راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟

به‌تازگی حساب بانکی ایرانیان نزد بانک‌های گرجستان مسدود شده است. دلیل این موضوع عمدتاً به ورود حجم متفاوت ارز به این حساب‌ها برگشت داده می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام برخی مقامات اتاق بازرگانی و همچنین ایرانیان مقیم گرجستان ظاهراً حساب‌های ایرانیان در برخی از بانک‌های این کشور مسدود شده است. گرچه این شائبه ایجاد شد که ممکن است به دلیل خروج ترامپ از برجام و احتمال برگشت تحریم‌ها که از مهم‌ترین آن تحریم‌های بانکی است، گرجستان دست به بستن حساب‌های بانکی ایران زده باشد، اما پیگیری موضوع از بانک مرکزی با این توضیح همراه شد که اصلاً این بانک حسابی نزد بانک‌های گرجستانی ندارد که به برجام ربط داده شود، این جریان مربوط به ایرانیان مقیم گرجستان و یا افرادی است که از ایران به بانک‌های این کشور پول حواله کرده‌اند.

بنابراین توضیحات به‌هرحال تمامی بانک‌های دنیا استانداردهای پول‌شویی را مدنظر داشته و به دنبال شناسایی منبع و منشأ پول و ارز ورودی هستند. این در حالی است که به نظر می‌رسد در ماه‌های اخیر گرجستان یکی از مقاصد ارزی بوده و مردم ارز زیادتری را نسبت به دوره‌های قبل به‌حساب‌های بانکی در این کشور وارد کرده‌اند. ازاین‌رو به‌طور کاملاً طبیعی کشور گرجستان با توجه به احساس این تفاوت و بر اساس استانداردهای پول‌شویی می‌تواند دست به بستن حساب‌ها و مسدود کردن آن‌ها زده باشد.

در این رابطه مردم باید توجه داشته باشند که برای خروج پول و ارز و ورود آن به‌حساب بانکی در سایر کشورها، ریسک‌های مربوط به آن را نیز بپذیرند چراکه ممکن است مانند این جریان بانک‌های کشور مقابل، در راستای رعایت استانداردهای لازم حساب‌های آن‌ها را مسدود کند.

در راستای اجرای قوانین مربوط به پول‌شویی ایران نیز در حال حاضر نگهداری بیش از ۱۰ هزار یورو را نزد افراد جرم اعلام کرده و در صورت شناسایی با آن برخورد می‌شود، درعین‌حال که طبق بخشنامه اخیر بانک مرکزی خروج اسکناس از ایران بیش از ۵۰۰۰ یورو ممنوع بوده و بالاتر از آن باید اظهارشده و موردبررسی قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.