راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آنچه در ششمین همایش تجارت و اقتصاد الکترونیکی رخ داد

ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی دیروز اولین روز خود را پشت سر گذاشت و امروز نیز ادامه خواهد داشت. خلاصه‌ای از گزیده‌های آنچه در این رخداد ملی اتفاق افتاد را در اینجا گرد هم آورده‌ایم.

ضرورت تجارت الکترونیک کالا

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۸۵ درصد هزینه مبادله کالا بعد از تولید، قابل صرفه جویی است که تنها راه آن خروج از سیستم سنتی مبادلات و گام گذاشتن در تجارت الکترونیک است.

محمد صادق مفتح در مراسم افتتاحیه ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی با بیان اینکه در صورتی که کشوری در ۱۰ سال آینده نتواند به حداقلی از پیشرفت در زمینه تجارت الکترونیک دست یابد با مشکل مواجه خواهد شد افزود: آمار تجارت الکترونیکی جهان در سال ۲۰۰۳ بالغ بر ۹/۳ هزار میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۰۹ به۴/۲۵ هزار میلیارد دلار رسیده است و این در حالی است که این رقم برای سال ۲۰۱۱ ، ‌۳۲ هزار میلیارد دلار پیش بینی شده است. به گفته وی این پیشرفت ها حاکی از توجه ویژه کشورها به موضوع اهمیت جایگاه تجارت الکترونیکی است.

مفتح با بیان مطلب که پیشرفت الکترونیکی در آسیا طی سالهای اخیر از شیب بیشتری نسبت به آمریکا و اروپا برخوردار بوده است تصریح کرد : سهم کشورهای شرق آسیا از تجارت الکترونیکی در سال ۲۰۰۲ که بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار بوده به ۱/۲ هزار میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ ارتقا یافته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اظهارداشت: با الگوبرداری که از سایر کشورها در زمینه اخذ شاخص های ملی برای رشد تجارت الکترونیک گرفته شده است در شرق آسیا و اقیانوسیه ۹۵% از این رشد مربوط به B-B بوده است که این حاکی از نقش این بخش در توسعه اقتصاد و تجارت الکترونیک است.

 

تجارت الکترونیک گسترش می‌یابد

قائم مقام اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هدف از برگزاری ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی بررسی تنگناهای زیرساختی کشور برای توسعه تجارت و اقتصاد الکترونیک است.

محمد صادق مفتح در حاشیه ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی افزود، در این همایش بطور مشخص در هفت محور شامل سیاست‌ها و چشم اندازهای کشور، فنی و ارتباطی، حقوقی و قانونی، امنیت و اعتماد، آموزش و مهارت‌های انسانی، اقتصادی و تجاری، کاربرد و نوآوری؛ نظرها و دیدگاه های کارشناسان و مسئولان اجرایی کشور مطرح شد.

وی با بیان اینکه نتیجه این همایش تدوین سند ملی برای توسعه زیرساخت های مورد نیاز تجارت و اقتصاد الکترونیکی خواهد بود گفت: امروز و درحاشیه ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی انجمن علمی تجارت الکترونیکی ایران تفاهمنامه ای با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تدوین این سند ملی در اینده نزدیک امضا کرد.

مفتح افزود : همچنین دو تفاهمنامه دیگر شامل تفاهمنامه ایجاد شبکه ارتباطی خاص بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و ذینفعان و نیز تفاهمنامه ایجاد مرکز امنیت اطلاعات و داده‌ها در حوزه صنعت، معدن و تجارت برای تسهیل روابط و انجام تجارت بصورت الکترونیکی در یک بستر مطمئن امضا شد.

قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت به ایجاد سامانه تبادل الکترونیکی دولت اشاره کرد و گفت: همه تدارکات مورد نیاز بخش دولتی کشور باید بر اساس تجارت الکترونیک انجام شود که در مرحله اول تا ۵۰ میلیون تومان از این طریق صورت خواهد گرفت.

 

شرکت های متقاضی خدمات پرداخت شناسنامه دار می‌شوند

معاون بازاریابی و فروش شرکت خدمات انفورماتیک گفت: شرکت‌های متقاضی خدمات پرداخت (psp) در طرح شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی) شناسنامه دار می‌شوند.

فرامرز خالقی در حاشیه ششمین همایش تجارت و اقتصاد الکترونیکی افزود: اعتبار مجوز شرکت‌هایی که خدمات پرداخت ارائه می‌کردند تا پایان سال گذشته بوده است و برای تمدید و یا صدور مجوز جدید، برای شرکت‌های متقاضی، شناسنامه صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی از دو روز قبل اتصال شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت به سوئیچ شبکه پرداخت الکترونیک کارت شاپرک آغاز شده است.

خالقی گفت: کنترل و نظارت بر شبکه پرداخت کشور، ایجاد ساز و کار یکسان براى فعالیت شرکت‌ها، استاندارد سازى خدمات قابل عرضه، هدایت به سمت استفاده بهینه از منابع، گسترش بازار ابزارهای کارتی، افزایش سطح امنیت شبکه، مدیریت ریسک و افزایش رضایت مصرف کننده از جمله اهداف اجرای این طرح است.

وی افزود: علاوه بر نظارت، پایش و رصد تراکنش‌های مالی الکترونیکی در اجرای طرح شاپرک، اعمال سیاست‌های کلان و نظارت دقیق بر عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت و رهگیری مبادلات پولی الکترونیکی نیز مطابق با قوانین، مقررات و دستورالعمل‌ها صورت می‌پذیرد.

خالقی گفت: همچنین شاپرک، تمهیدات لازم را برای اتصال مستقیم ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت به زیرساخت‌های ملی پرداخت و تسویه فراهم می‌آورد.

وی طرح quotation mark شابک quotation mark (شبکه ارتباطی بین بانکی) را از طرح‌های بانک مرکزی برشمرد و گفت: شرکت خدمات انفورماتیک در دست اجراست و بر اساس آن شبکه‌ای طراحی می‌شود که فقط بانک‌ها می‌توانند در آن فعالیت کنند.

خالقی طرح quotation mark سناب quotation mark (سامانه نظارت اطلاعات بین بانکی) را دیگر طرح از این دست بر شمرد که در مدت ۳ سال اجرا و مرحله نخست آن نیز از امسال اجرا می‌شود.

وی با اشاره به عرضه اطلاعات بانکی ۳ میلیون مشتری در فضای اینترنت از مشتریان بانکی خواست هر ۳ تا ۶ ماه رمز کارت‌های بانکی خود را تغییر دهند و از قرار دادن شماره شناسنامه و تاریخ تولد به عنوان رمز کارت خودداری کنند.

 

بانک‌های دنیا شبکه‌های اجتماعی را برای تبلیغات مورد هدف قرار داده‌اند

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت: در حال حاضر ۱۸۰ میلیون کارت بانکی توسط سیستم بانکی کشور در اختیار مشتریان قرار گرفته است.

ابوطالب نجفی در ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به توسعه خدمات بانکی الکترونیک در ایران، افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد تراکنش‌های بانکی در کشور الکترونیکی است.

وی افزود: تعداد خودپردازهای بانکی درحال حاضر به ۲۸ هزار دستگاه در کشور رسیده و هم اکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارتخوان(pos) در کشور نصب شده است و پیش‌بینی می‌شود روند رشد این دستگاه‌ها در کشور به شکل عمودی درآید.

وی افزود: از طریق یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارتخوان که در کشور نصب شده، یک میلیارد و ۲۰۰ هزار تراکنش مالی در سال ۱۳۹۰ ثبت شده که نشانگر توسعه پرداخت‌های الکترونیکی در کشور است.

نجفی گفت: با توسعه پول الکترونیکی، پیش‌بینی می‌شود که اسکناس بعنوان شکل متداول پول از بین برود و تا سال ۲۰۱۵ در کشورهای غربی اسکناس به طور کلی حذف و پول مجازی جای آن را بگیرد. به گفته نجفی همزمان پرداخت از طریق موبایل و اینترنت نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: بانک‌های دنیا درحال حاضر شبکه‌های اجتماعی را مورد هدف قرار داده‌اند و برای مثال شبکه اجتماعی فیس بوک با ۸۰۰ میلیون کاربر از موارد مورد هدف بانک های دنیا است و آنها تبلیغات خود را در این فضاها آغاز کرده‌اند.

نجفی گفت: پیش‌بینی می شود تا سال ۲۰۱۵ یک سوم بانک‌های اروپایی ورشکسته شوند، چون این بانک‌ها روند الکترونیکی شدن را نادیده گرفته‌اند. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۵ ، ۶۰درصد سرویس‌های بانکداری به روی موبایل منتقل شود.

 

تجارت الکترونیک اشتغال را افزایش و هزینه‌ها را تا ۸۵درصد کاهش می‌دهد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی گفت: تجارت الکترونیکی بر بخش‌های عرضه و تقاضا تاثیرگذار و نتیجه آن افزایش تولید ملی و کاهش قیمت‌های تمام شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی افزود: تجارت الکترونیکی هم روی سلیقه و هم روی منافع مشتری و نیز کاهش هزینه‌های دستیابی به محصول اثر مثبت دارد و تقاضای کالا را افزایش می‌دهد. وی اضافه کرد: تجارت الکترونیکی از طریق کاهش هزینه‌های دستیابی به ایده تحقیق و پژوهش بر تولید و عرضه موثر است و از طرفی هزینه‌های توزیع و بازاریابی را کاهش می‌دهد.

رضایی، مبادلات و اطلاعات سریع‌تر، کاهش هزینه مبادلات، کاهش اشتباهات انسانی و افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال را از دیگر مزایای تجارت الکترونیکی برشمرد. وی گفت: بازار در ایران بسیار سنتی است و از این رو تجارت الکترونیکی می‌تواند با حذف بسیاری از واسطه‌های غیرضروری، کاهش فاصله میان مشتری و تولیدکننده، یکی از عوامل تورم ۵۰ ساله در ایران را رفع، بیکاری را کاهش و تولید و اشتغال را افزایش دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تجارت الکترونیکی به عنوان محرک تولید ثروت و توسعه اقتصادی است و به عنوان عامل بهبود مدیریت در کشور و توانمندسازی کشور در دسترسی به اهداف است. رضایی ادامه داد: در سال ۲۰۱۰ رتبه ما در تجارت الکترونیک دنیا ۱۰۲ بود که اکنون به رتبه ۱۰۰ رسیدیم و با وجود اینکه سرعت ما رو به جلو است اما از سرعت کمتری در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه برخورداریم.

وی ایجاد آگاهی آموزش و فرهنگ‌سازی، فراهم کردن زیرساخت‌های فنی، ساختار قانونی و مقرراتی، سیاست‌های تشویقی کسب و کار الکترونیکی، دولت الکترونیک، تسهیل تجاری و مشارکت در فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی در توسعه و ترویج تجارت الکترونیکی را از راهبردهای کلانی برشمرد که می‌تواند در تجارت الکترونیک کشور مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حوزه تجارت الکترونیک در کشور برنامه‌ کلان نداریم، گفت: یکی از نتایج این همایش می‌تواند پیشنهاد سیاست‌های کلی تجارت الکترونیک به مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد.

رضایی همچنین گفت: تجارت الکترونیک باید با سند چشم‌انداز ملی مورد توجه باشد زیرا در جهت‌گیری‌های آینده به سمت تشکیل یک واحد سیاسی و اقتصادی مانند اتحادیه اروپا در منطقه حرکت می‌کنیم.

رضایی گفت: برای توسعه کشور به یک بازار ۵۰۰ میلیون نفری نیاز داریم بنابراین طراحی تجارت الکترونیکی و استفاده از فضای مجازی باید از شاخصه استفاده از چنین بازار برخوردار باشد که در این صورت علاوه بر سود اقتصادی سود امنیتی هم برای ماه خواهد داشت. ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی تا فردا در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما ادامه دارد.

 

۱۴۰هزار کیلومتر فیبر نوری درکشور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در ایران سرمایه گذاری‌های زیادی در بخش زیرساخت‌های ارتباطاتی انجام شده است، گفت: ایجاد ۱۴۰ هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور ظرفیت خوبی برای دسترسی اشخاص حقوقی و حقیقی به امکانات فضای مجازی فراهم کرده است.

رضا تقی‌پور در ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی افزود: پرداختن به خدمات ارزش افزوده الکترونیکی در عرصه‌های مختلف و رسیدن به توسعه اقتصادی از مسیر توسعه خدمات الکترونیکی به عنوان یک راهبرد برای بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشورهایی (کره جنوبی، زاپن، چین و هند) که در دو دهه اخیر به جرگه کشورهای توسعه یافته ملحق شده‌اند، مطرح بوده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشور و اینکه تجارت الکترونیک فقط یک شعار نیست، گفت: ایران از نظر نیروی انسانی متخصص در تمام عرصه‌ها به ویژه فناوری اطلاعات و اقتصاد و تجارت الکترونیکی در موقعیت برتری نسبت به این کشور‌ها قرار دارد و اراده کشور بر این است که طرح‌های مورد نیاز در این حوزه را به سرعت اجرا و عملی کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حال به برخی اشکالات و مشکلات در سطوح سازمانی و بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: بعضا دیده می‌شود که نوع طراحی سایت‌ها بگونه‌ای است که مشکل دارد، وقتی ما از کیفیت خدمات صحبت می‌کنیم باید نگاهی همه جانبه داشته باشیم و شرایطی ایجاد کنیم که امکان دسترسی کاربران به مراکز داده‌ها و اطلاعات در هر شرایط محیطی اسان باشد.

وی به ایجادشبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: این موضوع در برنامه پنجم توسعه دیده شده است و ما در ایجاد این شبکه به دو مقوله امنیت و پهنای باند و سرعت انتقال اطلاعات برای ارائه همه خدمات توجه ویژه داریم.

منابع: واحد مرکزی خبر، جام جم، ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.