راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانكداري اسلامي در جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري فارس: كتاب «بانكداري اسلامي در جمهوري اسلامي ايران» نوشته شاپور زردموي‌اردك‌لو منتشر شد.

اقتصاد يكي از اركان اصلي هر جامعه است كه در آن پول و گردش پولي موتور محركه‌ي چرخه‌ي اقتصادي محسوب مي‌شود. مهم‌ترين سيستمي ‌كه در جوامع جديد به نقل و انتقال پول مي‌پردازد بانك‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري هستند. در سيستم‌هاي اقتصادي‌اي كه سود و بهره اصل و مبناي تحرك اقتصادي به شمار مي‌روند، ميزان و نحوه‌ي گرفتن سود و بهره چندان اهميت خاصي براي گيرنده و دهنده پول ندارد.

اما در نظام اقتصادي اسلام هر نوع عملياتي در نقل و انتقال پول و تسهيلات كه منجر به ربا شود، به شدت نهي و گناه كبيره شناخته شده است. براي اينكه اين شبهه از عمليات بانكي رفع گردد انديشمندان مسلمان، نظام بانكداري اسلامي را پيشنهاد كرده و كوشيدند براساس دستورات صريح دين اسلام سازوكارهاي اجرايي چنين نظامي ‌را طراحي و عملياتي كنند.

جمهوري اسلامي ‌ايران، به‌عنوان نظامي‌كه بر پايه‌ي دين مبين اسلام، تحت هدايت و رهبري امام خميني(ره) و تلاش و استقامت و پايمردي ملت مسلمان ايران، شكل گرفته است، كوشيده نظام بانكداري بدون ربا را در سيستم اقتصادي خود پايه‌ريزي و اجرا كند. اينكه در عمل تا چه حد توانسته به اين مفهوم جامه‌ي عمل بپوشاند و موفق شود، موضوعي است كه سعي شده در اين اثر به آن پاسخ داده شود.

مركز اسناد انقلاب اسلامي، با اميد به اينكه پژوهشِ حاضر بتواند سرفصل جديدي براي مطالعات اقتصاد اسلامي ‌در دانشگاه‌ها باشد، اقدام به انتشار آن كرده است.

انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامي كتاب «بانكداري اسلامي در جمهوري اسلامي ايران» را در 308 صفحه با قيمت 4هزار تومان منتشر كرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.