راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سازمان امور مالیاتی موظف به راه‌اندازی «سامانه مؤدیان» شد

سازمان امور مالیاتی در لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان موظف شد پس از نهایی شدن این قانون ظرف ۱۵ ماه سامانه مودیان را راه‌اندازی کنند.

به گزارش پیوست، لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان پس از مدت‌ها که قرار بود در مجلس بررسی شود امروز در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت و ۸ ماده از ۲۳ ماده آن به تصویب رسید.

در این لایحه تاکید شده است سامانه مودیان باید به‌گونه‌ای طراحی شود که امکان اخذ و ارائه استعلام‌های لازم به دستگاه‌های اجرائی را از طریق بسترهای یکپارچه دولت و امکان اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات دولت و دولت‌همراه را داشته باشد.

طبق ماده ۲ این قانون که امروز به تصویب رسید کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی مشمول قانون مالیات‌های مستقیم موظف هستند که در سامانه مودیان مالیاتی ثبت‌نام کنند و خرده‌فروشی‌ها و واحدهای صنفی که با مصرف‌کننده نهایی در ارتباط هستند علاوه بر ثبت‌نام و عضویت در سامانه مؤدیان از پایانه فروشگاهی نیز استفاده کنند.

استفاده از پایانه فروشگاهی برای مؤدیانی که مستقیماً با مصرف‌کننده نهایی ارتباط ندارند، الزامی نیست، اما صورتحساب‌های خود را از طریق سامانه مودیان ارسال کنند.

ایجاد صورتحساب به‌صورت الکترونیکی نیز در این لایحه مطرح شده است. بر اساس ماده ۵ صورتحساب الکترونیکی باید توسط فروشنده از طریق سامانه مؤدیان صادر شود. در پایان هر دوره نیز بدهی مالیات بر ارزش‌افزوده مودی که عبارت است از مابه‌التفاوت مالیات فروش و مالیات خرید او در طول دوره ۳ ماهه طبق مقررات توسط سامانه محاسبه می‌شود.

در ماده ۶ این لایحه برای صورتحساب‌های الکترونیکی مطرح‌شده در ماده ۵ شرایطی در نظر گرفته شده است. بر اساس این ماده جمع صورتحساب‌های الکترونیکی صادره توسط هر مودی در دوره مالیاتی نمی‌تواند بیشتر از ۳ برابر فروش اظهارشده او در دوره مشابه سال قبل که مالیات آن به سازمان امور مالیاتی پرداخت شده یا ترتیب پرداخت آن داده شده است، باشد.

بر اساس ماده ۷ صورتحساب‌های الکترونیکی ثبت‌شده در سامانه مؤدیان به‌منزله ثبت آنها در سامانه فهرست معاملات موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات مستقیم است و فروشنده و خریدار تکلیف اضافی در این مورد نخواهند داشت.

بر اساس ماده ۱۶۹ قانون‌های مالیات مستقیم مؤدیان حقیقی و حقوقی باید در انتهای هر فصل فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه کنند که با تصویب ماده فوق صورتحساب‌های الکترونیکی در سامانه مودیان ثبت می‌شود و دیگر نیازی به ارایه فهرست معاملات توسط مؤدیان نیست.

در این لایحه همچنین مودیانی که در سامانه ثبت‌نام نکنند نیز تعیین تکلیف شدند. بر اساس ماده ۸ این لایحه مودیانی که از ثبت‌نام خودداری کنند یا خرده‌فروش‌ها و واحدهای صنفی از پایانه فروشگاهی استفاده نکنند مشمول امتیازاتی نمی‌شوند و سازمان مالیاتی کشور موظف است معادل مالیات متعلق به فروش مؤدیان را به هر طریق ممکن از جمله مراجعه به محل‌های فعالیت و رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک آنها یا هرگونه مدارک و قراینی که به دست می‌آورد تعیین و مطالبه کند.

درصورتی‌که مؤدی برخی از فعالیت‌ها یا معاملات خود را کتمان نموده، یا از صدور صورتحساب‌های خود از طریق سامانه مؤدیان خودداری کرده، سازمان امور مالیاتی موظف است موارد تخلف مؤدی را از طریق سامانه مؤدیان به اطلاع وی برساند.

درصورتی‌که مؤدی موارد مزبور را پذیرفته و آن‌ها در کارپوشه خود در سامانه مؤدیان ثبت یا اصلاح کند، صرفا مشمول مجازات‌های موضوع ماده (۲۲) این قانون خواهد شد.

بر اساس ماده ۲۲ این لایحه تخلفات مؤدیان موجب می‌شود تا آنها جریمه‌هایی شوند که در ۴ بخش این جریمه‌ها بیان شده است.

طبق ماده ۲۳ این لایحه هر شخصی که به‌قصد تقلب یا اخلال در نظام امور مالیاتی کشور اقدام به تولید و عرضه یا استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و پایانه‌های فروشگاهی معیوب یا تجهیزات معیوب کننده کند یا پایانه فروشگاهی خود یا دیگران را تخریب کند حسب مورد به یک یا چند مورد از مجازات‌های تعزیری درجه شش به غیر از حبس محکوم می‌شود.

کلیات این لایحه در روز سه‌شنبه (۲۹ آبان) تصویب شده بود اما برای بررسی مجدد و اصلاح برخی از مواد از صحن علنی به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شد. در جلسه ۶ آذر نیز در کمیسیون با حضور کارشناسان و دستگاه‌های ذی‌ربط موردبررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی دوباره در دستور کار مجلس قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.