راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نقش و جایگاه NFC در حمل و نقل عمومی (۵)

از این که تا الان و در سفر به دنیای NFC با ما همراه بودید از شما تشکر می‌کنیم. لطفا با ما همراه باشید تا در ادامه این سفر سری بزنیم به دنیای دیگر فناوری‌ها و مقایسه آن با NFC.

مقایسه NFC با سایر تکنولوژی‌ها

۱. مقایسه تلفن‌های مجهز به NFC با بلیت‌های کاغذی

استفاده از تلفن‌های مجهز به NFC، مزیت‌های زیادی را در برابر بلیت‌های کاغذی برای مصرف کننده به ارمغان می‌آورد.

 استفاده از تلفن همراه برای ورود به شبکه حمل و نقل در ژاپن
استفاده از تلفن همراه برای ورود به شبکه حمل و نقل در ژاپن

– بلیت‌های فصلی که به صورت کاغذی چاپ می‌شوند، به دلیل استفاده زیاد و همچنین قرار گرفتن متوالی و زیاد آن در کارتخوان باعث می‌شود که عمر مفید زیادی نداشته باشند. استفاده از یک تلفن همراه در این مورد عمر مفید بلیت را افزایش داده و از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌نماید.

– بلیت‌هایی که در تلفن مجهز به NFC ذخیره می‌شوند، احتمال گم شدن کمتری دارند.

– مطالعات پیوسته نشان داده‌اند که مردم در مقایسه با کیف پولشان، کمتر بدون تلفن‌ همراه خود خانه را ترک می‌کنند. حمل یک بلیت در قالب تلفن همراه، از دست دادن قطار یا اتوبوس در سفرهای طولانی، جستجوی پول خرد برای تهیه بلیت تک سفره و.. به خاطر فراموش کردن بلیت را کاهش می‌دهد.

– تامین یک بلیت امن‌تر است چون در این حالت اطلاعات بلیت به صورت خودکار به تلفن همراه منتقل می‌شود و نیازی به مراجعه به باجه بلیت و یا ماشین فروش آن، نیست.

– استفاده از بلیت در قالب تلفن‌های مجهز به NFC، تهدید کمتری برای محیط زیست دارد و تعداد درخت‌های کمتری را برای رسیدن به هدف از بین می‌برد.

۲. مزایای تلفن‌های مجهز به NFC نسبت به کارت‌های غیرتماسی

به دلیل اینکه کارت‌های غیرتماسی به دلیل هوشمند بودنشان می‌توانند اطلاعات بلیت را در خود نگهداری نمایند، در مقایسه با بلیت‌های کاغذی، دارای برخی فواید و مزایای مشترک با تلفن‌های مجهز به NFC هستند. اما تلفن‌های مجهز به تکنولوژی NFC نسبت به کارت‌های غیرتماسی دارای مزیت‌هایی منحصر به‌فرد هستند که در ادامه آورده شده است.

– یک تلفن همراه می‌تواند بلیت‌های بیشتری از اپراتورهای مختلف را در خود ذخیره نماید. لذا به مانند کیف پول، مصرف‌کنندگان می‌توانند تمام بلیت‌های خود را در تلفن همراهشان ذخیره نمایند. در صورتی که اگر قرار باشد این قابلیت را با استفاده از کارت‌های غیرتماسی ارائه کرد، مصرف‌کننده باید کارت‌های متعددی را برای اپراتورهای مختلف مانند کارت‌های اعتباری متعلق به بانک‌ها، هراه خود حمل نماید.

– یک مسافر می‌تواند به سادگی یک کاربرد را از طریق یک منو از تلفن همراه خود انتخاب کرده و پرداخت خود را با آن انجام دهد. در صورتی که در بلیت‌های کاغذی یا کارت‌های غیرتماسی، باید آن را از کیف خود درآورده و بعد از استفاده در جای خود قرار دهد که احتمال مفقود شدن آن را افزایش می‌دهد.

– بلیت‌هایی که به صورت همزمان در تلفن همراه ذخیره می‌شوند، احتمال کمتری دارند که در استفاده از آن‌ها با هم تداخل پیدا کنند در صورتی که اگر بیش از یک کارت غیرتماسی در کیف پول نگهداری شود، در این صورت به هنگام استفاده، با هم تداخل پیدا می‌کنند و کارت‌خوان نمی‌تواند تصمیم بگیرد که با کدام کارت تعامل نماید.

– با استفاده از تلفن‌های همراه مجهز به NFC، مشتریان می‌توانند کارت‌های بلیت‌های خود را به صورت همزمان استفاده نمایند. بلیت‌های فصلی نیازی به کنترل و بروزرسانی اعتبار در بازه اعتبار ندارد و بعد از تشخیص در شبکه، اجازه استفاده به کاربر داده می‌شود. به عنوان مثال، بلیت‌های فصلی برای پارکینگ بدون نیاز به مراجعه مستقیم به کارت‌خوان تشخیص داده شده و اجازه استفاده به کاربر داده می‌شود.

۳. مزایای تلفن‌های مجهز به NFC نسبت به بلیت‌های On Line

وب‌سایت‌هایی که برای فروش بلیت تعبیه شده‌اند، این قابلیت را دارند که برای راحتی مصرف کنندگان، بلیت‌های مورد نیاز را در منزل و با استفاده از کامپیوترهای شخصی در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. این بلیت‌ها می‌توانند از یک دفتر فروش بلیت و یا یک ماشین فروش و… خریداری شده و قالب یک بارکد، به عنوان مثال، چاپ شده و استفاده شوند. تلفن‌های همراه مجهز به NFC نسبت به بلیت‌هایی که به این صورت عرضه می‌شوند، دارای مزیت‌هایی هستند که در ادامه آورده شده است:

– وقتی که از تلفن همراه برای این منظور استفاده می‌شود، خریدار با مشاهده اطلاعات بلیت خریداری شده مطمئن می‌شود که عملیات خرید به درستی انجام شده و اطلاعات صحیح را دریافت کرده است. در صورتی که دربلیت‌هایی که به صورت آنلاین خریداری می‌شوند، تا زمان مراجعه به کارت‌خوان اعتبار بلیت خریداری شده هنوز تائید نشده است.

– دسترسی به اینترنت برای خرید بلیت و ذخیره آن در تلفن همراه، به سادگی قابل انجام است در صورتی که در روش‌های دیگر برای ذخیره بلیت خریداری شده، باید تجهیزاتی مانند پرینتر را نیز به همراه داشت.

– در صورت استفاده از بلیت‌های الکترونیک، نیازی به همراه داشتن بلیت‌های کاغذی خریداری شده نیست.

– در صورت استفاده از بلیت‌های الکترونیکی، اطلاعات تاخیر در حرکت‌ها و جزئیات بلیت، به صورت خودکار در تلفن همراه به‌روزرسانی می‌شود.

– با استفاده از پوستر‌های هوشمند، امکان دریافت اطلاعات دیگر مرتبط با مسافرت و… وجود دارد.

– امکان همکاری با فروشنده‌ها و همچنین مدیریت امتیاز برای مشتری در حوزه‌های مختلف وجود دارد.

۴. مزایای تلفن‌های همراه مجهز به NFC نسبت به بارکد

در مقایسه با بارکد‌ها، مزایای استفاده از تلفن‌های همراه ذکر شده است:

– بارکدهای دوبعدی معمولا به سادگی به تلفن همراه منتقل می‌شوند ولی اشکال عمده آن‌ها در خواندن اطلاعات است.

– بلیت‌های بر مبنای NFC سریع‌تر از بارکد‌ها هستند. ‌

– تلفن‌های همراه دارای قابلیت دوطرفه برای ارسال و دریافت اطلاعات هستند. در صورتی که بارکدهای دوبعدی فقط قابل خواندن هستند. ارتباط دوطرفه در تعامل بین تجهیزات می‌تواند اطلاعاتی را برای بررسی‌های بعدی در اختیار مسافر قرار دهد.

ادامه دارد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.