مهاجر آمریکایی با پدر و مادری هندی؛ ولاد تنو ‌، ۳۲‌ساله، متولد بلغارستان (که هر دو در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده و همان‌جا نیز آشنا شده‌اند).

 

استش

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

سرمایه‌گذاری از طریق گوشی‌های تلفن همراه هوشمند مبحث جالبی است که چند سالی است رونق گرفته و استش نیز جزو استارت‌آپ‌هایی است که در این زمینه فعالیت می‌کند. ارائه مشاوره آنلاین و مجازی به کاربران عادی، با هر سطح از سرمایه، آنها را قادر می‌سازد تا در زمینه‌های مختلف مورد علاقه‌شان، به بهترین شکل ممکن عمل کنند. در دنیای امروز، بسیاری از کاربران توجه خود را از حقوق دریافتی خود به سمت سرمایه‌گذاری‌هایی نظیر سرمایه‌گذاری بدون کمیسیون در بورس، خرید سهام جزئی، پس‌انداز‌های بازنشستگی فردی ‌ و حتی برخی حساب‌های سرمایه‌گذاری برای بچه‌ها و آینده آنها معطوف کرده‌اند. چنین کاربرانی قادر خواهند بود تا با سادگی هرچه تمام، آن‌گونه که دوست دارند سرمایه‌گذاری کنند. کافی است در اپلیکیشن موبایلی استش ثبت‌نام کرده و یک سرمایه‌گذاری اولیه کوچک راه بیندازند.

کاربرانی که دارای موجودی حساب کمتر از ۵۰۰۰ دلار هستند، ملزم به پرداخت یک دلار کارمزد در ماه هستند. البته کاربرانی که دارای سرمایه‌های بیشتری هستند، طبیعتا کارمزد‌های به‌مراتب پایین‌تری را پرداخت می‌کنند و ممکن است کارمزد دریافتی از برخی کاربران، به حدود ۲۵/۰ درصد در سال نیز کاهش پیدا کند.

اگرچه اغلب این استارت‌آپ فین‌تکی را یک ارائه‌دهنده اپلیکیشن سرمایه‌گذاری موفق در جهان می‌دانند، اما ظاهرا استش قصد دارد مزه بانکداری را نیز تجربه کند. در حالی که موج عظیمی‌ از سیستم‌های بانکداری فین‌تکی به راه افتاده است، استش نیز اعلام کرده که به‌زودی، با ارائه کارت‌های اعتباری مبتنی تحت پشتیبانی پول نقد خود، وارد عرصه بانکداری خواهد شد. سیستم استش نیز همانند بسیاری از سیستم‌های بانکداری فین‌تکی دیگر، هیچ‌گونه کارمزد یا هزینه‌ای را به کاربران تحمیل نمی‌کند و مشتریان می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های خودپردازی که برای آنها در نظر گرفته شده است، تراکنش‌های مالی خود را انجام دهند.

میزان جذب سرمایه: ۱۱۷ میلیون دلار؛ از سوی یونیون اسکوئر ونچرز ‌، کاتیو ‌، والار ونچرز ‌ و اینتری کپیتال ‌

آخرین ارزشگذاری: ۵۳۰ میلیون دلار، بر اساس پیچ‌بوک ‌

دستاوردها: بالغ بر ۳ میلیون کاربر فعال

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ براندون کریگ ‌، ۴۴‌ساله و مدیر اجرایی؛ اد رابینسون ‌، ۳۵‌ساله که در یک شرکت امنیتی یکدیگر را ملاقات کرده‌اند.

 

وام‌دهی

آفرم

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

شرکت آفرم، یکی از استارت‌آپ‌های مالی مورد علاقه مردم عادی است که آنها را قادر می‌سازد تا در صورت نیاز، هنگام خرید از برخی فروشگاه‌های معتبر به‌صورت آنلاین وام دریافت کنند. خرید‌های آنلاین با استفاده از وام‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای که آفرم در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، بسیاری از کاربران را به سمت این پلتفرم سوق داده به‌طوری که اکنون، شاهد افزایش دو برابری وام‌های اعطایی به کاربران در نتیجه افزایش تقاضا نسبت به سال ۲۰۱۷ بوده‌ایم. وام‌هایی سه الی ۲۴ ماهه با نرخ بهره‌های اندک ۱۰ الی ۳۰ درصد که در صورت خرید از بسیاری از مراکز تجاری آمریکا نظیر وی‌فیر ، کاسپر ‌ و اکسپدیا ‌ و امثال آنها به کاربران ارائه می‌شود و هیچ‌گونه بهره اضافی بابت دیرکرد یا پیش‌پرداخت به این وام‌ها تعلق نمی‌گیرد. گفتنی است، نرخ بهره تعلق یافته به کاربران بر اساس وضعیت تسویه‌حساب‌های پیشین و به‌عبارتی تاریخچه اعتباری آنها مشخص می‌شود و در خصوص برخی از شرکت‌های فروش آنلاین نظیر واربی پارکر ‌ یا نست ‌، وام‌ها با نرخ بهره صفر درصدی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

در هر صورت، با استفاده از این اپلیکیشن جالب، می‌توانید هر موقع که دوست داشتید، با هر وضعیت نقدینگی خرید کنید و سپس آن را با نرخ سود ۱۰ الی ۳۰ درصد در مدت‌زمانی مشخص بازگردانید.

میزان جذب سرمایه: ۴۵۰ میلیون دلار؛ از سوی خوسلا ونچرز ‌، لایت‌اسپید ونچر پارترز ‌، فاندرز فاند ‌ و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸/۱ میلیارد دلار از دسامبر سال ۲۰۱۷، بر اساس پیچ‌بوک ‌

دستاوردها: اعطای بیش از ۲ میلیارد دلار وام به کاربران در سال ۲۰۱۸، با رشد تقریبا دو برابری نسبت به سال ۲۰۱۷

بنیانگذار و مدیرعامل: مکس لوچین ‌، ۴۳‌ساله، بنیان‌گذار پی‌پال ‌ و مدیر اجرایی اسبق یلپ ‌

 

کابج

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: آتلانتا ‌، جورجیا ‌

کابج نیز از جمله پلتفرم‌هایی است که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد روزی بتواند درآمد چند میلیون دلاری را تجربه کند. پلتفرمی‌ که با استفاده از رسانه‌های مجازی و اجتماعی توانسته بازاریابی کند و بسیاری از کاربران و کسب‌وکار‌های کوچک را به سمت خود جذب نماید. این شرکت وام‌دهی خرد، با تایید آنلاین کسب‌وکار‌ها، آن هم در مدت‌زمان کوتاهی در حد چند دقیقه، اعتبار لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهد تا بتوانند فعالیت‌های مالی مورد نظر خود را به انجام برسانند.

استفاده از داده‌های جامع  جایگزینی اعم از داده‌های مربوط به نقل‌وانتقالات تجاری یا حتی تاریخچه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی ـ که در سیستم‌های بانکداری سنتی شاهد نوع دیگری از آنها بوده‌ایم ـ در کنار ابزار‌های مدرن و فناورانه‌ای همچون یادگیری ماشین و تجزیه‌وتحلیل‌های پیشرفته، این شرکت را قادر ساخته تا اکنون، به‌عنوان یکی از بهترین سیستم‌های تصمیم‌گیری اعتباری خودکار شناخته شود.

برای اینکه اعتبارسنجی صورت گرفته از طریق این پلتفرم بتواند در دریافت وام از سیستم‌های بانکداری بزرگ و معتبر نیز مورد استفاده قرار گیرد، کابج در حال دریافت مجوز برای فناوری خود از سوی بانک‌های بزرگی همچون آی‌ان‌جی ‌ و سانتاندر  است.

میزان جذب سرمایه: ۴۸۹ میلیون دلار؛ از سوی سافت‌بانک ویژن فاند، بلوران ونچرز، مور دیویدو ونچرز و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۲/۱ میلیارد دلار، بر اساس پیچ‌بوک

دستاوردها: ارائه بیش از ۶ میلیارد دلار وام برای بیش از ۱۵۰۰۰۰ کسب‌وکار کوچک

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ راب فراوِین، ۵۰‌ساله و مدیر اجرایی؛ کا‌ترین پترالیا، ۴۸‌ساله

 

نوا کردیت

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

چالش کسب اعتبار برای مهاجرانی که برای نخستین بار وارد ایالات متحده آمریکا می‌شوند، موضوعی است که شاید تمام مهاجران این کشور آن را تجربه کرده باشند. مهاجرانی که بدون کسب این اعتبارات، به وام‌های مسکن، کارت‌های اعتباری یا سایر وام‌های شخصی دسترسی ندارند و زندگی در آمریکا برایشان بسیار دشوار می‌شود. این تجربه تلخ، عاملی است که سبب بروز ایده نوا کردیت شده است. بنیان‌گذاران نوا کردیت، همگی مهاجرانی بوده‌اند که با چالش کسب اعتبار در آمریکا دست به گریبان بوده‌اند و اکنون، استارت‌آپی را به راه انداخته‌اند که وعده دسترسی آنی به اطلاعات اعتباری مهاجران از کشور‌های خارجی را داده است. کلیه اطلاعات کاربران از کشور‌هایی نظیر هند، مکزیک، کانادا، بریتانیا و سایر کشور‌های جهان، با استفاده از این پلتفرم در ایالات متحده آمریکا قابل دسترسی هستند و همین امر، باعث شده تا کاربران خارجی راحت‌تر بتوانند در این کشور به امتیازات اعتباری لازم دسترسی داشته باشند. در پی موفقیت‌های این استارت‌آپ، اکنون بخش اعظمی‌ از مهاجران تحت پشتیبانی بانک‌ها، بنیان‌گذارات مالی، وام‌دهندگان و ملاکین آمریکایی هستند و دیگر از حقوقی که برای مدت‌ها از آن محروم بوده‌اند، بی‌بهره نیستند. این استارت‌آپ، در نوآوری جدیدی که داشته، علاوه بر تاریخچه پرداخت خارجی کاربران، یک شماره «پاسپورت اعتباری» نیز برای تازه‌واردان ارائه می‌کند که درست مانند امتیاز اعتباری اف‌آی‌سی‌او عمل می‌کند.

میزان جذب سرمایه: ۲۰ میلیون دلار؛ از سوی جنرال کاتالیست، ایندکس ونچرز و فیرست راند.

دستاوردها: همکاری اخیر استارت‌آپ با یاردی، یک پلتفرم نرم‌افزاری قدرتمند در حوزه مدیریت دارایی، به‌منظور کمک به اعتبارسنجی مهاجرانی که به دنبال خرید مسکن هستند.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ میشا اسیپاو، ۳۰‌ساله؛ مدیر عملیاتی؛ نیکی گولیمیس، ۳۰‌ساله و مدیر فناوری؛ اوئیک جانسن، ۲۹‌ساله.

 

تالا

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سانتا مونیکا، کالیفرنیا

اعتبارسنجی کاربران کشور‌های در حال توسعه‌ای که هیچ‌گونه امتیاز اعتباری لازم و سابقه تاریخی مورد قبولی در سیستم‌های وام‌دهی جهانی ندارند، برای دریافت وام‌های خرد از ۱۰ الی ۵۰۰ دلار، وعد‌ه‌ای است که تالا داده و به آن نیز پایبند بوده است. تالا برای بررسی و اعتبارسنجی کاربران مورد نظر حجم انبوهی از داده‌های مختلف را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌دهد که داده‌های مبتنی بر تلفن‌های همراه هوشمند کاربران (از جمله سابقه بازی‌های رایانه‌ای آنلاین آنها، تراکنش‌های مالی و دادوستد‌های آنلاین‌شان و حتی تماس‌ها و مالیات‌های پرداختی) را شامل می‌شوند. بیش از ۸۵ درصد از کاربرانی که توسط تالا تایید اعتبار شده‌اند، در کمتر از ۱۰ دقیقه وام‌های خرد موردنظر خود را دریافت می‌کنند.

میزان جذب سرمایه: ۱۰۵ میلیون دلار؛ از سوی آی‌وی‌پی، ریوولوشن گروث، لوور کیس کپیتال و غیره، به علاوه سرمایه‌گذاری نامشخصی از سوی پی‌پال.

دستاوردها: هدایت بیش از ۶۸۰ میلیون دلار وام خرد به سمت بیش از ۵/۲ میلیون کاربر، با نرخ بازپرداخت ۹۰ درصدی

بنیانگذار و مدیرعامل: شیوانی سیرویا، ۳۶‌ساله، تحلیل‌گر سابق سیتی گروپ، یواس‌بی و کردیت سویس

 

بولت

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

نرم‌افزار پرداخت موبایلی ارائه شده از سوی استارت‌آپ فین‌تک بولت، این قابلیت را دارد تا در کنار ارائه تحلیل‌های مورد نیاز برای سایت‌های مبتنی بر تجارت الکترونیک، برخی قابلیت‌های جلوگیری از تقلب را نیز در اختیار آنها قرار دهد و به صفر رسیدن ضرر و زیان‌شان ناشی از تقلب در پرداخت یا تسویه‌حساب را به صفر برساند. تجربه پرداخت در این سیستم، حتی فراتر از تجربه‌ای که در سیستم پرداخت آمازون وجود دارد و در حال کلی پلتفرم بولت را می‌توان جایگزینی جامع برای نرم‌افزار‌های جداگانه پرداخت، خرید آنلاین و جلوگیری از تقلب قلمداد کرد که همگی در یک مجموعه گرد هم آورده شده‌اند. پرداخت بدون اصطکاک و عاری از تقلب دو مولفه مهمی‌ هستند که بولت توانسته به بهترین شکل ممکن ارائه دهد. گفتنی است این استارت‌آپ، از زمان راه‌اندازی‌اش در سال ۲۰۱۸ تاکنون، تنها طی یک سال توانسته جایگاه خود را در میان پلتفرم‌های پرداخت پیدا کرده و تعداد کارمندانش را از ۱۰ نفر به ۷۵ نفر ارتقا دهد.

میزان جذب سرمایه: ۲۰ میلیون دلار؛ از سوی فاندرز فاند، اینتوئیت و غیره.

دستاوردها: داشتن هزاران کاربر فعال در حال حاضر و پردازش بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار خرید آنلاین طی یک سال.

بنیانگذار و مدیرعامل: رایان برسلو، ۲۴‌ساله، کسی که رشته علوم کامپیوتر دانشگاه استنفورد را در سال ۲۰۱۴ ر‌ها کرد تا بولت را راه‌اندازی کند و اریک فلدمن، ۲۹‌ساله

 

بریکس

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

استارت‌آپ فین‌تک بریکس، ارائه‌دهنده کارت‌های اعتباری شرکتی برای استارت‌آپ‌هایی است که علیرغم دارا بودن تقاضا از سوی بازار، دارای محدودیت‌های اعتباری لازم برای دریافت کارت اعتباری هستند. اگرچه دریافت کارت‌های اعتباری شرکتی از سایر شرکت‌ها مستلزم ارائه ضمانت یا سپرده شخصی است، بریکس این امکان را به استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان تازه‌کار آنها می‌دهد تا صرفا بر مبنای نقدینگی شرکت و نه بر اساس سپرده شخصی کارآفرینان کارت اعتباری شرکتی دریافت کنند.

میزان جذب سرمایه: ۲۱۵ میلیون دلار؛ از سوی وای کامبینیتور، دی‌اس‌تی گلوبال و گرینوکس کپیتال

آخرین ارزشگذاری: ۱/۱ میلیارد دلار

دستاوردها: دستیابی به ارزش ۱/۱ میلیارد دلاری تنها طی ۲۲ ماه که این استارت‌آپ را به‌عنوان سریع‌ترین استارت‌آپ فین‌تک فعال در حوزه کسب‌وکار به کسب‌وکار  معرفی می‌کند.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ هنریک دوبوگراس، ۲۳‌ساله و مدیر عملیاتی؛ پدرو فرانچسکی، ۲۲‌ساله که هردو اصالتا برزیلی‌الاصل هستند و دانش‌آموخته رشتی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه استنفورد

 

فلای وایر

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: یوستون، ماساچوست

فلای وایر نیز از جمله استارت‌آپ فین‌تک‌های فعال در حوزه پرداخت است که به بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و کسب‌وکار‌ها این امکان را می‌دهد تا وجوه بستانکاری خود را بر مبنای ارز‌های رایج کشور‌های خارجی دریافت کنند. با استفاده از پلتفرم فلای وایر، بیماران و دانشجویان قادر هستند تا شهریه‌ها و بدهی‌های خود را بر مبنای ارز رایج کشور خود پرداخت کنند.

سابق بر این، پرداخت‌هایی از این دست، به دلیل عدم وجود سیستم‌های پرداخت و دریافت مناسب مدت‌زمان زیادی نیاز داشت اما فلای وایر، با پلتفرم نوآورانه خود، زمان مورد نیاز برای انجام چنین پرداخت‌هایی را کاهش داده است. نرم‌افزار این شرکت قادر است تا پرداخت‌های مبتنی بر ارز‌های مختلف را با کسر کارمزدی در حدود دو الی سه درصد پشتیبانی کند و این در حالی است که این نرخ کارمزد، تقریبا یک‌دوم چیزی است که سیستم‌های بانکداری سنتی از کاربران خود دریافت می‌کنند. البته، زمان مورد نیاز برای انجام تراکنش‌های مالی بر اساس ارز‌های متخلف در سیستم‌های مالی سنتی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که دست‌کم، دو روز به طول می‌انجامد.

میزان جذب سرمایه: ۱۴۲ میلیون دلار؛ از سوی بین کپیتال ونچرز، اف پرایم کپیتال فایدلیتی، اسپارک کپیتال و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۷۰۰ میلیون دلار، بر اساس پیچ‌بوک

دستاوردها: پردازش بالغ بر ۴ میلیارد دلار پرداخت در سال ۲۰۱۸ و پشتیبانی از ۹۰۰ دانشجوی تحصیلات عالی

بنیانگذار: ایکر مارسید

مدیرعامل: مایک ماسارو، ۴۰‌ساله که در سال ۲۰۱۲ به مجموعه فلای وایر پیوسته و سال گذشته به‌عنوان مدیرعامل این شرکت برگزیده شده است.

 

فورتر

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

سیستم نرم‌افزاری جلوگیری از تقلب فورتر، سیستمی‌ مبتنی بر فناوری یادگیری ماشین است که در کنار آن، از تجارب انسانی مرتبط با راهکار‌های مبارزه با تقلب نیز استفاده کرده است. اگر سابق بر این شناسایی و حذف عوامل متقلب از سیستم‌های پرداخت نیاز به ارزیابی‌ها، بررسی‌ها و دخالت‌های انسانی داشت، اکنون در سایه نرم‌افزار مبتنی بر یادگیری ماشین فورتر، این امکان فراهم شده است تا میزان تقلب در فرایند‌های پرداخت به صفر برسد. پلتفرم فورتر با استفاده از پایگاه داد‌های متشکل از ۱۷۵ میلیون حساب یا شناسه، قادر است مشتریان و خریداران را از افراد سودجو و متقلب شناسایی کند. استفاده از تاریخچه مرور و همچنین لوکیشن کاربران و حتی دستگاهی که آنها برای جست‌وجوی خرید‌های آنلاین خود استفاده می‌کنند، سیستم را قادر می‌سازد تا آنها را اعتبارسنجی کرده و از تقلب‌های احتمالی جلوگیری نماید. فورتر در سال ۲۰۱۸ توانست تعداد کاربران خود را به بیش از سه برابر افزایش دهد و از بسیاری از شرکت‌های خرده‌فروشی بزرگ جهان (بیش از ۱۰۰ شرکت) پیشی بگیرد که نورداستورم نیز جزو آنها است.

میزان جذب سرمایه: ۱۰۰ میلیون دلار؛ از سوی اسکویا کپیتال، اسکیل ونچر پارتنرز، مارس کپیتال و غیره.

دستاوردها: پردازش بیش از ۵۵ میلیارد دلار تراکنش آنلاین طی یک سال، فروش بالغ بر ۱۸۰ میلیون دلاری فروشندگان بر اساس تاییدیه صادره از سوی فورتر

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ میشل ریتبلات، ۳۶‌ساله؛ مدیر اجرایی؛ لیرون دامری، ۳۶‌ساله و تحلیل‌گر ارشد؛ آلون شمش، ۴۱‌ساله؛ که هر سه بنیان‌گذار سابق بر این برای یک شرکت اسرائیلی مبارزه با تقلب کار کرده‌اند که اکنون به تملک پی‌پال درآمده است.

 

مارکتا

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: اوکلند، کالیفرنیا

پلتفرم مارکتا، نوآوری جدیدی در صنعت پرداخت است که دارای قابلیت‌های فراوانی بوده و قادر است با استفاده از رابط برنامه‌نویسی کاربردی باز خود کارت‌های اعتباری و فیزیکی را مدیریت کند. امکان بودجه‌بندی چندگانه در این سیستم وجود دارد ضمن اینکه شیوه و محل استفاده از کارت‌ها در زمان واقعی نیز در آن مشخص شده است.  در سایه این پلتفرم کارآمد، کسب‌وکار‌ها می‌توانند کارت‌ها و تراکنش‌های کارمندان خود را بهتر و ساده‌تر مدیریت کنند. به‌عنوان مثال، استارت‌آپ اینستاکارت که در حوزه پخش مواد غذایی فعالیت می‌کند، از پلتفرم مارکتا برای ردیابی و کنترل محصولاتی که کارمندان تحویل آنها می‌توانند خریداری کنند استفاده می‌کند که به نوبه خود، تاثیر بسزایی روی کاهش تخلفات و تقلب در این شرکت داشته است.

میزان جذب سرمایه: ۱۱۶ میلیون دلار؛ از سوی ویزا، آیکونیک، ۸۳ نورث که سابق بر این گریلاک اسرائیل خوانده می‌شد و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۵۴۵ میلیون دلار، بر اساس پیچ‌بوک

دستاورد‌ها: پیوستن شماری از غول‌های بزرگ جهان همچون اسکوئر و تعدادی از استارت‌آپ‌های فین‌تک ۵۰ نظیر کابج، آفرم و بریکس به جرگه مشتریان این شرکت

بنیانگذار و مدیرعامل: جیسون گاردنر، ۴۹‌ساله، یک کارآفرین سریالی که در سال ۲۰۰۴ اقدام به راه‌اندازی استارت‌آپی فعال در زمینه اجاره کرد که بعد‌ها به بهای ۲۸ میلیون دلار توسط مانی‌گرام خریداری شد.

 

پلید

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

پلید نیز از جمله استارت‌آپ‌هایی است که نقش پررنگی در اکوسیستم فین‌تک ایفا می‌کند. پلتفرم این استارت‌آپ، قادر است اپلیکیشن‌های پرداخت فین‌تکی مختلفی نظیر رابین‌هود، ونمو و کوین‌بیس یا اپلیکیشن‌های ارائه شده از سوی سیستم‌های مالی شخصی نظیر بترمنت را به حساب‌های بانکی کاربران متصل کند تا به این ترتیب، انتقال و پیگیری وجوه را ممکن ساخته و فرایند‌های احراز هویت را تسریع کند. پلید، در حال حاضر با بیش از یکصد هزار بانک ادغام شده است. بر اساس گزارشات، حجم کاربران متصل شده به پلتفرم پلید چیزی در حدود  درصد از جمعیت کل ایالات متحده آمریکا است و نسبت به سال گذشته بیش از ۱۳ درصد افزایش داشته است. این استارت‌آپ را می‌توان یک بک-اند برای بسیاری از استارت‌آپ‌های سیلیکون‌ولی قلمداد کرد.

پلید در ماه ژانویه توانست استارت‌آپ فین‌تک کوئوو را به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار تحت تملک خود درآورد که در زمینه گردآوری داده‌های سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند.

میزان جذب سرمایه: ۳۱۰ میلیون دلار؛ از سوی مری میکر، آندرسون هوروویتس، اسپارک کپیتال و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۶۵/۲ میلیارد دلار

دستاوردها: یک‌چهارم از کل آمریکایی‌های دارای حساب بانکی به پلید متصل هستند (هرچند که برخی از آنها دلیل این اتصال را نیز نمی‌دانند)، ضمن اینکه شرکت‌های بزرگی همچون اسکوئر، گلدمن ساکس و کوین‌بیس نیز مشتریان آن هستند.

بنیانگذار و مدیرعامل: راچ پریت، ۳۱‌ساله، مشاور سابق بین که پلید را تنها دو سال پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دوک راه‌اندازی کرده است.

 

پوینت

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: پالو آلتو، کالیفرنیا

پوینت توانسته است با تکیه بر «نوآوری در نرم‌‌افزار‌ها و سخت‌افزار‌های نقطه فروش خود، دستگاه‌های کارت‌خوان گنگ و ماشینی موجود در فروشگاه‌ها را به ابزار‌هایی هوشمند تبدیل کند که به توسعه‌دهندگان شخص ثالث این اجازه را می‌دهد تا اپلیکیشن‌های خود را در سطحی بالا پیاده‌سازی کنند.

به‌عنوان مثال، طرح‌های انگیزشی ارائه شده از سوی توسعه‌دهندگان شخص ثالث، نظیر برنامه‌های پاداش وفاداری، با استفاده از سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پوینت دیگر نیازی به کشیدن کارت یا وارد کردن پسورد از سوی فروشندگان ندارند و به‌سادگی هرچه تمام صورت می‌پذیرند.

میزان جذب سرمایه: ۱۳۲ میلیون دلار؛ از سوی ماتریکس پارتنرز، جی‌وی و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۴۵۰ میلیون دلار

دستاوردها: عرضه و نصب ۱۰۰۰۰۰ دستگاه و برنامه‌ریزی برای پردازش بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار تراکنش طی سال آتی

بنیانگذار و مدیرعامل: اوساما بدیر، ۴۳‌ساله، بنیان‌گذار گوگل والت

 

رمیتلی

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سیاتل، واشینگتن

پلتفرم رمیتلی این امکان را به ساکنین کشور‌های توسعه‌یافته و ثروتمندی همچون ایالات متحده آمریکا و بریتانیا می‌دهد تا برای خویشاوندان خود در کشور‌های مکزیک، هندوستان و سایر کشور‌های در حال توسعه پول ارسال کنند، حتی اگر دریافت‌کنندگان این وجوه، فاقد حساب بانکی باشند. در صورتی که افراد دریافت‌کننده این وجوه حساب بانکی نداشته باشند، می‌توانند وجوه پرداختی را از طریق پایانه‌های برداشت نقدی فیزیکی موجود در کشور مقصد به‌صورت پول نقد دریافت کنند. پایانه‌هایی مانند والمارت و امثال آن که با سیستم پرداخت رمیتلی در ارتباط هستند. با توجه به اینکه پرداخت بین‌المللی پول در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که صنعت فین‌تک با آن روبه‌رو است، این شرکت توانسته جایگاه خوبی بین کاربران پیدا کند، تا جایی که پلتفرم پرداخت خود را به ۵۶ کشور مختلف جهان توسعه داده است.

میزان جذب سرمایه: ۱۷۵ میلیون دلار؛ از سوی نسپرز پی یو، بیزوس اکسپدیشنز، استرایپز گروپ و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۴۸۰ میلیون دلار، بر اساس پیچ‌بوک

دستاوردها: پردازش سالانه بیش از ۶ میلیارد دلار پرداخت با بیش از یک میلیون کاربر فعال پرداخت‌کننده پول

بنیانگذار و مدیرعامل: مت اوپنهایمر، ۳۶‌ساله که ایده راه‌اندازی چنین طرحی را برای اولین بار هنگام کار برای بارکلیز در کنیا مطرح کرد.

 

استرایپ

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

جالب است بدانید که نیمی‌ از آنچه آمریکایی‌ها در سال گذشته به‌صورت آنلاین خریداری کرده‌اند، به احتمال زیاد از طریق استرایپ پرداخت شده است! شرکتی که در ابتدا برای ارائه خدمات پرداخت به استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکار‌های آنلاین کوچک راه‌اندازی شده بود اما اکنون، غول‌های بزرگی همچون آمازون و مایکروسافت را پشتیبانی می‌کند. شرکتی با حاشیه سودی باورنکردنی که اغلب ارائه‌دهندگان پرداخت بزرگ جهان نظیر گوگل یا اپل را در بهت فرو برده است. شرکتی که در ابتدای امر برای تجارت‌‌های نوپای اینترنتی ساخته شده بود، اکنون موتور مالی بیش از ۱۰۰۰۰۰ شرکت تجاری کوچک و بزرگ در سراسر جهان است که در سال گذشته نیز، مسیر توسعه خود را طی معرفی سه محصول فوق‌العاده‌ جدید دیگر هموارتر ساخته است. محصولاتی اعم از فناوری صدور کارت اعتباری، نرم‌افزار‌های نقطه فروش و پلتفرم صدور صورتحساب برای کسب‌وکار‌هایی که دارای اشتراک هستند.

میزان جذب سرمایه: ۷۸۵ میلیون دلار؛ از سوی سکویا، جنرال کاتالیست، تایگر گلوبال منیجمنت و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۲۲.۵ میلیارد دلار

دستاوردها: باارزش‌ترین استارت‌آپ فین‌تک خصوصی ایالات متحده آمریکا

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ پاتریک کالیسون، ۳۰‌ساله و مدیر اجرایی؛جان کالیسون، ۲۸‌ساله؛ برادران ایرلندی‌الاصل که تحصیل در دانشگاه‌های مطرحی همچون ام‌آی‌تی (پاتریک) و ‌هاروارد (جان) را نصفه و نیمه ر‌ها کرده و در سال ۲۰۱۱ اقدام به راه‌اندازی استرایپ کردند.

 

تست

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: بوستون، ماساچوست

استارت‌آپ تست در سال ۲۰۱۱ توسط سه تن از فارغ‌التحصیلان دانشگاه ام‌آی‌تی با هدف ارائه دستگاه‌های پرداخت نقطه فروش به رستوران‌ها راه‌اندازی شد. سیستمی‌ که می‌تواند برخی فرایند‌ها و عملیات پیچیده رستوران‌ها، نظیر زمان‌بندی برای کارکنان، مدیریت فهرست غذا‌ها و همچنین تجزیه‌وتحلیل‌های مربوط به فروش را به‌صورت خودکار انجام دهد.

تست توانسته تعداد کارکنان خود را از ۶۰۰ نفر در پائیز سال ۲۰۱۷، به ۱۰۰۰ نفر ارتقا دهد.

میزان جذب سرمایه: ۲۴۸ میلیون دلار؛ از سوی بسمر ونچر پارتنرز، تی. رو پرایس، تایگر گلوبال منیجمنت و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۴/۱ میلیارد دلار

دستاوردها: جذب ده‌ها هزار مشتری، نظیر جامبا جوس و پایولوژی، رستوران زنجیره‌ای بزرگ پیتزا با بیش از ۱۵۰ شعبه

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیران اجرایی ـ آمان نارانگ، ۳۶‌ساله و استیو فردیت، ۳۵‌ساله؛ مدیرعامل ـ کریس کمپریتو، یکی از پیشکسوتان کسب‌وکار‌های نرم‌افزاری

 

تریدشیفت

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

نرم‌‌افزار مدیریت زنجیره تامین تریدشیفت، با پردازش تراکنش‌های مالی زنجیره تامین کسب‌وکار‌ها، همه آنچه چنین شرکت‌هایی بدان نیاز دارند را در اختیارشان قرار می‌دهد. از فاکتور شناخت مشتری و چارچوب‌های رگولاتوری گرفته، تا ارائه تجزیه‌وتحلیل جریان‌های نقدینگی و ارائه مشاوره در خصوص تسویه‌حساب سریع مشتریان با تامین کنندگان. در خلال این پلتفرم، کسب‌وکار‌ها می‌توانند موجودی انبار خود را مدیریت کرده و به‌صورت آنلاین دادوستد کنند، ضمن اینکه به عرضه‌کنندگان نیز این امکان را می‌دهد تا از خدمات ابری آنها استفاده کنند.

میزان جذب سرمایه: ۴۰۰ میلیون دلار؛ از سوی گلدمن ساکس، پی‌اس‌پی اینوستمنتز، اچ‌اس‌بی‌سی و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۲/۱ میلیارد دلار

دستاوردها: پردازش سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار تراکنش در پرداخت‌های مربوط به زنجیره‌های تامین و پشتیبانی از بالغ بر ۵۰۰ مشتری از ۱۹۰ کشور مختلف جهان

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛کریستین لانگ، ۴۰‌ساله؛ معاون ارشد مدیرعامل و سرپرست بخش آسیا و اقیانوسیه؛ میکل بران، ۵۰‌ساله و مدیرکل بخش تحقیق، توسعه و سرمایه‌گذاری ترید شیفت؛ گرت سایلوست، ۴۷‌ساله

 

ترنسفر وایز

کشور: بریتانیا

دفتر مرکزی: لندن

این سیستم انتقال پول مبتنی بر واحد‌های مالی مختلف، در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط دو دوست اهل استونی و با آرمان شکستن مرز‌های انتقال پول راه‌اندازی شد. مبحث نقل‌وانتقالات برون‌مرزی پول، آن هم زمانی که پای مسافت‌های طولانی و تبدیل ارز به میان می‌آید، داغ‌تر از آن است که سیستم‌های بانکی سنتی بتوانند در مقابل آن قد علم کنند. ترنسفر وایز، استارت‌آپ فین‌تک پرداختی نوآورانه‌ای است که با کاهش مسافت انتقال وجوه و همچنین حذف تبدیل ارز در پرداخت‌های بین‌المللی، هزینه‌های گزاف انتقال وجه را کاهش می‌دهد. کارمزد دریافتی از سوی ترنسفر وایز برای پرداخت‌های برون‌مرزی چیزی در حدود ۵/۰ درصد است که در قبال کارمزد کلان ۵ درصدی تحمیلی از سوی بانک‌ها به معنای واقعی کلمه ناچیز است. در حال حاضر، بزرگ‌ترین بازار‌های این شرکت را پنج کشور بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، برزیل، استرالیا و اتحادیه اروپا تشکیل داده است، به‌طوری که این استارت‌آپ لندنی، سال مالی اخیر خود را با ۱۴۹ میلیون دلار درآمد پشت سر گذاشته است.

میزان جذب سرمایه: ۳۹۷ میلیون دلار؛ از سوی آی‌ای ونچرز، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری بریتانیایی بیلی گیفورد، اندرسن هوروویتس و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۶/۱میلیارد دلار

دستاوردها: پردازش بالغ بر چهار میلیارد دلار پرداخت در ماه، پشتیبانی از بیش از ۴ میلیون کاربر و فعالیت در ۷۲ کشور مختلف جهان

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ کریستو کارمن، ۳۸‌ساله و مدیر ارشد اجرایی؛ تاوت هینریکوس، ۳۶‌ساله

 

مدیریت مالی شخصی

اکورنز

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: ارواین، کالیفرنیا

اکورنز یک اپلیکیشن سرمایه‌گذاری است که می‌تواند بخشی از موجودی کارت‌های اعتباری یا درآمد کاربرانش را در صندوق‌های مختلف سرمایه‌گذاری کند. انواع این سرمایه‌گذاری می‌تواند بسته به میزان سرمایه موجود و کارمزدی که از کاربران کسر می‌شود متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، در صورت دریافت کارمزد ۱ دلار به ازای هر ماه، اپلیکیشن موبایلی میکرو سرمایه‌گذاری اکورنز، موجودی کارت‌های اعتباری و دبیت کارت‌های کاربران را به نزدیک‌ترین دلار ممکن گرد کرده و چند پنی باقیمانده را در انواع مختلفی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری شخصی سرمایه‌گذاری می‌کند. در مورد کارمزد دو دلار در ماه نیز این اپلیکیشن، کاربران را قادر می‌سازد تا در صندوق‌های بازنشستگی نیز سرمایه‌گذاری کنند. البته بدیهی است که پرداخت کارمزد ۳ دلار در ماه از سوی کاربران، مزایای بیشتری را برای آنها در پی خواهد داشت که ارائه کارت‌های اعتباری و حساب‌های سرمایه‌گذاری از آن جمله‌اند.

انتخاب هریک از پورتفولیو‌های پیشنهادی توسط پلتفرم اکورنز، کاملا به کاربران و میزان موجودی آنها و تمایل‌شان برای سرمایه‌گذاری برمی‌گردد و البته اینکه چه میزان برای سرمایه‌گذاری زمان نیاز دارند.

میزان جذب سرمایه: ۲۵۷ میلیون دلار؛ از سوی تی‌بی‌جی، پی‌پال، بلک‌راک و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸۶۰ میلیون دلار

دستاوردها: افزایش دو برابری تعداد کاربران به بیش از ۵/۴ میلیون نفر، تنها طی سال گذشته

همبنیانگذاران: پدر و پسر والتر و جف کراتندر

مدیرعامل کنونی: نواح کارنر، ۴۱‌ساله و بنیان‌گذار آژانس ابتکاری هزاره نویز و کسی که پیش از این، به‌عنوان مدیر ارشد بازاریابی و استراتژی در وی‌ورک کار می‌کرده است.

 

چایم

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

در حالت کلی، چایم را می‌توان یک سیستم بانکداری مبتنی بر تلفن همراه دانست (سیستم بانکداری با اولویت اول موبایلی) که مجموعه‌ای از خدمات مالی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. خدماتی از قبیل ارائه دبیت کارت‌های ویزا، حساب‌های جاری و گزینه‌هایی برای حساب‌های پس‌انداز؛ که در آنها با استفاده از ابزار‌های مدرن، موجودی حساب کاربران را گرد کرده و به دبیت کارت‌های آنها انتقال می‌دهد و باقیمانده موجودی آنها را بر حسب پنی، در یک حساب پس‌انداز گردآوری می‌کند.

سرویس جدید این استارت‌آپ فین‌تک جالب با عنوان، این امکان را به کاربران می‌دهد تا دو روز زودتر از موعد به پرداخت‌های سپرده‌گذاری مستقیم خود دسترسی داشته باشند، بدون اینکه مجبور باشند کارمزدی بابت آن بپردازند. این شرکت که اخیرا پینچ را نیز تحت تملک خود درآورده است ـ اپلیکیشنی که به کاربران این امکان را می‌دهد تا امتیاز اعتباری خود را ارتقا دهند ـ اکنون یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های تامین مالی شخصی در بین کاربران است.

میزان جذب سرمایه: ۱۰۵ میلیون دلار؛ از سوی منلو ونچرز، کراس‌لینک، فوررانر ونچرز و غیره.

آخرین ارزشگذاری: قریب به ۵۰۰ میلیون دلار

دستاوردها: دسترسی به بیش از ۶/۲ میلیون حساب کاربری که به‌طور میانگین هر ماه ۳۵۰۰۰۰ حساب کاربری دیگر نیز بدان افزوده می‌شود.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ کریس بریت، ۴۵‌ساله و مدیر ارشد فناوری؛ رایان کینگ، ۴۲‌ساله

 

کردیت کارما

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

پشتیبانی از بیش از ۸۵ میلیون کاربر از سراسر جهان، به‌واسطه پلتفرم رایگان این شرکت، موضوعی است که می‌تواند هر شنوند‌ه‌ای را به وجد بیاورد. مجموعه‌ای از خدمات رایگان اما بسیار استراتژیک، شامل ارائه امتیاز‌های اعتباری کاربران بر اساس اطلاعات کارت اعتباری آنها، ارائه کارنامه‌های اعتباری کاربران و رده‌بندی فعالیت‌های آنها، شبیه‌سازی امتیاز‌های اعتباری و تاثیر فعالیت‌های مالی مختلف روی این امتیاز‌ها، نرم‌افزار‌های تخمین مالیات، ارائه مشاوره و کمک به حل ایرادات گزارش اعتباری و هشدار به کاربران هنگام باز شدن حساب جدید با استفاده از نام کاربری آنها، از جمله خدماتی هستند که توانسته است کردیت کارما را به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های تامین مالی شخصی مبدل کند.

میزان جذب سرمایه: ۸۶۹ میلیون دلار؛ از سوی کپیتال جی که سابق بر این با نام گوگل کپیتال شناخته می‌شد، سیلور لیک پارتنرز، تایگر گلوبال منیجمنت، ریبیت کپیتال و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۴ میلیارد دلار

دستاوردها: ارائه بیش از ۴ میلیارد دلار امتیاز اعتباری برای کاربران

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ کنث لین، ۴۳‌ساله؛ مدیر ارشد درآمد؛ نیکول ماستارد، ۴۵‌ساله و مدیر ارشد فناوری؛ رایان گراسیانو، ۳۷‌ساله

 

ارنین

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: پالو آلتو، کالیفرنیا

اپلیکیشن موبایلی ارنین که سابق بر این با عنوان اکتیو آورز شناخته می‌شد، به کارگرانی که دارای حساب بانکی هستند این امکان را می‌دهد تا بخشی از حقوق دریافتی خود را قبل از موعد پرداخت دریافت کنند.

مبلغ پرداختی به این روش از طریق اپلیکیشن ارنین برای کارگران عادی تا سقف ۱۰۰ دلار و برای کاربران فعال تا سقف ۵۰۰ دلار است و هیچ‌گونه سود یا کارمزدی نیز برای این مبالغ کسر نمی‌شود.

میزان جذب سرمایه: ۱۹۰ میلیون دلار؛ از سوی ریبیت کپیتال، ماتریکس پارتنرز، اندرسن هوروویتس، دی‌اس‌تی گلوبال و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸۰۰ میلیون دلار، بر اساس پیچ‌بوک

دستاوردها: کارمندانی از بیش از ۵۰۰۰۰ شرکت مختلف، نظیر استارباکس و پیتزا ‌هات از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند.

بنیانگذار و مدیرعامل: رام پالانیاپان، ۴۵‌ساله، مدیر اجرایی ارشد اسبق شرکت راش‌کارت

 

ایون

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: اوکلند، کالیفرنیا

یک اپلیکیشن موبایلی مدیریت بودجه و پس‌انداز که به حساب‌های بانکی کاربران متصل می‌شود، از صورتحساب‌های آتی آنها اطلاع پیدا می‌کند و میزان هزینه‌ای که قرار است از جیب آنها برود را تخمین می‌زند. در دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، بیش از نیمی‌ از مردم مجبورند تا با استفاده از وام‌ها و بدهی‌های اعتباری امرار معاش کنند و به همین دلیل نیز مدیریت این بدهی‌ها، هزینه‌ها و در ادامه پس‌انداز، از اهمیت بالایی برخوردار است. ایون به کاربران کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را شناسایی کرده و برای آنها برنامه‌ریزی کنند، ضمن اینکه در کنار بازپرداخت بدیهی‌های خود، بخشی از اندوخته‌شان را نیز پس‌انداز کنند. به نظر می‌رسد که در آیند‌ه‌ای نه چندان دور، ایون قصد دارد ویژگی جدیدی را نیز به پلتفرم خود بیفزاید که می‌تواند پس‌انداز خودکار را به کاربران این اپلیکیشن ارائه دهد.

میزان جذب سرمایه: ۵۱ میلیون دلار؛ از سوی خوسلا ونچرز، والار ونچرز و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۱۰۲ میلیون دلار، بر اساس پیچ‌بوک

دستاوردها: بیش از ۴۰۰،۰۰۰ کاربر از بیش از ۱۰ شرکت مختلف، از جمله والمارت و کرونوس

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ جان شلاسبرگ، ۳۱‌ساله و مدیر عملیاتی؛کوئینتن فارمر، ۲۸‌ساله

 

لیمونید

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

لیمونید را می‌توان مظهر جولان استارت‌آپ‌های فین‌تک در عرصه بیمه دانست. استارت‌آپی موفق که توانسته است ساختار‌های کهنه و بوروکراتیک صنعت بیمه را دست‌خوش تحولاتی شگرف کرده و تجربه کاربری جدیدی را برای کاربران و بیمه‌گذاران به ارمغان بیاورد. اپلیکیشن موبایلی و پلتفرم آنلاین لیمونید، با دریافت پنج دلار حق بیمه در ماه از مستاجرین و ۲۵ دلار حق بیمه در ماه از صاحب‌خانه‌ها، خدمات بیمه‌ای فوق‌العاده‌ای را در اختیار آنها قرار می‌دهد.  ثبت مطالبات و درخواست‌ها روی این اپلیکیشن، با توجه به استفاده از فناوری‌های مدرنی همچون هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، بسیار سریع‌تر از سیستم‌های سنتی صورت می‌گیرد، ضمن اینکه تسویه‌حساب‌ها نیز با سرعت تمام انجام می‌شوند. به‌علاوه، حق بیمه‌های استفاده‌نشده‌ای که باقی مانده‌اند نیز به‌واسطه فعالیت‌های بشردوستانه و با رضایت و انتخاب خود کاربران، به سازمان‌های خیریه واگذار می‌شود.

میزان جذب سرمایه: ۱۸۰ میلیون دلار؛ از سوی سکویا، الف، جنرال کاتالیست، سافت‌بانک و غیره.

دستاوردها: بیش از ۳۰۰،۰۰۰ کاربر و مشارکت اخیر با وی‌ورک  به‌منظور ارائه بیمه برای ساکنین تحت وی‌لیو

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛  دنیل شریبر، ۴۷‌ساله و مدیر عملیاتی؛ شای وینینگر، ۴۵‌ساله

 

روت اینشورنس

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: کلمبوس، او‌هایو

پلتفرم بیمه اپلیکیشن محور روت اینشورنس، در حقیقت یک سیستم ارائه‌دهنده خدمات بیمه اتومبیل در ۲۲ ایالت آمریکا است که بیمه‌نامه‌های خود را بر اساس نحوه رانندگی کاربران به آنها اعطا می‌کند. برای این منظور، لازم است کاربران (همان رانندگان) اپلیکیشن را دانلود و نصب کرده و برای مدت‌زمان دو الی سه هفته از آن به‌صورت آزمایشی استفاده کنند. پس از آن، بر مبنای نتیجه‌ای که از این تست دو سه هفته‌ای دریافت کرده‌اند، می‌توانند اقدام به خرید بیمه‌نامه‌های خود از طریق اپلیکیشن کنند.

پرواضح است که هدف از این اپلیکیشن، ایجاد انگیزه برای رانندگی بهتر در کاربران است و به همین دلیل نیز شرکت، جوایز انگیزشی ویژ‌ه‌ای را نیز برای کاربران در نظر گرفته است که طی آن، رانندگان می‌توانند بیمه‌نامه‌های خود را تغییر دهند.

کاربران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن روت اینشورنس، حق بیمه‌های اتومبیل خود را پرداخت کنند، دادخواست‌های بیمه‌ای خود را روی پلتفرم بارگذاری کنند و از قابلیت‌های دیگر آن استفاده نمایند.

میزان جذب سرمایه: ۱۷۱ میلیون دلار؛ از سوی تایگر گلوبال منیجمنت، ردپوینت ونچرز، ریبیت کپیتال و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۱ میلیارد دلار

دستاوردها: شرکت اذعان می‌کند که رانندگان خوب می‌توانند سالیانه مبلغ ۱۱۸۷ دلار در هزینه‌های بیمه اتومبیل خود صرفه‌جویی کنند.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ الکس تیم، ۳۰‌ساله، مشاور سابق نیشن‌واید و مدیر ارشد فناوری؛ دن مانگس، ۳۳‌ساله، مدیر ارشد فناوری شرکت برین‌تری قبل از اینکه به تملک پی‌پال درآید.

 

املاک و مستغلات

بلند

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

این تامین‌کننده‌ نرم‌افزارهای مبتنی بر تکنولوژی ابر، از طریق به اشتراک‌گذاری امن داده‌های مالی متقاضیان دریافت وام با وام‌دهندگان، زمان تایید درخواست وام را کاهش می‌دهد. این شرکت به‌تازگی به کسب‌وکار بیمه‌ ساختمان نیز وارد شده است.

میزان جذب سرمایه: ۱۶۰ میلیون دلار؛ از سوی گری‌لاک پارتنرز، لایت‌اسپید ونچر پارتنرز و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۵۰۰ میلیون دلار

دستاوردها: نرم‌افزار این شرکت، در یک روز، بیش از یک میلیارد دلار درخواست وام را مورد پردازش قرار می‌دهد.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل؛ نیما قمصری، ۳۳‌ساله و مدیر ارشد فنی؛ یوجین مارینلی، ۳۱‌ساله

 

کادره

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

این پلتفرم آنلاین به سرمایه‌گذاران فردی و نهادی که از ارزش خالص بالایی برخوردار هستند، کمک می‌کند تا خریدوفروش املاک و مستغلات تجاری و عمومی را با کارمزد کمتری نسبت به صندوق سهام اختصاصی انجام دهند.

میزان جذب سرمایه: ۱۳۳ میلیون دلار؛ از سوی ثرایو کپیتال، آندرسن هوروویتس و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸۰۰ میلیون دلار

دستاوردها: ۵۰۰ میلیون دلار افزایش در ارزش سهام به‌منظور سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در بخش املاک و مستغلات

بنیانگذار و مدیرعامل: جرد کوشنر، جاشوآ کوشنر و رایان ویلیامز ؛ مدیرعامل اجرایی فعلی؛ رایان ویلیامز، ۳۰‌ساله

 

فاند رایز

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: واشینگتن

این پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، این امکان را برای افراد ایجاد می‌کند تا سرمایه‌گذاری کوچک ۵۰۰ دلاری در بخش‌های متنوع املاک و مستغلات انجام دهند.

میزان جذب سرمایه: ۵۶ میلیون دلار؛ از سوی رنرن، گاگینگهایم پاتنرز و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸۰۰ میلیون دلار

دستاوردها: مدیریت ۵/۲ میلیارد دلار ارزش در بخش املاک و مستغلات

بنیانگذار و مدیرعامل: بن میلر، ۴۲‌ساله

 

لندینگهوم

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

این پلتفرم وام‌دهی خودکار، خدمات وام‌دهی کوتاه‌مدت را برای کسانی که کار بازسازی خانه را انجام می‌دهند، ارائه می‌کند. کار تأمین مالی این شرکت را که در ۲۶ ایالت مختلف به فعالیت مشغول است، سرمایه‌گذاران و نهادهای معتبر انجام می‌دهند.

میزان جذب سرمایه: ۱۶۶ میلیون دلار؛ از سوی فاندیشن کپیتال، ربیت کپیتال و غیره.

آخرین ارزشگذاری: یک میلیارد دلار

دستاوردها: بالغ بر ۵/۳میلیارد دلار کمک مالی از طریق وام‌دهی

بنیانگذار و مدیرعامل: مت هامفری، ۳۱‌ساله

 

اوپندر

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

فعالیت اصلی اوپن‌در، ارزش‌گذاری و خرید خانه (بدون بازدید حضوری از ملک) در بیست شهر مختلف است. بعد از انجام معامله، مبلغ مربوطه در طی مدت‌زمانی اندک و پس از کسر هفت درصد کارمزد، به فروشنده تحویل داده می‌شود. اوپن‌در پس از انجام تعمیرات مورد نیاز، خانه مربوطه را به فروش می‌رساند.

میزان جذب سرمایه: یک میلیارد دلار؛ که ۴۰۰ میلیون دلار آن به‌تازگی توسط سافت‌بانک ویژن فاند انجام گرفته است.

آخرین ارزشگذاری: دو میلیارد دلار

دستاوردها: خرید خانه با نرخ ۸/۳ میلیارد دلار در سال

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیر اجرایی اجرایی؛ کیت رابویس، ۴۹‌ساله، یکی از اعضای خوسلا ونچرز که برای اولین بار ایده‌ اوپن‌در را مطرح کرد، مدیرعامل اجرایی؛ اریک وو، ۳۶‌ساله، مدیر ارشد فنی؛ یان ونگ، ۳۲‌ساله و جی‌دی راس، ۲۸‌ساله

 

روفاستاک

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: اوکلند، کالیفرنیا

پلتفرم روف‌استاک، در ۴۱ بازار مختلف، ابزارهایی را برای ارزیابی قیمت، خریدوفروش خانه‌های اجاره‌ای تک خانواری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. این پلتفرم، اجاره ملک‌های خالی معامله شده را تا ۱۲ ماه ضمانت می‌کند.

میزان جذب سرمایه: ۷۵ میلیون دلار از سوی لایت‌اسپید ونچر پارتنرز، خوسلا ونچرز و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۲۷۵ میلیون دلار

دستاوردها: انجام بالغ بر ۱ میلیارد دلار تراکنش در پلتفرم روف‌استاک

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل اجرایی؛ گری بیسلی، ۵۳‌ساله؛ مدیر اجرایی؛ گریگور واتسون؛ ۳۸‌ساله؛ مدیر ارشد توسعه؛ ریچ فورد ، ۴۹‌ساله

 

آدپار

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: مانتین ویو، کالیفرنیا

این نرم‌افزار مبتنی بر ابر، امکان ردیابی و تحلیل دارایی‌های مشتری را برای مشاورین مالی، دفاتر خانواده و بانک‌های خصوصی فراهم می‌کند و متعاقبا، تعداد مشتریان آنها را افزایش می‌دهد.

میزان جذب سرمایه: ۲۴۰ میلیون دلار؛ از سوی ۸ ‌وی‌سی، ولر اکوییتی پاتنرز و غیره.

آخرین ارزشگذاری: بیش از ۵۰۰ میلیون دلار

دستاوردها: میزان دارایی موجود در پلتفرم، از ماه آوریل تا دسامبر، ۳۰ درصد افزایش داشته و به مبلغ ۳/۱ تریلیون دلار رسیده است. مورگان استنلی، ای‌بی برن‌استین، اوپن‌هایمر و جفریز جزو کاربران آدپار هستند.

بنیانگذار و مدیرعامل: جو لاندسدیل، ۳۶‌ساله، یکی از هم‌بنیان‌گذاران پالانتیر تکنولوژیز؛ مدیرعامل اجرایی؛ اریک پویریر، ۳۶‌ساله

 

اکسونی

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین اکسونی، بخش بک آفیس بزرگ‌ترین بازارهای مشتقات را دچار تحول می‌سازد. دفتر کل توزیع‌شده این شرکت، امکان مشاهده پرداخت‌ها، محاسبات و سایر اطلاعات تجاری را برای طرفین معامله فراهم می‌کند؛ در نتیجه‌ این امر، بازدهی افزایش پیدا کرده و سطح ریسک کاهش می‌یابد. این شرکت با بزرگ‌ترین بانک‌های جهان و واسطه‌های مالی مشارکت دارد.

میزان جذب سرمایه: ۵۹ میلیون دلار؛ از سوی گلدمن ساکس، جی‌پی‌مورگان و غیره.

دستاوردها: اکسونی با دی‌تی‌سی‌سی و کمیته رهبری ۱۵ بانک برتر وارد همکاری شده و ۱۰ تریلیون دلار را در قراردادهای هوشمند خود وارد کرده است. این شرکت همچنین قصد دارد دادوستدهای خارجی را نیز از طریق بلاکچین حل‌وفصل کند.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل اجرایی؛گرگ شوی، ۳۲‌ساله و مدیر ارشد فنی؛ جف شوی، ۳۳‌ساله؛ این دو برادر، تریدبلاک را نیز تاسیس کرده‌اند. تریدبلاک، ابزارهایی را برای تجارت سازمانی ارزهای رمزنگاری‌شده عرضه می‌کند.

 

آیاسدی

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: پالو آلتو، کالیفرنیا

تکنولوژی یادگیری ماشین آیاسدی که در ابتدا به‌منظور استفاده در سازمان‌های دفاعی توسعه داده شده بود، توسط بانک‌های بزرگ به کار گرفته شده است. این بانک‌های بزرگ، خدمات آیاسدی را با هدف تحلیل بازار، ارزیابی ریسک‌های عملیاتی و شناسایی الگوهای فعالیت‌های مرتبط با پول‌شویی، مورد استفاده قرار می‌دهند. سیتی‌گروپ به کمک همین تکنولوژی بود که توانست تست‌های استرس فدرال رزرو را با موفقیت پشت سر بگذارد. بانک‌ها نیز توانسته‌اند از طریق قابلیت‌های تحلیل داده خدمات آیاسدی، سطح بهره‌وری خود را در بخش ذخایر سرمایه افزایش دهند.

میزان جذب سرمایه: ۱۰۶ میلیون دلار؛ از سوی کلاینر پرکینز، خوسلا ونچرز، سیتی ونچرز و غیره.

دستاوردها: جذب مشتریان نام‌داری چون سیتی‌گروپ، کردیت سوییس، دپارتمان هلند سکیوریتی، جی‌اند‌جی و لاکهید مارتین.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل اجرایی؛ گورجیت سینگ، ۳۷‌ساله؛ مدیر اجرایی؛گونار کارلسون، ۶۶‌ساله و نایب رئیس تحقیقات؛ هارلان سکستون، ۶۴‌ساله. هر سه‌ این افراد، دارای مدرک PhD ریاضیات از دانشگاه استنفورد هستند.

 

بیهاوکس

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

بی‌هاوکس به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک فروشگاه چندمنظوره هوش مصنوعی برای وال‌استریت است. این شرکت، از الگوریتم‌های هوش مصنوعی در راستای اعمال نظارت بر ایمیل، صدا، متن، داده و به‌کارگیری دریاچه داده استفاده می‌کند. بی‌هاوکس همچنین به کارگزاران کمک می‌کند تا فهرست دارایی‌ها را معلوم کنند.

میزان جذب سرمایه: ۱۵ میلیون دلار؛ از سوی ایندکس ونچرز، سیتی‌گروپ و غیره.

دستاوردها: داشتن نزدیک به ۳۰ مشتری؛ از جمله بالیانسی است منیجمنت، اروگرس، مارشال ویس، تی‌پی آی‌سی‌ای‌پی، سیتی‌گروپ و انگلو امریکن.

بنیانگذار و مدیرعامل اجرایی: ارکین آدیلو، ۳۵‌ساله، تحلیلگر قرقیزستانی سابق گلدمن ساکس و مدیر صندوق پوشش ریسک.

 

کارتا

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: پالو آلتو، کالیفرنیا

کارتا، با ارائه‌ خدمات کارگزاری انتقال سهام، به شرکت‌های خصوصی، سرمایه‌گذاران و کارکنان کمک می‌کند تا کار ردیابی و مدیریت مالکیت‌های خود را انجام دهند. این شرکت قصد دارد فعالیت خود را توسعه داده و از یک استارت‌آپ مبتنی بر سرمایه‌گذاری خطرپذیر، به یک شرکت خصوصی مستقل تبدیل شود. در این صورت، کارتا می‌تواند به یک بازار ثانویه فروش دارایی‌های خصوصی تبدیل شود.

میزان جذب سرمایه: ۱۴۸ میلیون دلار؛ از سوی اسپارک کپیتال، ترایب کپیتال، مری‌تک و غیره.

آخرین ارزشگذاری: ۸۰۰ میلیون دلار

دستاوردها: ردیابی ۵۰۰ میلیارد دلار در سهام شرکت‌هایی مانند رابین‌هود، اسلک، کوین‌بیس، کاسپر، تیلری و آفرم. این شرکت همچنین زمینه‌ فروش نزدیک به یک میلیارد دلار را در بازار ثانویه فراهم کرده است.

بنیانگذار و مدیرعامل اجرایی: هنری وارد، ۴۲‌ساله که این شرکت را در سال ۲۰۱۲ با نام ای‌شرز تاسیس کرد، با همراهی سرمایه‌گذار و کارآفرین ۴۳‌ساله، مانو کومار.

 

کراس ریور

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: تینک، نیوجرسی

کراس ریور که در ابتدا یک بانک کوچک در نیوجرسی بود، از مقبولیتی که از سوی شرکت فدرال بیمه‌ سپرده‌های بانکی (FDIC) داشت استفاده کرد و به بانک ارزشمندترین فین‌تک‌های جهان تبدیل شد. کراس ریور کار پشتیبانی وام‌هایی که شرکت‌هایی مانند کوییکن، راکت‌لونز، افرم و بست اگ عرضه می‌کنند را انجام می‌دهد. استرایپ، ترانسفروایز، ویزا و کوین‌بیس نیز از خدمات پرداخت و سپرده‌ این بانک استفاده می‌کنند.

میزان جذب سرمایه: ۱۲۸ میلیون دلار؛ از سوی کی‌کی‌آر، آندرسن هوروویتس، کردیت‌ایز، لاین‌تری پاتنرز و غیره.

آخرین ارزش‌گذاری: حدود ۱ میلیارد دلار

دستاوردها: ۱۳۰ میلیون دلار درآمد سالیانه، وام‌دهی با ارزش مجموع ۲۰ میلیارد دلار و داشتن رشد ۳۰ درصدی.

بنیانگذار و مدیرعامل: ژیلز گید، ۵۲‌ساله؛ که در سال ۲۰۰۸ نسبت به تاسیس کراس ریور اقدام کرد. گید فرانسوی، پیش‌تر به‌عنوان یک فعال در بانک‌های سرمایه‌گذاری تکنولوژیکی و تحلیل‌گر و مدیر ارشد مالی یک شرکت وام مسکن مشغول به کار بوده است.

 

دیجیتال ریزنینگ

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نشویل، تنسی

نرم‌افزار یادگیری ماشین دیجیتال ریزنینگ، قادر است مفاهیم دقیقی را از ارتباطات روزانه استخراج کند. شرکت‌های بزرگ مالی، از خدمات این شرکت به‌منظور نظارت بر ایمیل کارمندان و شناسایی پیام‌های خرابکارانه‌ آنها استفاده می‌کنند. نزدک نیز خدمات دیجیتال ریزنینگ را با هدف ممانعت از انجام تقلب‌های احتمالی در بازار، به کار گرفته است.

میزان جذب سرمایه: ۱۱۰ میلیون دلار؛ از سوی گلدمن ساکس، بی‌ان‌پی، نزدک و غیره.

دستاوردها: تبدیل شدن به یکی از مؤلفه‌های اصلی امنیتی تکنولوژی نظارتی هوشمند نزدک، استفاده شدن توسط گلدمن، یوبی‌اس و پوینت۷۲.

بنیانگذار و مدیر اجرایی: تیم استس، ۳۹‌ساله؛ وی این شرکت را زمانی که دوران کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه ویرجینیا می‌گذراند، با کمک یکی از اساتید این دانشگاه تاسیس کرد و اولین خدماتش را به ارتش ایالات متحده آمریکا عرضه کرد.

مدیرعامل اجرایی فعلی این شرکت برت جکسون، ۵۷‌ساله؛ یک کهنه‌کار حوزه اجزایی تکنولوژی است.

 

انیگما

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

انیگما از قابلیت‌های یادگیری ماشین به‌منظور جمع‌آوری بیش از ۱۰۰۰۰۰ پایگاه داده استفاده کرده است؛ مجوزهای کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC)، سیاهه‌های مربوط به سفرهای هوایی و پروانه‌های کسب‌وکارهای کوچک، نمونه‌ای از همین پایگاه‌های داده هستند. این کار با هدف ایجاد یک نقشه اقتصادی آنی جهانی، انجام گرفته است. داده‌های انیگما به بانک‌ها و بیمه‌گران کمک می‌کند تا کارهای نوشتن بیمه‌نامه و شناسایی تقلب را به‌آسانی انجام دهند.

میزان جذب سرمایه: ۱۳۰ میلیون دلار؛ از سوی نیو اینترپرایز اسوسیتس، تو سیگما ونچرز، امریکن اکسپرس و غیره.

آخرین ارزشگذاری: حدود ۷۵۰ میلیون دلار

دستاوردها: انیگما، به‌تازگی، با مت‌وایف در حوزه نوشتن بیمه‌نامه و اتخاذ تصمیم مناسب، همکاری می‌کند. بلک‌راک نیز از خدمات انیگما در راستای بازاریابی استفاده می‌کند.

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل اجرایی؛ هیچام ادگیری، ۳۴‌ساله و مدیر اجرایی؛ مارک داکستا، ۳۴‌ساله؛ این دو همزمان با هم دانشجوی کارشناسی فلسفه در کلمبیا بودند، ولی داکستا بعدها در رشته انسان‌شناسی فرهنگی، مدرک PhD گرفت.

 

آیایایکس گروپ

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

آی‌ای‌ایکس گروپ بعد از سقوط سریع ارزش اوراق بهادار در سال ۲۰۱۰ و با هدف ایجاد شرایط برابر برای سرمایه‌گذاران بلندمدت و تاجران معاملات بسامد بالا تاسیس شد. در این بورس سهام، به‌صورت میانگین، روزانه ۲۲۰ میلیون معامله انجام می‌گیرد. در ماه اکتبر، میلیاردر معروف توماس پیترفای، نام شرکت خود اینتراکتیو بروکرز، را در لیست آی‌ای‌ایکس گروپ وارد کرد.

میزان جذب سرمایه: ۱۰۰ میلیون دلار؛ از سوی فرانکلین تمپلتون، اسپارک کپیتال و غیره.

دستاوردها: دارا بودن ۵/۲ درصد از سهم بازار سهام در ایالات متحده آمریکا

بنیانگذار و مدیرعامل: مدیرعامل اجرایی؛ برد کاتسویاما، ۴۰‌ساله؛ مدیر اجرایی؛ رونان رایان، ۴۴‌ساله؛ مدیر ارشد عامل؛ جان شوال، ۴۶‌ساله و مدیر ارشد فنی؛ راب پارک، ۴۰‌ساله. این چهار تن، قهرمانان کتاب فلش بویز نوشته مایکل لوئیس هستند.

 

سمفونی

کشور: ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی: نیویورک، نیویورک

این پلتفرم رمزنگاری‌شده، نقش اسلک و اپ‌استور را برای وال‌استریت ایفا می‌کند. بانک‌های بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بدون به خطر انداختن داده‌های خصوصی و نقض قوانین انطباقی، در این پلتفرم به برقراری ارتباط با یکدیگر می‌پردازند. کاربران فعال در شرکت‌های رقیب نیز، به یکدیگر پیام می‌دهند و به اشتراک‌گذاری ایده می‌پردازند. کدنویس‌ها از این پلتفرم به‌منظور همکاری در گیت‌هاب استفاده می‌کنند. کارکنان بخش بک آفیس نیز می‌توانند از طریق پلتفرم سمفونی به ایجاد دیتا روم بپردازند. مشتریان، با کمک سمفونی، بیش از ۵۰۰ بات خودکارسازی را توسعه داده‌اند.

میزان جذب سرمایه: بیش از ۳۰۰ میلیون دلار

آخرین ارزشگذاری: بیش از ۱ میلیارد دلار

دستاوردها: مورد استفاده قرار گرفتن توسط بیش از ۳۹۰ شرکت، داشتن بالغ‌بر ۴۰۰۰۰۰ کاربر، درآمد سالیانه نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار

بنیانگذار و مدیرعامل اجرایی: دیوید گورل، ۵۲‌ساله، یکی از کهنه‌کاران تامسون رویترز، اسکایپ و مایکروسافت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.